معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی

خلاصه از معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی

82 / 100

معافیت مالیاتی

همانطور که می دانید، یکی از مباحث حائز اهمیت در کشور عزیزمان پرداخت مالیات های مختلف توسط افراد حقیقی و حقوقی است. در واقع اکثر افرادی که به کسب درآمد در جامعه می پردازند، ملزم به پرداخت مالیات مشخصی به دولت هستند و اگر این اقدام انجام نگردد؛ ممکن است جریمه های بسیار سنگینی برای افراد در نظر گرفته شود.

اما باید توجه داشته باشید که در بعضی از موارد دولت تصمیم می گیرد که افراد حقیقی و حقوقی را از پرداخت مالیات معاف کند که این موضوع به دلایل مختلفی انجام می شود. اگر می خواهید با انواع معافیت مالیاتی آشنا شوید به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را با دقت مورد بررسی تان قرار دهید.

بررسی مالیات و معافیت مالیاتی

در بررسی معافیت مالیاتی باید بگوییم که، یکی از مباحثی که به چرخه اقتصاد کمک شایانی می کند دریافت مالیات توسط دولت است. هنگامی که افراد حقیقی و حقوقی به پرداخت مالیات های خود می پردازند، در واقع در تامین درآمد کشور کمک کرده اند.

ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند مالیات چند نوع است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مالیات ها به دو گروه اصلی مالیات مستقیم و همین طور غیر مستقیم دسته بندی می شود که هر یک به روش مشخصی قابل پرداخت است. حال باید توجه داشته باشید که مالیات های دسته مستقیم برای بعضی از اقشار جامعه قابلیت معاف شدن دارد. اما به هیچ وجه نمی توان مالیات های غیر مستقیم که به خدمات تعلق می گیرد را معاف نمود. هنگامی که فرد معافیت مالیاتی به او تعلق می گیرد مبلغ نهایی مالیات به طور چشمگیری کاهش یافته یا به طور کل برای فرد حذف می شود.

هدف از معاف شدن مالیات چیست؟

یکی از مهم ترین هدف های معاف شدن مالیات توسعه کسب و کارهای کوچک است. همواره دولت سعی دارد تا مالیات خود را از کسب و کارهای بزرگ و توسعه یافته دریافت کند. در این صورت کسب و کارهای کوچک تر از پرداخت مالیات های سنگین معاف می شوند و می توانند آن هزینه را برای توسعه کسب و کار خود داشته باشند.

باید توجه داشته باشید که معافیت از مالیات باعث می شود تا قدرت اقتصادی کشور ایران تا حد بسیار زیادی افزایش یابد، چرا که کسب و کارهای کوچک در جامعه ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و همواره باید به حمایت از آن ها پرداخت.

بیشتر بخوانید

هدف از معاف شدن مالیات چیست؟

آیا معافیت مالیات به همه کسب و کار ها تعلق می گیرد؟

ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند آیا معافیت از مالیات به همه کسب و کارها تعلق می گیرد؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم از مهم ترین منابع درآمد و بودجه داخلی کشور می توان به مالیات ها اشاره کرد. حال اگر دولت برای تمامی کسب و کارها معافیت های مالیاتی در نظر بگیرد قطعاً اقتصاد با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

برای آن که دولت بتواند درآمد لازم خود را جذب کند باید جبران معافیت از مالیات های کسب و کارهای کوچک را از کسب و کارهای بزرگ تر و توسعه یافته دریافت کند. برای اینکه این موضوع کمتر در جامعه انجام گردد، دولت تصمیم گرفته است تا تنها کسب و کارهای مورد نیاز را معافیت مالیاتی کند. به همین خاطر می توان گفت این معافیت به تمامی کسب و کارها اختصاص نمی گیرد.

بررسی انواع معافیت مالیاتی

همانطور که چندی قبل برای شما شرح دادیم، تنها بعضی از کسب و کارها از معافیت مالیاتی برخوردار می شود و این موضوع مخصوص به تمامی کسب و کارها نخواهد بود. به همین خاطر قصد داریم تا انواع معافیت را برای تان ذکر کنیم:

·         معافیت کسب و کار های تولیدی، معدنی و گردشگری

یکی از کسب و کارهایی که دولت همواره سعی می کند از آن ها با معافیت مالیاتی حمایت کند کسب و کارهای تولیدی معدنی و گردشگری هستند. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند معافیت کسب و کارهای تولیدی معدنی و گردشگری تا چند سال است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم با توجه به مناطقی که کسب و کارها به فعالیت در آن می پردازند، افراد می توانند ۵ الی ۱۰ سال از پرداخت مالیات به طور کامل معاف شود که این موضوع کمک شایانی را به توسعه آن کسب و کار خواهد کرد.

·         معافیت کسب و کار های مرتبط با اختراعات و اکتشافات

توجه داشته باشید اگر فردی اقدام به اختراع و اکتشاف در دولت ایران بپردازد، درآمدی که از آن به دست می آورد به هیچ وجه نباید صرف پرداخت مالیات شود. به همین خاطر افراد برای کسب و کارهای مرتبط با اختراعات و اکتشافات معافیت مالیاتی در نظر گرفته است که باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشید.

·         معافیت فعالیت های کشاورزی

یکی دیگر از کسب و کارهایی که ملزم به پرداخت مالیات نیستند، فعالیت های کشاورزی می باشد. افرادی که اقدام به کشاورزی می کنند با توجه به شرایطی که دولت برای آن ها در نظر گرفته است، می توانند از پرداخت مالیات معاف شوند و آن هزینه را برای توسعه کسب و کار خود داشته باشند. برای آگاهی هرچه بیشتر در ارتباط با معافیت مالیاتی به شما پیشنهاد می دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را با دقت مورد بررسی و مطالعه تان قرار دهید.

·         معافیت بخش صادرات

اگر در کسب و کار خود اقدام به صادرات به کشورهای همسایه می کنید یک خبر خوب برای شما داریم؛ آن هم اینکه شما می توانید با توجه به شرایطی که دولت برایتان در نظر گرفته است از پرداخت مالیات معاف شوید و یا حداقل مبلغ آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

البته توجه داشته باشید که معافیت بخش صادرات به آن دسته از کالاهایی اختصاص می گیرد که غیر نفتی هستند.

معافیت بخش صادرات

·         معافیت بیمه عمر

یکی دیگر از معافیت مالیاتی که می خواهیم در این قسمت از مقاله برایتان شرح دهیم، معافیت بیمه عمر است. در صورتی که به پرداخت وجه بابت بیمه های عمر در کشور ایران می پردازید دولت از شما به دریافت مالیات نخواهد پرداخت که این موضوع بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

سخن پایانی

همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شده اید، معافیت مالیاتی یکی از مباحثی است که اکثر افراد به آن توجه زیادی می کنند و تمامی کسب و کارها دوست دارند که از آن برخوردار باشند. اما متاسفانه تنها تعداد کمی از کسب و کارها قادر به دریافت معافیت هستند.

به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کامل و جامع با صفر تا صد معافیت مالیاتی آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل به دریافت مشاوره از سمت تیم هخامنش بپردازید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *