مالیات حقوق صفر چیست

مالیات حقوق صفر چیست؟

خلاصه از مالیات حقوق صفر چیست؟

مالیات حقوق صفر چیست؟

81 / 100

در پاسخ به این سوال که مالیات حقوق صفر چیست باید بگوییم منظور این است که همه ی درآمد افراد یا بخشی از آن حاصل از حقوق فرد بر مبنای بخشنامه مالیات معاف از حقوق شامل مالیات نمی شود. بنابراین فرد از این نظر به سازمان امور مالیاتی چیزی به عنوان مالیات پرداخت نخواهد کرد. با توجه به اینکه یکی از نمونه های مالیات مستقیم مربوط به مالیات حقوق مربوط می شود قصد داریم در ادامه به بررسی این موضوع بپردازیم.

نرخ مالیات حقوق صفر و موارد مالیات معاف از حقوق

مواردی مانند نرخ مالیات حقوق صفر و مالیات معاف از حقوق به عنوان مفاهیمی شناخته می شوند که همه ی افراد مشمول مالیات باید اطلاعات لازم را در زمینه آن ها داشته باشند.

بر اساس تبصره الف از ماده قانون 132 که به قانون مالیات مستقیم معروف است منظور از مالیات حقوق صفر به موقعیتی اطلاق می شود که بر اساس آن مالیات مودیانی که مشمول قانون نرخ صفر مالیاتی هستند با نرخ صفر سنجیده می گردد. در واقع افراد مشمول این قانون به مدت زمان و سال های پیش بینی شده در قانون مالیاتی موظف نیست که به دولت مالیاتی را بپردازد.

نکته ی مهمی که در رابطه با افراد مشمول مالیات حقوق صفر وجود دارد این است که این افراد موظف هستند نسبت به ثبت اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کرده سپس مدارک و دفاتر قانونی را به همراه حسابداری به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. در ادامه سازمان امور مالیاتی به محاسبه مالیات آن ها که قابل پرداخت است می پردازد. اما در این شرایط صرفا به این دلیل که افراد مورد نظر تحت قانون مالیات نرخ صفر قرار می گیرند، موظف به پرداخت مالیات نخواهند بود.

نرخ مالیات حقوق صفر و موارد مالیات معاف از حقوق

تفاوت میان معافیت مالیاتی و مالیات حقوق صفر چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم مالیات حقوق صفر به موقعیتی اشاره می شود که در آمدهای افراد در زیر یک سطح مشخص قرار گرفته باشد. در این موقعیت هیچگونه مالیاتی اعمال نمی شود. افرادی که مشمول این قانون هستند از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. توجه داشته باشید که این نوع معافیت های مالیاتی ممکن است برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت باشد. اغلب این موارد بر اساس قوانین هر کشور در زمینه مقررات مالیاتی تعیین می گردد.

نکته ای که وجود دارد این است که مالیات حقوق صفر با معافیت های مالیاتی دارای تفاوت هایی هستند که با توضیح هر کدام از آن ها به این تفاوت ها پی خواهیم برد.

معافیت مالیاتی

درباره معافیت مالیاتی باید بگوییم که به دو دسته تقسیم می شود. در ادامه به بررسی هر کدام از این بخش ها خواهیم پرداخت.

طبیعت دائمی:

معمولا این نوع معافیت برای مشاغل و بنگاه هایی وجود دارد که به صورت تولیدی هستند و به دلیل شرایط خاصی که دارند به شکل همیشگی از پرداخت مالیات معاف هستند. این امر به علت نقش ویزه ای است که این کسب و کارها در اقتصاد دارند.

  • عدم نیاز به اظهارنامه

تعداد زیادی از مشمولان معافیت مالیاتی وجود دارند که احتیاج ندارند در هر دوره اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه و تحویل دهند. این افراد به علت نقش مشخصی که به صورت استراتژیک در اقتصاد کشور دارند مشمول این قانون می شوند.

مشمولان مالیات نرخ صفر

مالیات حقوق صفر نیز دارای دو بخش مجزا می باشد که قصد داریم هر کدام را توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید

طبیعت موقت

معمولا این نرخ مالیاتی را برای مدت زمان محدودی اعمال می کنند. این عملکرد سازمان امور مالیاتی با هدف پشتیبانی از کسب و کارها و مشاغل همچنین بالا بردن راندمان کاری انجام می گیرد.

نیاز به اظهارنامه مالیاتی

کسب و کارهایی که مشمول مالیات حقوق صفر می شوند موظف هستند در موقعیت مقرر شده اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره امور مالیاتی تحویل دهند. این اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی کمک می کند که بتواند اطلاعات دقیقی را از میزان درآمد و هزینه های مربوط به کسب و کار را ارائه کند.

در ادامه باید بگوییم معافیت های مالیاتی معمولا به شکل دائمی اعمال می شوند و نیازی ندارند که اظهارنامه مالیاتی ارائه کنید اما مالیات حقوق صفر برای مدت زمان محدودی اعمال شده به همین دلیل است که نیاز به اظهارنامه مالیاتی وجود دارد.

کدام موارد شامل حقوق صفر می شوند

در مواردی که به مالیات نرخ صفر مربوط می شود اغلب افرادی حضور دارند که درآمد آن ها از یک سطح مشخص کمتر می باشد به همین دلیل است که مشمول معافیت مالیاتی می شوند. این معافیت ها می تواند برای افراد با موقعیت های خاص اتفاق بیفتد. این وضعیت می تواند شامل افراد معلول، کودکان، همچنین فعالیت های اقتصادی خاص شود. علاوه بر افرادی که درآمد آن ها از 12 میلیون کمتر هستند موارد دیگری هم وجود دارد که شامل معافیت مالیاتی می شوند. این موارد عبارتند از

  • عیدی کارمندان
  • کمک هزینه ای که در ایام بیماری به خواربار و مسکن تعلق می گیرد
  • بازخرید در ایام مرخصی
  • حق شیر
  • کمک هزینه ای که به عائله مندی تعلق می گیرد.
  • کسر صندوق یا حق التضمین
  • پاداش آخر سال
  • پاداش نهضت سواد آموزی

این معافیت می تواند شامل افرادی که هیچ املاکی ندارند، سفرا و کارمندان خارجی که در بیرون از ایران حضور دارند، کارکنان کنسولگری و سفارت خانه ها، افراد از کار افتاده، کارکنان نیروی مسلح، هزینه هایی که به عنوان پرداخت خسارت بیمه برای جبران خسارت پرداخت می شود از مالیات معاف می باشند.

کدام موارد شامل حقوق صفر می شوند

سخن پایانی

با توجه به اینکه پرداخت مالیات یک امر بسیار مهم و تاثیرگذار در امور دولت می باشد، لازم است همه افرادی که مشمول این قوانین می شوند آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند. در این مطلب به بررسی مالیات حقوق صفر و مواردی که به آن مربوط است پرداختیم. افرادی که تحت شرایط خاص هستند مشمول این قانون می شوند. این افراد برای مدت زمان موقتی از پرداخت مالیات معاف هستند. اما با تغییر شرایط موظف به پرداخت آن خواهند بود.

با توجه به الزام ارائه ی اظهارنامه مالیاتی در این شرایط بهتر است افراد برای انجام فرایند صحیح به افراد متخصص در زمینه امور مالیاتی مراجعه کنند. گروه هخامنش به عنوان یکی از مراجع متخصص و صاحب تجریه در زمینه امور مالیاتی است که می تواند به شما کمک و مشاوره لازم را ارائه دهد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *