امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد

امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد

امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد - اشتباهات مالیاتی به عنوان یکی از کارهای مرسوم است که به دلیل کمبود اطلاعات مودیان در این زمینه انجام می شود. بروز این مشکلات می تواند باعث شود که مودیان موظف به پرداخت جریمه های مالیاتی شوند.
خلاصه از امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد

امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد

83 / 100

اشتباهات مالیاتی به عنوان یکی از کارهای مرسوم است که به دلیل کمبود اطلاعات مودیان در این زمینه انجام می شود. بروز این مشکلات می تواند باعث شود که مودیان موظف به پرداخت جریمه های مالیاتی شوند. در این جا قصد داریم به بررسی مهمترین اشتباهات در امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد بپردازیم. آشنایی با این مشکلات باعث می شود که افراد راهکارهای مقابله با آن را فرا بگیرند و متحمل پرداخت جریمه نشوند.

آشنایی با مشکلات مالیاتی

همانطور که می دانید مالیات به عنوان یکی از منابع درآمد دولت است از این رو بروز هر نوع مشکلی در روند پرداخت مالیات ایجاد شود بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در ادامه به مشکلات متداول در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با مشکلات مالیاتی

بستن یا غیر فعال کردن پرونده مالیاتی

یکی از گزینه های مهم در زمینه امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد غیر فعال کردن یا بستن پرونده مالیاتی است. افراد تصور می کنند با انجام این کار دیگر پرونده مالیاتی آن ها فعال نخواهد بود و مالیاتی به آن ها تعلق نخواهد گرفت.

با توجه به اینکه زمانی که مودی اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی نکند، سازمان امور مالیاتی این حق را دارد که علاوه بر در نظر گرفتن مالیات، جریمه هایی نیز برای افراد اعمال کند. به همین دلیل بهتر است در مدت زمان مشخص شده برای ارائه اظهارنامه آن را تحویل دهید.

دریافت کارتخوان در صورت عدم نیاز

یکی دیگر از موارد مهم در امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد دریافت کارتخوان است، زمانی که به آن نیاز نداشته باشید. در صورتی که تراکنش های اصلی در کسب و کار شما با کارتخوان انجام نمی شود دلیلی ندارد که از کارتخوان استفاده کنید. زمانی که شما فاقد کارتخوان باشید و پرداختی و واریزی شما نیز چندان قابل توجه نباشد مالیات مربوط به کارتخوان برای شما لحاظ نخواهد شد.

در صورتی که کارتخوان دریافت کنید، آن را به عنوان حساب تجاری شما در نظر می گیرند و کوچکترین دریافتی، واریزی و تراکنش های شما مورد بررسی قرار می گیرد.

عدم تشکیل پرونده مالیاتی

عدم برخورداری از پرونده مالیاتی موجب می شود تا افراد در هر کسب و کاری این امکان را نداشته باشند که در پایان سال مالی خود اظهارنامه مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. به همین دلیل لازم است که افراد اقدام به ثبت نام و ارائه ی اظهارنامه مالیاتی کنند.

تعیین سود و درآمد غیر واقعی

یکی دیگر از گزینه ها برای امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد ثبت در آمد و تعیین سود به شکل غیر واقعی می باشد. این افراد برای کاهش مالیات مقدار درآمد و سود خود را کمتر گزارش می دهند این امر به عنوان یک اشتباه بزرگ  می باشد. به این دلیل که با توجه به قوانین مالیات مستقیم برای افرادی که درآمد خود را به صورت غیر واقعی گزارش کرده اند جریمه های سنگینی در نظر می گیرد.

فرد خاطی در این موقعیت علاوه بر پرداخت مالیات موظف به پرداخت جریمه های مربوط به آن نیز می باشد. امکان دارد که این افراد مشمول برخورداری از تسهیلات و معافیت های مالیاتی قرار نگیرد.

    تعیین سود و درآمد غیر واقعی

عدم ارسال اظهارنامه

در ادامه امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد باید بگوییم که یکی از مهمترین اشتباهات که باعث بروز مشکلات در زمینه امور مالیاتی می شود ارسال نکردن اظهارنامه می باشد. ارسال اظهارنامه به عنوان یکی ار بخش های مهم در این زمینه می باشد. در واقع اظهارنامه های مالیاتی را می توانیم از یک دیدگاه به عنوان کارنامه ی مالی برای مودی در نظر بگیریم.

در صورتی که مودی از ارسال اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی سرباز بزند به عنوان متخاف شناخته می شود، موظف است برابر با 30 درصد مالیات جریمه پرداخت کنند.

اظهارنامه مالیاتی به عنوان یک سند است که در آن مواردی مانند میزان درآمد و اطلاعات لازم در رابطه با شغل افراد است. در صورت عدم ارائه افراد در زمینه اظهارنامه مالیاتی سازمان امور مالیاتی این امکان را دارد که مجازات و جریمه های دیگری را برای آن ها در نظر بگیرد. این مشکل می تواند به عنوان بزرگترین اشتباهات در زمینه امور مالیاتی باشد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ارائه فاکتور رسمی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

حذف حساب بانکی از سایت my.tax

در ادامه موضوع امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از افراد همواره به دنبال شانه خالی کردن از پرداخت مالیات می باشند، از این رو به انواع ترفندها چنگ می اندازند یکی از مواردی که پرداختن به آن در ادامه باعث بروز مشکلاتی می شود حذف کردن حساب بانگی از سامانه امور مالیاتی می باشد.

افراد این ذهنیت را دارند که با حذف حساب مورد نظر دیگر حساب شان مورد سنجش مالیاتی قرار نمی گیرد و مالیات برای آن ها لحاظ نخواهد شد. دقت داشته باشید حذف حساب باعث می شود که افراد دچار مشکلات و جرائم مالیاتی شوند. زمانی می توانید این کار را انجام دهید که حساب شما غیرتجاری باشد و یا در مواقعی که اشتباهی به درگاه مالیاتی متصل شده باشید.

یکی دیگر از مشکلاتی که با حذف حساب به وجود می آید این است که اگر حساب مورد نظر به دستگاه کارتخوان متصل باشد، پس از حذف حساب دستگاه غیرفعال می شود.

عدم اصلاح اینتاکد

در ادامه ی امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد باید به موضوع دیگری هم اشاره کنیم که به عنوان مشکلات متداول شناخته می شود. اینتاکد به کدی اطلاق می شود که از آن به منظور دسته بندی امور اقتصادی در کشور استفاده می کنند.

به این صورت که هر کدام از مشاغل و کسب و کارهای اقتصادی دارای زیرمجموعه و دسته بندی کوچکتری است که هر کدام از این دسته ها در یک گروه قرار می گیرند. سازمان امور مالیاتی برای آن ها یک کد در نظر می گیرد که از آن با عنوان اینتاکد یاد می کند.

این کد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بروز هر نوع اشتباهی در زمینه آن باعث ایجاد مشکلاتی می شود. بنابراین یکی از مهمترین موارد در امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد ایجاد مشکل در اینتاکد می باشد.

    عدم اصلاح اینتاکد

سخن پایانی

گروه هخامنش در این مطلب به بررسی امور مالیاتی و مشکلات رایج برای افراد که در این زمینه رخ می دهد پرداخته است. در صورت بروز این مشکلات لازم است به افراد با تجربه و متخصص در این زمینه مانند تیم هخامنش مراجعه کنید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *