نحوه محاسبه عیدی سال 1402 (قانون عیدی+سنوات و مالیات)

نحوه محاسبه عیدی سال 1402 (قانون عیدی+سنوات و مالیات)

خلاصه از نحوه محاسبه عیدی سال 1402 (قانون عیدی+سنوات و مالیات)

نحوه محاسبه عیدی سال 1402 (قانون عیدی+سنوات و مالیات)

82 / 100

نحوه محاسبه عیدی سال 1402 موضوع مورد علاقه کارگران تامین اجتماعی است . عیدی نیز همانند حق سنوات یکی از مزایای پایان کار است، که با فرا رسیدن فصل بهار و پایان سال به کارگران پرداخت می شود.‌

این پاداش به تمام کارکنان تحت تامین بیمه تأمین اجتماعی تعلق می گیرد، حتی کسانی که به صورت پاره وقت، موقت، ساعتی و … با یک کارفرما کار کرده اند، مشمول این پاداش خواهند شد، که البته نحوه محاسبه عیدی سال 1402 با توجه به نوع قرار داد، ساعات کار، آخرین حقوق دریافتی و … متفاوت است. در این مقاله با ما باشید، تا با قانون عیدی، سنوات و مالیات عیدی سال1402 آشنا شوید.

عیدی چیست؟

در نخستین بخش از مقاله پیش از اینکه در مورد نحوه محاسبه عیدی سال 1402 صحبت کنیم، شما را با عیدی مطابق با قانون کار آشنا می کنیم.

عیدی حقی است، که به تمام کارکنان نهادهای دولتی یا خصوصی به عنوان پاداش پایان سال اعطا می شود.‌ این پاداش اغلب با حقوق بهمن ماه به حساب کارگران واریز می شود و در ازای کاری است، که در طول سال برای کارفرمای خود انجام داده اند.

تا پیش از سال 1370 به کارگران عیدی پرداخت نمی شد، اما بر اساس اصلاحات قانون کار در سال 1370 همه نهادهای خصوصی مجبور به پرداخت عیدی به تمام‌ کارگران موقت و دائم خود هستند و عدم پرداخت آن جرم محسوب می شود.

مطابق با این قانون تمام کارفرماهای زیر نظر وزارت کار موظف به پرداخت عیدی به تمام‌ کارکنان خود هستند، این مبلغ نیز برابر با 60 روز کاری آخرین مزد دریافتی نیروی کار است. مبلغ عیدی نباید از میزان مزد نود روز کاری تعدی کند. نحوه محاسبه عیدی سال 1402 نیز به همین طریق می باشد که در مطالب بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم‌.

در صورتی که کارگران یک سال کامل با کارفرما همکاری نکرده باشند، باید به تعداد روزهای کاری عیدی و سنوات برای آنها محاسبه گردد.‌

مطابق با این قانون یک کارفرما می تواند بر اساس عرف کسب و کار خود مبلغی بیش‌ از مبلغ تصویب شده در قانون کار را به کارگران پرداخت کند.‌

همان‌گونه که متوجه شدید در قانون کار به صراحت تمام ابهامات عیدی کارکنان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی توضیح داده شده است، با توجه به قانون کار به نحوه محاسبه عیدی سال 1402 نیز بسیار راحت می باشد و اگر یک سال کاری در یک کارگاه مشغول به کار بوده اید، محاسبه آن آسان خواهد بود.‌

مبحث دیگری که در رابطه با عیدی کارگران باید به آن بپردازیم، بحث مالیات می باشد، که به صراحت در قانون مالیاتی به آن اشاره شده است. این نوع مالیات در دسته مالیات های مستقیم قرار دارد. طبق قانون افرادی که مبلغ عیدی آن‌ها پنج میلیون و ششصد هزار تومان است، معاف از مالیات می باشند، اما مبالغ بیشتر از این حدود ده تا بیست درصد از این رقم را به عنوان مالیات بپردازند.‌

عیدی چیست؟

عیدی کارگران در سال 1402 چقدر است؟

در این بخش از مقاله شما را با میزان و نحوه محاسبه عیدی سال 1402 با توجه به آخرین لایه‌های تصویب شده توسط وزارت کار آشنا می کنیم. همانگونه که مطلع اید در سال جاری میزان حقوق کارگران 27 درصد نسبت به سال قبل رشد داشت.

بر اساس قوانين وزارت کار حداقل مزد روزانه کارکنان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی برابر با 1,769,428 ریال است. به عبارت دیگر حقوق ماهیانه کارگران بری ماه های 30 روزه حدود پنج میلیون و سیصد هزار تومان و برای ماه های 31 روزه حدود سه میلون و چهارصد هزار تومان است، که به این مبلغ بن کارگری، حق مسکن، حق اولاد و … نیز افزوده می شود.

بر اساس قانون کار همه کارفرماهایی که زیر نظر وزارت کار هستند، ملزم به پرداخت عیدی به تمام کارکنان خود برابر با 60 روز کاری می باشند، که این حداقل عیدی است و حداکثر مبلغ عیدی به کارکنان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی برابر با 90 روز کاری آخرین دستمزد دریافتی فرد می باشد. میزان بیشتر و کمتر از این مبلغ مورد تایید اداره کار نیست.

با توجه به این قانون نحوه محاسبه عیدی سال 1402 بدین شرح است، که باید مزد روزانه کارگران را در عدد شصت ضرب کنیم که مبلغی معادل ده میلیون و ششصد هزار تومان برای حداقل عیدی به‌ دست‌ می آید. برای حداکثر حقوق نیز باید همین فرمول را اجرا کنید، که مبلغی حدود پانزده میلیون و نهصد هزار تومان است.

بیشتر بخوانید: مالیات بر درآمد

مبنای محاسبه عیدی سال 1402

در این بخش از مقاله در مورد مبنا و نحوه محاسبه عیدی سال 1402 کارگران صحبت خواهیم کرد. در واقع مبنای مبلغ عیدی بر اساس دستمزد و پاداش هایی است، که کارگر در ازای اشتغال تحت عنوان حقوق از کارفرما دریافت می کند.‌

به بیان دیگر پاداش هایی که کارفرما به کارکنان پرداخت می کند، زیر مجموعه حقوق ماهیانه او هستند. این زیر مجموعه شامل سختی کار، حق جذب، بدی آب و هوا و … می شود، که بر روی محاسبه ی عیدی و حق سنوات او در پایان سال تاثیر دارد، البته تمام کارگران مشمول این مزایا نمی شوند.

مزایای دیگری چون بن خرید، حق اولاد، حق مسکن و … برای تمام کارگران با هر شرایط کاری مشترک است، که این عوامل مبنا نیستند و هیچ تاثیری در نحوه محاسبه عیدی سال 1402 ندارند‌.‌

با توجه به این توضیحات مبنای محاسبه عیدی و حق سنوات کارکنان زیر نظر اداره کار در شرکت هایی که دارای طرح طبقه بندی مشاغل هستند، مزد گروه و پایه مبنای محاسبه عیدی است.‌

در کارگاه هایی که از این طرح پیروی نمی کنند، مزد ثابت و فوق العاده های ثابت مبنای محاسبه عیدی کارکنان خواهد بود. برای افرادی که با علم حسابداری و قوانین اداره کار آشنایی ندارند، درک این مباحث تا حدی دشوار است، اگر هر گونه سوالی در این خصوص دارید به سایت هخامنش فاکتور مراجعه کنید.

مبنای محاسبه عیدی سال 1402

سخن پایانی

در این مقاله که توسط کارشناسان حسابداری سایت هخامنش فاکتور به رشته تحریر در آمده است، سعی نمودیم با بیانی ساده شما را با نحوه محاسبه عیدی سال 1402 آشنا کنیم. اگر هر گونه سوالی در مورد نحوه محاسبه عیدی کارگران فصلی، ساعتی، موقتی و … دارید، به سایت هخامنش فاکتور مراجعه کنید، تا کارشناسان ما تمام راهنمایی های لازم را به شما دهند.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *