ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه

ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه

خلاصه از ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه

ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از فاکتورهای رسمی در مشاغل و حرفه های گوناگون، در نظر داریم که، در این مبحث به بررسی ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه ها بپردازیم. چاپخانه ها جزو مشاغل مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

از آنجایی که، کلیه مشاغل و کسب و کارهای تحت قانون مالیات بر ارزش افزوده موظف به ارائه فاکتور های رسمی بر روی خدمات خود هستند؛ چاپخانه ها نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. برخورداری از یک فاکتور فروش رسمی زیبا و چشم نواز در رونق بخشیدن به کسب و کار شما نقش بسزایی خواهد داشت.

آماده ارائه کلیه خدمات فاکتور رسمی به تمامی مراکز و ارگانها و شرکت های خصوصی و دولتی

تفاوت بین فاکتورهای رسمی و غیر رسمی در چیست؟

در شروع مبحث ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه، در صدد بررسی تفاوت های بین فاکتورهای رسمی و غیر رسمی بر خواهیم آمد. فاکتور رسمی همانگونه که، از نامش نیز مشخص است برای استفاده در اماکن قانونی مانند اداره دارایی رسمیت دارد.

صدور فاکتور رسمی باعث می شود که، حق هر دو طرف معامله محفوظ باشد و در صورت ارتکاب هر گونه تخلفی موجب پیگرد و برخورد قانونی خواهد گردید. به طور کلی، فاکتورهای تنظیم شده مطابق قوانین وزارت اقتصاد و دارایی از رسمیت کافی برخوردار بوده و فاکتور رسمی نام دارند.

در این بین فاکتورهایی نیز وجود دارند که، تنها هدف از صدور آن ها اطلاع و درخواست مشتریان است. همچنین، در این فاکتورها قوانین دارایی مورد رعایت قرار نمی گیرند. این گونه فاکتورها فاکتورهای غیر رسمی نامیده می شوند و هیچ گونه ارزش قانونی جهت ارائه به اداره مالیاتی را، ندارند.

در ادامه مبحث ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه به ذکر نکته ای مهم در این باره می پردازیم. رعایت این نکته برای اشخاصی که، وظیفه خرید برای ادارات و شرکت ها را، بر عهده دارند بسیار مهم و اساسی است.

تفاوت بین فاکتورهای رسمی و غیر رسمی در چیست؟
#image_title

موارد مهم به هنگام خرید برای شرکت ها و ادارات

در ادامه مبحث ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه به ذکر یک نکته مهم در رابطه با فاکتورهای رسمی خرید شرکت ها و ادارات می پردازیم. همواره این موضوع را، مد نظر قرار دهید که، برای کلیه خریدهای کوچک شرکت نیز حتما فاکتور رسمی درخواست نمایید.

برای دستیابی به این هدف، پیشنهاد می شود یک فروشنده معتبر که، از کلیه گواهینامه های لازم برخوردار است را، شناسایی کرده و این کار را، بر عهده وی بگذارید. تمامی این موارد می توانید از فروشگاه های اینترنتی جهت خریدهای شرکتی و اداری خود استفاده نمایید تا به این ترتیب بتوانید از آنها فاکتور رسمی درخواست کنید.

بیشتر بخوانید: پایه مالیاتی چیست

اقدام های انجام شده توسط اداره دارایی برای پیشگیری از فاکتورهای صوری

در این بخش از مبحث ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه، موضوع کنترل و ارزیابی های اداره مالیاتی به منظور جلوگیری از صدور فاکتور های صوری و تشخیص آن ها می پردازیم. این کارها شامل چندین مرحله به شرح زیر هستند؛

 

  • اطمینان از عدم صوری بودن شرکت ها، ادارات و ارائه دهندگان فاکتورها
  • کنترل محل صدور فاکتورهای رسمی و اطمینان از منحل نبودن ارگان صادر کننده این فاکتور ها
  • کنترل نمودن گواهینامه ارزش افزوده شرکت ها
  • اداره دارایی کلیه فعالیت های شرکت و اداره صادر کننده فاکتور رسمی را، محک می زند تا از صحت خدمات و کالای فروش رفته مطمئن شود.
  • کنترل نمودن و چک کردن کلیه مستندات پرداختی از قبیل فیش های بانکی رسیدها و غیره.

موارد ضروری قابل ذکر درون فاکتورهای رسمی

در ادامه مقاله ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه در نظر داریم تا، شما را با موارد ضروری که لازم است بر روی فاکتورهای رسمی قید شوند آشنا کنیم. ذکر برخی از اطلاعات و مشخصات بر روی فاکتورهای رسمی مواردی است که این نوع فاکتورها را، از سایر فاکتورهای غیر رسمی متمایز می سازد.

طرز نوشتار فاکتورهای رسمی اندکی متفاوت از سایر فاکتورها است و وجود برخی اطلاعات از اطلاعات برای فاکتورهای رسمی بسیار مهم و ضروری است. نام فروشنده و نام خریدار کالا و دریافت کننده خدمات جزو اطلاعات ضروری است که، بایستی بر روی فاکتور رسمی قید شوند.

علاوه بر این مشخصاتی مانند کد اقتصادی، شناسه یکتا، شناسه ملی، تاریخ صدور فاکتور و همچنین شماره سریال نیز به ترتیب و هر کدام در جای خود بایستی بر روی فاکتور درج شوند. مابین کلیه این اطلاعات شماره سریال نقش کلیدی و بسیار مهم در فاکتورهای اساسی را، ایفا می نماید.

ذکر یک نکته در این بخش از مبحث ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه خالی از لطف نمی باشد. چاپ شماره سریال موجود بر فاکتور های رسمی دارای شرایط خاصی است و نحوه چاپ آن و حتی نوع رنگ نیز باید طبق اصول ویژه ای انجام شود، برای این امر از چاپ ملخی و یا چاپ آفست بهره می جویند، که رنگ آن باید قرمز باشد.

پس از ثبت این مشخصات اولیه و ضروری، باید نسبت به شرح کالا، کد کالا و مبالغ آن ها اقدام کنید. واحد اندازه گیری کالا، مبلغ واحد و در ستون نهایی مبلغ کل هر واحد کالا را، قید نمایید. جمع نمودن کلیه مبالغ و قید نمودن آنها در ستون مربوطه نوبت به ثبت تخفیف می شود می رسد.

مراحل نهایی از ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه شامل کسر مبلغ تخفیف از مبلغ کلی و به دست آوردن جمع کل پرداختی مشتری است. در این مرحله شما بایستی مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را بر روی مبلغ نهایی فاکتور بیفزایید تا، مبلغ کل فاکتور به دست آید.

مرحله نهایی از صدور فاکتور رسمی به مشتری مربوط به امضا هر دو طرف، یعنی خریداران و فروشندگان است. فاکتور رسمی صادر شده بایستی ممهور به مهر و امضای هر دو طرف، یعنی خریدار و فروشنده باشد تا، رسمیت کافی را، به دست آورد.

به یاد بیاورید که، به هنگام ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه و سایر ارگان ها حتما فاکتور کاملا سالم و بدون خط خوردگی باشد. این امر به ویژه در مورد مهر و امضای فاکتور های رسمی صدق می کند. امضای فاکتور های رسمی نباید حاوی هیچ گونه خط و خش خوردگی باشد.

به یاد داشته باشید که، قانون مالیات های ارزش افزوده و صدور فاکتورهای رسمی همواره در حال تغییر و به روز شدن است. بر همین اساس جهت اطلاع از قوانین جدید بایستی به قانون های مودیان مالیاتی مراجعه نمایید تا، دوباره آخرین تغییرات قوانین مالیاتی و به ویژه قوانین مالیات بر ارزش افزوده را با خبر شوید.

موارد ضروری قابل ذکر درون فاکتورهای رسمی
#image_title

کلام پایانی

ارائه فاکتور رسمی به دارندگان چاپخانه مبحثی است که، در این مطلب با آن آشنا گشتیم. از آنجایی که چاپخانه ها و به طور کلی صنعت چاپ جزو مشاغل مشمول ارزش افزوده هستند بایستی نسبت به صدور فاکتورهای رسمی اقدام نمایند تا، از بروز عواقب و جرایم عدم صدور فاکتور رسمی جلوگیری نمایند.

در صورتی که حرفه شما نیز در ارتباط با صنعت چاپخانه باشد و نیاز به صدور فاکتورهای رسمی دارید؛ ولیکن از این پروسه اطلاعات کافی در دست نداشتید؛ می توانید با مراجعه به مجموعه هخامنش، درخواست صدور انواع فاکتورهای رسمی را، نمایید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *