نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402

نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402

خلاصه از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402

نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402

نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 یکی از مهم ترین مباحثی است که هنگام خرید انواع طلا و جواهر برای خریدار و فروشنده مطرح می‌ شود.

 اطلاع از نرخ دقیق مالیات بر ارزش افزوده باعث می‌ شود تا خریداران با مشکل روبرو نشوند و فروشندگان با اطلاع از میزان دقیق مالیات، بتوانند میزان سود خود از فروش هر قطعه طلا یا جواهر را مشخص کنند.

در اصل نرخ مالیات بر افزوده انواع طلا و جواهر نوعی مالیات غیر مستقیم به حساب می‌ آید که بخشی از آن از خریدار و بخشی دیگر از فروشنده دریافت شده و در نهایت به سازمان امور مالیاتی واریز می‌ شود.

آماده ارائه کلیه خدمات فاکتور رسمی به تمامی مراکز و ارگانها و شرکت های خصوصی و دولتی

معرفی نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 به زبان ساده

هنگام خرید طلا علاوه بر هزینه‌ ای که برای طلای خریداری شده پرداخت می‌ کنید، باید هزینه‌ ای اضافی مبنی بر مالیات بر ارزش افزوده، اجرت فروشنده و هزینه اجرت ساخت نیز پرداخت نمایید.

 به طور کلی مالیات بر ارزش افزوده نرخی است که از مصرف کنندگان کالا گرفته می‌ شود و سپس توسط فروشندگان و به طور غیر مستقیم به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز می‌ گردد.

 با توجه به نرخی که توسط دولت کشور ایران مشخص شده است، نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 دارای مقدار مشخصی است که هنگام فروش طلا مقداری از خریدار گرفته شده و توسط فروشندگان به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌ گردد.

 مالیات بر ارزش افزوده و مالیات‌ های غیر مستقیم طیف وسیعی از خدمات را شامل می‌ شوند که مالیات طلا یکی از انواع آن ها به حساب می‌ آید، سهم مهمی از هر تکه جواهر و طلا مربوط به ارزش مالی آن است که در نهایت به حساب سازمان مالیاتی واریز می‌ شود.

image003 38

نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 چقدر است؟

در حال حاضر نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402، 9% است که این درصد شامل اجرت ساخت، سود فروشنده و ارزش اصل طلا می‌ شود.

به طور کلی این 9% تنها به سود فروشندگان و اجرت ساخت تعلق می‌ گیرد و اصل طلا از مالیات معاف شده است؛ مالیات طلا باید از طریق سامانه مالیات که زیر مجموعه سازمان امور مالیاتی کشور است، پرداخت گردد.

 پس همان طور که متوجه شدید میزان مالیات بر ارزش افزوده انواع طلا و جواهر و میزان مالیات طلا، به میزان 9% تعیین شده است.

بیشتر بخوانید: مالیات بر ارزش افزوده ؛ نحوه محاسبه و آموزش استعلام

آیا خرید طلا از طلا فروشی مشمول مالیات می‌ شود؟

بله؛ در صورتی که شما اقدام به خرید طلا از طلا فروشی کنید، باید میزان مشخص شده مالیات آن را نیز پرداخت نمایید؛ علاوه بر این، در صورت خرید تعداد مشخصی سکه از بانک مرکزی که بیشتر از 15 عدد تعیین شده است، باید در ازای هر سکه مبلغ مشخصی که به صورت سالیانه تغییر می‌ کند، پرداخت نمایید.

 به طور کلی هزینه‌ ای که از شما بابت مالیات طلا دریافت می‌ شود به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌ گردد به همین دلیل باید در هنگام خرید طلا با هر وزنی، میزان مالیات آن را نیز در نظر بگیرید.

اهمیت اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402

هنگامی که شما اقدام به خرید انواع طلا و جواهر می‌ کنید، قیمتی اضافه مبنی بر مالیات از شما گرفته می‌ شود؛ اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 باعث می‌ شود تا شما در ابتدا قیمت حدودی طلای مورد نظر را محاسبه کرده و در صورت تمایل، اقدام به خرید طلا یا جواهر انتخابی بر اساس بودجه و توان مالی خود کنید.

 علاوه بر این، اطلاع از نرخ مالیات برای طلا فروشان و افرادی که در حوزه خرید و فروش انواع طلا و جواهر فعالیت می‌ کنند از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در چند سال اخیر میزان نرخ مالیات طلا سبب اعتراض برخی از خریداران شده است ولی با این حال میزان آن که 9% است، تغییری نداشته است.

 پس در صورتی که تمایل به خرید و فروش منظم طلا دارید، بهتر است اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 را در اولویت قرار داده تا هنگام خرید و فروش این محصول با مشکل روبرو نشوید.

image005 33

نحوه محاسبه قیمت خرید طلا و جواهر

پس از اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402، باید با نحوه محاسبه قیمت طلا نیز آشنا شوید؛ این حق طبیعی خریداران محترم است که در هنگام سفارش و خرید انواع طلا و جواهر، با نحوه محاسبه اجرت و نرخ کلی طلا نیز آشنا شوند.

 محاسبه کلی قیمت طلا و جواهر، دارای فرمول خاص خود است که شما با اطلاع از آن می‌ توانید این کار را به راحتی انجام دهید، این فرمول به صورت زیر است:

“9% مالیات بر ارزش افزوده + 7% سود طلا فروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای 18 عیار”

برای اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 و برآورد هزینه کلی طلای مورد نظر، شما باید این فرمول را همواره حفظ باشید تا در مواقع خرید بتوانید از آن استفاده کرده و قیمت کلی طلای مورد نظر را حساب کنید.

سخن پایانی

مالیات طلا یکی از مهم‌ ترین و قابل بحث‌ ترین مالیات‌ هایی است که امروزه از خریداران طلا و جواهر دریافت می‌ شود، اطلاع از نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلا و جواهر در سال 1402 می‌ تواند در داشتن خریدی بهتر و مطمئن‌ تر به شما کمک کند.

 در نظر داشته باشید اگر کار شما مربوط به خرید و فروش انواع طلا و جواهرات است، می‌ توانید به منظور تهیه فاکتور رسمی از طریق سایت هخامنش فاکتور اقدام کنید، سایت ما آماده خدمت رسانی و ارائه فاکتور رسمی به تمام شرکت‌ های دولتی و خصوصی و ارگان‌ ها و فروشگاه‌ های طلا و جواهر است.

شما می‌ توانید فاکتور رسمی مورد نظر خود را در اندازه و تعداد دلخواه سفارش داده و آن را در کمترین زمان تحویل بگیرید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *