اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

خلاصه از اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

78 / 100

اظهارنامه مالیاتی به عنوان یک کارنامه مالی شناخته می شود که روند عملکرد مالی در سازمان ها و شرکت ها طی یک سال مشخص می کند. سازمان امور مالیاتی با استفاده از اظهارنامه به محاسبه ی اموراتی مانند مالیات بر درآمد، معافیت های مالیاتی، کسورات، هزینه ها و …. می پردازد. در سال های اخیر این اسناد به شکل الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد.

با توجه به تاثیر آن اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح بسیار زیاد است. در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

آشنایی با روند ارسال اظهارنامه مالیاتی

تکمیل به موقع و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که این اظهارنامه به شکل صحیح ارائه نگردد سازمان بر اساس ممیزی مالیات را تعیین خواهد کرد و افراد ملزم به پرداخت آن هستند.

اظهارنامه مالیاتی به عنوان یک سند شناخته می شود که به شکل خاصی به وسیله افراد حقیقی و حقوقی تنظیم می شود. این سند با هدف محاسبه میزان مالیات و پرداخت آن تنظیم می شود، بنابراین باید به شکل کاملا صحیح تنظیم شود. از این رو با دیگر اسناد مالی تفاوت زیادی دارد.

ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح به سازمان های دولتی این امکان را می دهد که به صورت تاثیرگذاری به کنترل و نظارت میزان مالیات قابل پرداخت بپردازند.

آشنایی با روند ارسال اظهارنامه مالیاتی

چه اشخاصی موظف به ارائه اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی هستند؟

در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه افرادی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح هستند. این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد به این دلیل که باعث می شود هر ارگان یا فردی بتواند از وظایف قانونی خود به شکل صحیحی مطلع شوند.

در سال های گذشته اظهارنامه های مالیاتی به شکل دستی و در قالب فرم های ویژه ی مالیاتی بودند که این فرم ها به وسیله مودیان خریداری شده و آن را برای ارائه گزارشات مالیاتی استفاده می کردند. اما سدر سال های گذشته به دلیل اهمیت صحت اطلاعات مالیاتی و جلوگیری از بروز خطا این روش به علت هزینه بر بودن و مشکلاتی که داشت منسوخ شده است.

افراد برای ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح لازم است مراحلی را دنبال کنند که شامل:

نخست باید به سایت tax.gov.ir وارد شده و فرایند ثبت نام را انجام دهید. بعد از اینکه پرونده تکمیل شد برای کاربران کد اقتصادی صادر می شود. بعد از انجام این فرایند اشخاص حقیقی یا حقوقی به عنوان یک مودی مالیاتی شناخته می شوند. برای انجام فعالیت مودیان در سایت سازمان امور مالیاتی نام کاربری و رمز عبور صادر می کنند تا بتوانند به راحتی عملیات های مورد نظر را انجام دهند.

با استفاده از نام کاربری و رمز عبور می توانید به سامانه امور مالیاتی مراجعه کنید و اقدام به دریافت و نصب اپلیکیشن مربوط به اظهارنامه مالیاتی نمایید.

برای ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح لازم است که راهنمای مربوط به تکمیل اظهارنامه را با دقت مطالعه کرده سپس اقدام به عملیاتی شدن اظهارنامه مالیاتی کنید. این فرایند با استفاده از نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام انجام می گیرد.

برای ثبت صحیح این اظهارنامه لازم است اطلاعات درخواست شده را که عبارتند از اطلاعات مربوط به ترازنامه، حسابداری، سود و زیان را به شکل درستی وارد نمایید. لازم است که اقلامی را که به معافیت مالیاتی مربوط می شود را درج کرده سپس مالیات ابرازی را برای اشخاص حقوقی را مشخص کنید.

برای ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح لازم است در انتها اظهارنامه را مورد بررسی های لازم قرار داده سپس مبلغ درآمد را نوشته پس از آن به همراه اظهارنامه ی مربوط به ارزش افزوده به همراه گزارش فصلی برای ارسال به اداره امور مالیاتی مطابقت دهید.

بعد از اینکه مراحل مورد نظر را طی کردید مرحله ی پیش رو نوبت برگ تشخیص و برگه ی قطعی مربوط به مالیات می رسد. در هنگامی که در مرحله برگه تشخیص هستید می تواند در جهت اعتراض اقدام کنید. اما زمانی که برگه قطعی مالیات صادر می شود مودی ملزم به پرداخت خواهد بود و نمی تواند هیچ گونه اعتراض یا عذر و بهانه ای بیاورد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره فاکتور رسمی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

چند نکته مهم در آموزش ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

در ابتدای امر اشاره کردیم چگونه برای انجام فرایند اظهارنامه مالیاتی به شکل صحیح اقدام کنید. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

  • شیوه ی ارائه ی اظهارنامه مالیاتی به وسیله سایت انجام می شود این امر به شکل اینترنتی یا آنلاین انجام می شود.
  • باید اظهارنامه مالیاتی را در موعدی که سازمان امور مالیاتی مقرر کرده است ارائه نمایید.
  • در صورتی که بعضی از فاکتورها را پنهان کنید و این امر توسط کارشناسان امور مالیاتی کشف و آشکار گردد افراد با جریمه های سنگینی روبرو خواهند شد. این نتیجه ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح می باشد.
  • لازم است افراد پیش از اینکه اظهارنامه خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند آن را به دقت بررسی و مطالعه کرده تا از بروز اشتباهات جلوگیری کند.
  • درست است که پرکردن و ارائه ی اظهارنامه مالیاتی چندان پیچیده و مشکل نمی باشد، اما لازم است با دقت زیادی انجام شود. این امکان وجود دارد که افراد از کسانی کمک بگیرند که در این زمینه تجربه دارند.
  • در واقع این اظهارنامه به عنوان کارنامه ی مالی برای افراد، سازمان ها و شرکت های مشمول مالیات می باشد. این اظهارنامه به شکل سالانه با هدف سنجش و محاسبه ی مالیات به شازمان امور مالیاتی ارائه می شود. مودیان برای ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح باید دقت داشته باشند که سال مالیاتی مشخص شده در اساس نامه با سال مالیاتی که امور مالیاتی به شکل رسمی تعیین کرده است تطابق داشته باشد.
  • افراد یک ماه فرصت دارند بعد از ارائه ی اظهارنامه مالیاتی برای از بین بردن خطاها و ارائه ی اظهارنامه های صحیح اقدام کنند.

چند نکته مهم در آموزش ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح

سخن پایانی

اهمیت تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی صحیح بسیار زیاد است. امور مالیاتی دارای پیچیدگی هایی است که تنها افراد متخصص در این زمینه می توانند به شما در زمینه تنظیم این اظهارنامه ها کمک زیادی کنند. در صورتی که این اظهارنامه به شکل صحیح ارائه نشود ممکن است افراد ملزم به پرداخت جریمه های سنگینی بشوند. گروه هخامنش به شما کمک می کند این فرایند را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *