راهنمای دریافت استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی

راهنمای دریافت استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی

خلاصه از راهنمای دریافت استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی

راهنمای دریافت استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی

66 / 100

مطمئنا تا به حال این شرایط را مشاهده کرده اید، که افراد با آمادگی کامل اقدام به مسافرت خارجی می کنند، حتی در فرودگاه هم حاضر می شوند، اما در هنگام خروج با ممنوعیت روبرو می گردند. ممنوع الخروجی به عنوان یک وضعیت حقوقی شناخته می شود، که به دلایل مالیاتی، قضایی، کیفری، مشکلاتی که در سازمان دارایی دارند، ممنوع الخروج می شوند.

تفاوتی ندارد فرد با هدف تجاری، تفریحی، علمی، ورزشی و …. بخواهد از کشور خارج شود. زمانی فرد می تواند از کشور خارج گردد، که این ممنوعیت از بیت برود. در ادامه قصد داریم به استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی اشاره کنیم.

 

منظور از ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی چیست؟

مالیات در همه ی کشورهای دنیا به عنوان یکی از پایه های اصلی درآمد شناخته می شود، مراجع قانونی همیشه نسبت به پرداخت مالیات عملکرد سختگیرانه به همراه نظارت دقیقی دارند. با توجه به همه ی این موارد در برخی موارد به صئرت سهوی یا عمدی، امکان دارد افراد نسبت به پرداخت مالیات کوتاهی نشان دهند، که در این موقعیت فرد به عنوان بدهکار مالیاتی شناخته می شود.

به همین دلیل است که افراد باید پیش از خروج از کشور، استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی را انجام دهند. افرادی به عنوان ممنوع الخروج مالیاتی شناخته می شوند، که بدهکار مالیاتی باشند. معمولا استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی برای افرادی که احتمال دارد، بدهی آن ها بیشتر از حد مجاز قانونی باشد، الزامی است. به این دلیل که امکان دارد، فرد بخواهد اقدام به فرار مالیاتی کند.

در این موقعیت به جز چند موارد خاص و استثنایی افراد باید تا زمانی، که بدهکاری مالیاتی خود را تسویه نکرده اند، درون مرزهای کشور باقی بمانند. اغلب افرادی که از ممنوعیت خروج خود آگاهی ندارند، به همین دلیل به فرودگاه مراجعه می کنند. در این موقعیت از طریق بازپرس بررسی گذرنامه، ممنوع الخروجی به آن ها اطلاع داده می شود.

این امر باعث می شود که همه ی وکلای حقوقی ضرورت استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی را پیش از اقدام به سفر انجام دهند.

منظور از ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی چیست؟

چگونه افراد مشمول ممنوع‌الخروجی مالیاتی می‌شوند و حکم آن‌ها چیست؟

در ادامه موضوع استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی باید بگوییم، افرادی مشمول این حکم می شوند، که بدهی های آن ها از سقف مجاز بدهی های مالیاتی، که در حدود 500 میلیون تومان می باشد، بگذرد تحت تاثیر قانون ممنوع الخروجی از کشور قرار می گیرد. استفاده از قانون ممنوع الخروجی مالیاتی باعث می شود، افراد نسبت به پرداخت مالیات خود بیشتر اهمیت دهند.

وجود قانون استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی به عنوان اخرین ترفندی است، که توسط دادستانی مالیاتی کشور، جهت جلوگیری از خارج شد ارز، از کشور انجام می گیرد. سازمان امور مالیاتی کشور پس از اینکه بدهی های واحد های تولیدی، غیرتولیدی اشخاص حقوقی یا حقیقی را مورد بررسی قرار می دهد، سپس بر اساس میزان بدهی سلسله مراتبی را برای بازگرفتن بدهی آغاز می کند.

لازم نیست افراد در هنگام سفر به خارج از کشور از قانون استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی را بگیرند، به این علت که هر نوع بدهی مالیاتی به عنوان ممنوع الخروجی به شمار نمی رود. باید سقف بدهی های مالیاتی از سقف مجاز گذشته باشد. زمانی که سقف بدهی های مالیات فرد بگذرد، دادستان برای جلوگیری از خروج فرد حکم ممنوعیت خروج را صادر می کند.

 

حکم ممنوع‌الخروجی تا چه مدت طول می‌کشد؟

زمانی که استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی انجام گرفت، این سوال پیش خواهد آمد که حکم ممنوع الخروجی تا چه مدت به طول می انجامد. مدت زمانی که برای ممنوع الخروجی فرد بدهکار در نظر می گیرند، بر اساس ماده 133 قانون آیین ادرسی می باشد. بر اساس این قانون جرم فرد و دلایل حقوقی که برای مجرم شناخته شدن او نیاز است، می تواند متفاوت باشد.

دادگاه پس از بررسی مقدار بدهی همچنین ئلایل تاخیر در تسویه حساب، عدم پرداخت بدهی حکم ممنوعیت خروج فرد از کشور را صادر می کند. معمولا مدت این حکم هر 6 ماه یکبار در نظر گرفته می شود. البته دادستان می تواند دوباره پس از 6 ماه این حکم را تمدید نماید.

در صورتی که پس از استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی فرد بدهکار نسبت به این حکم اعتراضی داشته باشد، فرد می تواند پس از گذشت 20 روز که حکم صادر شود، برای درخواست تجدید نظر به مراجع قانونی مراجعه نمایند. در صورتی که حکم ممنوع الخروجی بر اساس خطا انجام گرفته باشد، دادگاه پس از بررسی های لازم درخواست ممنوع الخروجی فرد را به دادستان اطلاع می دهد، پس از آن حکم با گذشت مدت زمان مورد نیاز نقض می گردد.

زمانی که استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی انجام می شود، فرد متوجه می شود که حکم ممنوع الخروجی او تایید شده است، فرد به هیچ عنوان نمی تواند از کشور خارج شود. فقط در شرایطی فرد می تواند، اجازه ی خروج از کشور را داشته باشد، که دلایل قانونی و استثنائاتی را جهت خروج کشور ارائه دهد.

در این شرایط دادگاه شرایط فرد را مورد بررسی قرار می دهد، سپس ممنوع الخروجی فرد را رفع می کند. رفع ممنوع الخروجی مالیاتی نیز شرایط خاص خود را دارد، باید بر اساس قوانین و ضوابط خاصی که در این زمینه وجود دارد انجام شود. در صورتی که پس از استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی فرد بتواند ادله ی مورد قبول را به دادگان ارائه کند، امکان خروج او از کشور وجود خواهد داشت.

حکم ممنوع‌الخروجی تا چه مدت طول می‌کشد؟

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به شکل مختصر به برخی از موارد مهم در رابطه با موضوع استعلام ممنوع‌ الخروج مالیاتی اشاره کنیم. این موضوع بیسار پیچیده و مهم است. در برخی موارد امکان دارد حکم ممنوع الخروجی فرد بر اساس اشتباه صادر گردد. افرادی که ممکن است با این مشکل روبرو شوند، بهتر است پیش از سفر با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایند.

گروه هخامنش با تجربه و تخصص بسیار زیادی که دارد، می تواند شما را به بهترین شکل ممکن در این زمینه یاری کند. می توانید برای آشنایی با نحوه ی استعلام گیری برای ممنوع الخروجی یا ابطال این موضوع با این گروه مشورت های لازم را داشته باشید. استعلام گیری ممنوع الخروجی پیش از سفر یک امر ضروری است، که گروه هخامنش مشاوره های لازم در این زمینه را تحت اختیار شما قرار می دهد.

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *