مالیات بر ارزش افزوده ؛ نحوه محاسبه و آموزش استعلام

مالیات بر ارزش افزوده ؛ نحوه محاسبه و آموزش استعلام

خلاصه از مالیات بر ارزش افزوده ؛ نحوه محاسبه و آموزش استعلام

مالیات بر ارزش افزوده ؛ نحوه محاسبه و آموزش استعلام

یکی از روش هایی که دولت ها توسطِ آن کسبِ درآمد می کنند، مالیات هاست! در واقع مالیات برای ارائه خدماتِ بیشتر به خود شهروندان عزیز وضع می گردد. آیا می دانستید، که مالیات‌ ها هم دارای انواع مختلفی است؟ همانند؛ نوعِ مستقیم یا نوعِ غیر مستقیم. البته هریک از این ها برای باری دیگر به انواعی متنوع تقسیم بندی می شود. حال مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

نکته جالب توجه این که یکی از انواعِ مالیات غیر مستقیم همین نوع است. یعنی ارزش افزوده! پس ارزش افزوده مالیاتی می باشد، که در طول تولید کالاها یا خدمات برروی آن ها اعمال شده و در پایان توسطِ دریافت کنندگان خدمات یا خریداران کالا پرداخت می شود.

ما در ادامه این مطلب از خود می خواهیم، با شما درباره نحوه محاسبه و آموزش استعلام این نوع از مالیات ها صحبت کنیم. پس شما برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر در این زمینه می توانید، با ما در ادامه این نوشتار از هخامنش همراه باشید.

آماده ارائه کلیه خدمات فاکتور رسمی به تمامی مراکز و ارگانها و شرکت های خصوصی و دولتی

آیا می دانید، مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

برای آن که نحوه محاسبه این قبیل از مالیات ها را فراگیرید، ابتدا باید یک تعریف کلّی از آن در ذهن شما نقش ببندد. پس عجله نکنید و در ادامه متن با شکیبایی با ما همراه باشید.

اگر که بخواهیم، مالیات را در یک نگاه کلّی تقسیم بندی کنیم، باید گفت؛ دو نوع است. یکی از آن ها مالیات مستقیم بوده و دیگری غیر مستقیم می باشد. ممکن است، مالیات مستقیم ذهن شما را به خود درگیر کند، که چیست! (در حالی که بیشتر شما می دانید.) مالیات مستقیم به مالیاتی می گویند، که به صورت مستقیم از اموال و دارایی، درآمد افراد جامعه گرفته می شود. مثل؛ مالیات بر املاک و مستغلات، مالیات بر حقوق افراد یا…!

در حالی که مالیات‌ های غیر مستقیم کاملاً متفاوت است. در این قبیل از مالیات ها یک فرد خاص مسئولیت پرداخت ندارد. معمولاً آن ها از خریداران کالا یا مصرف کنندگان خدمات دریافت می شود. مثل؛ مالیات بر ارزش افزوده. بنابراین شما تا به این قسمت از مطلب ما فرا گرفتید، که مالیات‌ های بر ارزش افزوده غیر مستقیم بوده و فرد خاصی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ولی برخی از شماها از ما می پرسید، که مالیات بر ارزش افزوده دقیقاً به چه معناست! برای پاسخ هرچه بهتر به سؤال شما باید به قانون مراجعه نمود. این چنین قطعاً می توانید، پاسخ سؤالات خود را بهتر و واضح تر به دست بیاورید.

با توجه به آنچه که درون قانون آمده است، ارزش افزوده یعنی فرق موجود میان کالا و خدمات ارائه شده به خریداران یا مصرف کنندگان با ارزش آنها، که توسطِ شما دریافت می شود! منظور ما در یک بازه زمانی معین است. ما به یک مثال برای درک بهتر این موضوع اشاره می کنیم.

مثلاً بهایی که برای یک کالا پرداخت شده است، 50000  تومان می باشد! حال این محصول بعد از پشت سَر گذاشتن مراحلی مختلف با قیمت150000  تومان به دست شما خریداران عزیز می رسد. پس این محصول ارزش افزوده ای معادل100000  تومان دارد، که بدان در هریک از مراحل تولید کالا مالیات افزوده می ‌شود. پس شما متوجه شدید، که به این نوع از مالیات ها، مالیات بر ارزش افزوده می گویند.

دوستان حال فهمیدید، که پرداخت کننده این قبیل از مالیات ها شما هستید! بلی خودِ شما. ما در ادامه متن شیوه محاسبه مالیات معرفی شده را به شما توضیح خواهیم داد. لطفاً با ما در ادامه متن همراه باشید. البته پیش از بررسی این موضوع خاطر نشان شویم، که مبلغ آن نرخ مصوبی می باشد، که در ابتدای هر سال به واسطه ی اداره مالیاتی با توجه به نرخ تورم ارائه خواهد شد.

 

آیا می دانید، مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

چگونه مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه کنیم؟

ما در قسمت قبلی مالیات های بر ارزش افزوده را به شما توضیح دادیم، که چیست؟ از چه کسی گرفته شده و به چه حالتی اخذ می شود. حال ما می خواهیم، شیوه محاسبه آن را تجزبه و تحلیل کنیم. لطفاً با ما در ادامه نوشتار همراه باشید.

به همان شکل که گفتیم، مالیات بر ارزش افزوده کالا همانند سیگار از روزهای تولید تا به ارائه و خرید توسطِ مشتریان به حالت جزء به جزء دریافت خواهد شد. اوّلین کسی که این نوع از مالیات را می پردازد، تولید کننده بوده بعد از آن عرضه کننده کالا یا خدمات است. در پایان شخصِ خریدار کالاست، که مالیات‌ را خواهد داد. البته عرضه کننده کالا یا خدمات بعد از برداشتنِ مالیات داده شده به واسطه خود، بقیه را به دولت وقت می دهد.

برای مثال یک تولید کننده ای در حال فروش کالای خود است. وی نیز کالای خود را به قیمت 10000 تومان و با احتساب مالیات نُه درصد در اختیار عرضه کننده می گذارد. بنابراین عرضه کننده کالا بایستی مبلغ 10900 تومان را به تولیدکننده بازگرداند. نُه درصد بیان شده همان مالیات بر ارزش افزوده می باشد، که در قسمت بالا توضیح دادیم.

اکنون عرضه کننده قصد دارد، کالا را به قیمت 12000 تومان به خریدار، بفروشد. ولی در این میانه ها خریدار می‌باید علاوه بر پرداخت این مبلغ مالیات بر ارزش افزوده 1080 تومان را هم پرداخت نماید. یعنی جمع وجه کالا 13080 خواهد بود.

حال عرضه کننده کالا یا خدمات مسئولیت تنظیم یک اظهارنامه مالیاتی خواهد داشت. این فرد در برابر دولت وقت وظیفه دارد، پاسخگو باشد. پس وی باید مالیات پرداخت شده توسطِ خود که از جانب خریدار داده شده بردارد، سپس مالیات بر ارزش افزوده را به دولت بپردازد.

در این مثالی که از جانب ما بیان شد، عرضه کننده 900 تومان به تولید کننده می دهد، سپس باید 108 تومان به دولت پرداخت بنماید. اميدواريم که تا به این قسمت از مطلب به خوبی با نحوه محاسبه این قبیل از مالیات ها آشنا ‌شده باشید. ما در ادامه موضوع استعلام مالیات را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: صدور فاکتور رسمی

چگونه می توانیم، گواهی ارزش افزوده را استعلام بگیریم؟

اوّلین مرحله ای که شما باید پشت سر بگذارید، ابتدا مرورگر لپ تاپ یا گوشی همراه خود را باز کنید. سپس جمله استعلام گواهی ارزش افزوده را سرچ نمایید. شما باید اوّلین لینکی که در صفحه گوگل ظاهر می شود، را باز کنید. اکنون شما وارد مرحله دوّم شده اید. لازم است، شما درخواست کننده عزیز عنوان مودی، کد اقتصادی، شماره ثبت شرکت را در قسمت های مشخص شده درج کنید. سپس با وارد کردن کد امنیتی آغاز جستجو را از مرورگر گوگل بخواهید.

اکنون به مرحله پایانی استعلام گواهی مالیات بر ارزش افزوده رسیده اید، اگر که شما اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، کادری در قسمت پایینی صفحه ظاهر خواهد شد. درون این کادر اطلاعات‌ مودی مالیاتی قرار دارد. علاوه بر تمامی این ها به گوشه چپ صفحه نگاه اندازید. در این قسمت یک عنوان به اسمِ مشاهده سابقه ثبت نام وجود دارد. اگر که شما برروی آن ضربه بزنید، امکانِ دیدنِ گواهی ارزش افزوده را خواهید داشت.

سخن آخر

دوستان عزیز ما در طول این مطلب از خود سعی کردیم، با شما درباره مالیات بر ارزش افزوده صحبت کنیم. همانطور که در طول این نوشتار از هخامنش عنوان شد، این نوع از مالیات ها به صورت غیر مستقیم بوده و در پایان از خریداران کالا یا دریافت کنندگان خدمات دریافت می شود. همچنین نحوه محاسبه آن و نرخ مالیات که نُه درصد است، بررسی شد. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در طول این متن برای شما مفید بوده باشد.

چگونه می توانیم، گواهی ارزش افزوده را استعلام بگیریم؟

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *