مالیات حقوق و دستمزد

مالیات حقوق و دستمزد

خلاصه از مالیات حقوق و دستمزد

مالیات حقوق و دستمزد

79 / 100

تمامی افراد شاغل در کشور که از طریق سازمان تامین اجتماعی برای آنان بیمه لحاظ می شود؛ موظف به پرداخت درصدی از حقوق خود را به وزارت امور اقتصاد و دارایی تحت عنوان مالیات حقوق و دستمزد پرداخت کنند. سدی که بابت مالیات از حقوق و دستمزد کسر می شود به طور سالیانه تغییر پیدا می کند.

این مبلغ و یا درصد کسر حقوق و دستمزد بابت مالیات به طور سالیانه به کارفرمایان ابلاغ شده و کارفرما موظف به کسر این میزان از حقوق کارمندان و تهیه لیست بیمه و همچنین ارسال آن به حساب مشخص شده توسط تامین اجتماعی می باشد.

مالیات های حقوق و دستمزد چیست؟

مالیات حقوق و دستمزد یکی از موضوعات مهم و کلیدی در حوزه مالیات های کشور محسوب می شود. این نوع مالیات تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور و همچنین بر درآمد و هزینه افراد دارد. مالیات حقوق و دستمزد به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت، برای تأمین هزینه های عمومی، تامین منابع و توسعه اقتصادی استفاده می شود.

با توجه به اینکه حقوق و دستمزد افراد یکی از مهم ترین منابع درآمد آن هاست، پرداخت مالیات بر این درآمدها اهمیت بسیار زیادی دارد. دولت برای تأمین هزینه های عمومی و اجرای برنامه های توسعه ای خود به منابع مالی نیاز دارد و این نوع مالیات حقوق یکی از راه های اصلی تأمین این منابع است.

 

نقش پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد

با پرداخت مالیات حقوق و دستمزد، افراد به تأمین هزینه های عمومی کشور کمک می کنند و در واقع نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارند. همچنین، با پرداخت مالیات، تساوی اجتماعی نیز تقویت می شود زیرا افراد با درآمدهای بالاتر باید مبلغ بیشتری را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

اما در عین حال، باید توجه داشت که مالیات های حقوق و دستمزد باید به شکل منصفانه ای اجرا شود تا، افراد با درآمدهای کمتر نسبت به افراد با درآمدهای بالاتر بار مالیاتی سنگین تری نداشته باشند. همچنین، باید اصول شفافیت و عدالت مالیاتی رعایت شود تا افراد اعتماد به سیستم مالیاتی داشته باشند.

با توجه به اهمیت مالیات های حقوق و دستمزد، دولت ها باید سیاست های مالیاتی مناسب را اجرا کنند تا هم سطح مناسبی از درآمدهای عمومی تأمین شود و هم افراد بتوانند با اطمینان به پرداخت مالیات بپردازند. همچنین، باید به ترویج فرهنگ پرداخت مالیات و همکاری مؤثر افراد در اجرای قوانین مالیاتی توجه شود.

صدور فاکتور رسمی

چه مواردی از حقوق و دستمزد مشمول مالیات می شوند؟

مالیات حقوق و دستمزد بسیار گسترده و دارای شاخه های متعددی است. به طور کلی، بر اساس قانون مالیات های مستقیم کشوری، حدودا ۶۶ قلم از موارد حقوق و دستمزد مشمول مالیات شده و کسورات حقوق و مزایا از حقوق کارمندان تحت همین عنوان کسر می شود. در ادامه به برخی از موارد مشمول مالیات پرداخته شده است؛

 

 • حق افزایش بهره وری تولید
 • حق تولید و حق کمیسیون فروش
 • حقوق اصلی
 • کسری انبار
 • محرومیت از تسهیلات
 • جیره نقدی
 • جمعه کاری
 • حق مشاوره

 

با مراجعه به جدول مربوط به اقلام مشمول مالیات بر حقوق و دستمزد به راحتی می توانید از کلیه این ۶۶ مورد اطلاع کافی را پیدا کنید و از نحوه کسر مالیات بر حقوق ها و دستمزدها مطلع شوید.

چه مواردی از حقوق و دستمزد مشمول مالیات می شوند؟چه کسانی از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند؟

پرداخت مالیات حقوق و دستمزد بر تمامی افراد الزامی نمی باشد. بر اساس قانون مالیات کشوری ١٣ دسته از مشاغل و کسب و کارها از پرداخت مالیات بر دستمزد و حقوق معاف می باشند. در ادامه با این دسته از مشاغل آشنا خواهیم گشت؛

 

 • افراد و توابع خارجی که برای انجام ماموریت های ویژه به کشور وارد می شوند از پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد معاف هستند.
 • متخصصان و کارشناسان خارجی که به عنوان کمک بلاعوض اقتصادی و فنی وارد خاک کشور شده اند نیز نیازی به پرداخت مالیات حقوق و دستمزد خود نخواهند داشت.
 • کارکنان و کارمندان سفارتخانه ها و وزارتخانه های خارجی در سایر کشورها از پرداخت مالیات بر روی حقوق و دستمزد خود از کشور ایران معاف می باشند.
 • دریافتی توسط بازنشستگان بازخرید وظیفه خدمت و از این قبیل نیز مشمول پرداخت مالیات بر روی حقوق و درآمد نمی باشند.
 • هزینه های سفر و فوق العاده ای که افراد برای ماموریت کاری دریافت می کنند نیز مشمول مالیات پرداختنی نیست.
 • کلیه وجوه دریافتنی از بیمه بابت خساراتی که به وضعیت جسمی فرد وارد شده است نیز مشمول مالیات بر حقوق نیستند.
 • پرسنل وزارت دفاع، پرسنل نیروهای ارتش جمهوری اسلامی و جانبازان جنگ نیز مشمول پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد خود نخواهند بود.
 • هزینه پرداختی به بیمه توسط کارفرما جهت معالجه کارکنان خود در صورت ارائه مدارک و شواهد نیز از پرداخت این نوع مالیات معاف خواهد بود.

 

مالیات بر درآمد حقوق چگونه محاسبه می شود؟

نحوه محاسبه مالیات حقوق و دستمزد بر اساس اصول و قوانین خاصی صورت می گیرد. برای حقوق افراد هنگامی که تا یک سقف به خصوصی برسد با گذشت از آن سقف افراد مکلف به پرداخت مالیات حقوق و دستمزد هستند در غیر این صورت این افراد از پرداخت مالیات معاف می باشند.

پرداخت مالیات بر درآمد و حقوق و دستمزد یک نوع مالیات تکلیفی است یعنی اینکه افراد شخصاً اقدام به پرداخت آن نمی کنند و کارفرما موظف به محاسبه و پرداخت این مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی است. به ذکر است افراد ساکن در مناطق آزاد مانند قشم بندر انزلی و کیش مشمول پرداخت این مالیات نمی باشند.

یک نکته حائز اهمیت در رابطه با مالیات بر حقوق و دستمزد افراد ساکن در مناطق توسعه نیافته و یا کمتر توسعه یافته این است که ۵۰ درصد مالیات بر دستمزد آنها بخشوده می شود. در صورت استنکاف از پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد توسط افراد جرایم متفاوتی شامل آنها خواهد شد.

جرایم سنگینی همچون دو سال حبس ممنوع الخروج شدن و همچنین به میزان ۲۰ درصد از مبلغ پرداخت نشده این مالیات شامل افرادی می شود که از پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد استنکاف ورزیده و به انجام تخلف های مالیاتی روی آورند.

مالیات بر درآمد حقوق چگونه محاسبه می شود؟

کلام پایانی

مالیات حقوق و دستمزد یکی از مالیات های تکلیفی است که معمولاً کارفرمایان موظف به محاسبه و پرداخت آن به حساب مشخص شده از طرف سازمان های امور مالیاتی هستند. جرایم سنگینی از طرف سازمان امور مالیاتی برای افرادی که از پرداخت این مالیات سر باز می زنند در نظر گرفته شده است.

هخامنش یکی از مجموعه های فعال در زمینه صدور انواع فاکتورهای رسمی مشاوره ارائه اظهارنامه های مالیاتی و غیره می باشد که در رابطه با انواع مختلف مالیات سازمان مالیاتی کشور اطلاعات ویژه ای در اختیار شما مودیان مالیاتی کشور قرار می دهد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *