آیا حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل مالیات می شود؟

آیا حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل مالیات می شود؟

خلاصه از آیا حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل مالیات می شود؟

آیا حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل مالیات می شود؟

81 / 100

بازنشستگان نقشِ گنجینه کشورمان را دارند. آن دَست از کسانی که سالیان طولانی به کشورمان خدمت نموده و چرخه اقتصادی را به حرکت وا داشته اند. ما در طول این مطلب به یکی از مهم ترین سؤالات شما عزیزان پاسخ خواهیم داد. این که حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل مالیات می شود!

پس شما می توانید، جهتِ کسبِ اطلاعاتِ بیشتر در این زمینه با ما در ادامه این مطلب از هخامنش همراه باشید. البته در صورتِ وجودِ سؤالات بیشتر شما می توانید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اصلاً از نظر دولت حقوق بازنشستگان درآمد است، تا مشمول مالیات شود!

دوستان عزیز در ارتباط با حقوق و شغل دوم بازنشستگان ما اوّل حقوق شما را بررسی می کنیم. اگر که چنین تصوراتی دارید، که از حقوق شما مبلغی به عنوان مالیات کم می شود، اشتباه می کنید! چرا که تا به امروز هیچ گونه قانونی در ارتباط با دریافت مالیات از حقوق شما بازنشستگان عزیز تصویب نگردیده است. پس در جوابِ به این سؤال شما که آیا از حقوق شما بازنشستگان عزیز مالیات اخذ می گردد؟ باید بگوییم؛ به هیچ عنوان!

ولی چرا این باور اشتباه در وجودِ ما رخنه کرده است؟

بیایید، بهتر در ارتباط با حقوق و شغل دوم بازنشستگان با هم صحبت بنماییم. از آنجا که عبارت حقوق بازنشستگی به جای مستمری مورد استفاده قرار می گیرد، این باور اشتباه در شما به وجود آمده است. در واقع بنابر مالیات کشور کلمه حقوق ‌برای (دارایی) مورد استفاده قرار می گیرد.

زیرا حقوق در مقابل انجام دادنِ کاری به فرد داده می شود و بدان نیز مالیات تعلق می گیرد. ولی حقوق مربوط به بازنشستگی که در برابر انجام دادنِ کاری به شما دوست عزیز داده نمی شود! پس در دسته مستمری قرار می گیرد و مشمول مالیات نیست، به هیچ وجه ممکن!

 

اصلاً از نظر دولت حقوق بازنشستگان درآمد است، تا مشمول مالیات شود!

درباره مالیات شغل دوم بازنشستگان بیشتر بدانید!

اکنون شما متوجه شده اید، که تفاوت موجود میان حقوق و مستمری چه می باشد! قطعاً می دانید، که در بررسی حقوق و شغل دوم بازنشستگان اگر که شما شغل دوّمی داشته باشید، مشمول مالیات خواهد شد. چرا که نوعی حقوق محسوب شده و شما آن را ما به ازای فعالیت کنونی که انجام می دهید، دریافت می نمایید. ولی نگران نباشید. زیرا این قبیل از مالیات ها با توجه به شرایط کنونی شما و اعمال معافیت هایی دریافت خواهد شد.

نکاتی مهم درباره مالیات شغل دوم بازنشستگان عزیز

باید سَری به قانون مالیات بزنیم. با توجه به آنچه که درون این قانون آمده است، بازنشستگانی که بعد از بازنشستگی خود مجدداً در دیگر مشاغل به فعالیت می پردازند، بایستی درآمد خود را گزارش نموده و مالیات بپردازند. مالیات این دَست از افراد با توجه به حقوقی که دریافت می نمایند، تعیین خواهد شد.

ما در ادامه متن برخی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار برروی مالیات حقوق و شغل دوم بازنشستگان را بررسی خواهیم نمود. پس بهتر است، در ادامه این مطلب از هخامنش همچنان با ما همراه باشید؛

 

نکاتی مهم درباره مالیات شغل دوم بازنشستگان عزیز

·         درآمد

با توجه به درآمد ناشی از شغل دوم، نوع و میزان آن مالیات بدان ها تعلق می گیرد. گاهی اوقات هم معافیت مالیاتی به شما دوستِ عزیز تخصیص داده می شود.

·         نرخ مالیاتی

برای آن که نرخ مالیاتی به گونه ای دقیق مشخص بشود، بایستی به قوانین مالیاتی کشور مراجعه کنید. گاهاً در بعضی از کشورها حقوق اضافی افراد حتی بیش از حقوق معمولی آنها مشمول پرداخت مالیات می شود.

·         بخشودگی مالیاتی

در بعضی از کشورها حقوق و شغل دوم بازنشستگان بنابر دلایلی مختلف مشمول معافیت مالیاتی می شود. البته این نوع از بخشودگی ها می تواند، به صورت کلّی یا جزئی باشد.

·         بنابر اطلاعیه ها

گاهاً در بعضی از موضوعات خاص چون مالیات حقوق و شغل دوم بازنشستگی کشورها قوانین و تبصره هایی خاص اعمال می نمایند. به همین خاطر شاید که اطلاع از قانون و مقررات اعمالی برای همگان کمی سخت و دشوار باشد. بنا بر همین موضوع ما به شما دوستان محترم چنین پیشنهاد می نماییم، با یک وکیل ماهر در زمینه مالیات سخن بگویید و

سؤالات خود را از او بپرسید.

صدور فاکتور رسمی

درباره معافیت مالیاتی شغل دوم بازنشستگان بیشتر بدانید!

قطعاً برای شما هم سؤال است، که چگونه حقوق و شغل دوم بازنشستگان از معافیت مالیاتی بهره مند می شود. ما در ادامه شما را با این مسئله بیشتر و بهتر آشنا خواهیم ساخت. پس برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر در این زمینه ما را در ادامه متن همراهی کنید؛

·         معافیت مالیاتی بنابر ماده 84

سَری به ماده 84 قانون مالیات مستقیم بزنیم. بنابر این ماده مقدار مالیات بر درآمد و حقوق طی یک سال با اکتفاء به بودجه سنواتی طی همان سال معین خواهد شد. پس این مسئله که آیا بر حقوق و شغل دوم شما مالیات تعلق می گیرد، یا خیر! بایستی جدول معافیت سنواتی کشور را مطالعه کنید.

·         معافیت مالیاتی بنابر سن

حال بنابر قانون مالیات مستقیم چیزی از معافیت مالیاتی حقوق و شغل دوم بازنشستگان با توجه به سن آنها ذکر نشده است. برخی از بازنشستگان هستند، که تصورات اشتباهی در این زمینه دارند. مثلاً چنین فکر می کنند، که بالاتر رفتنِ سن آنها منجر به بازنشستگی‌‌شان شده است. در حالتی که محاسبه مالیات آنها ربطی به سن‌شان ندارد.

·         معافیت مالیاتی بنابر شرایط خاص

بلی، برخی از افراد هستند، که بنابر شرایط خاص معیشتی خود امکانِ بهره مندی از این امتیاز را دارند. چنانچه که شما تصور می کنید، جزئی از این افراد محسوب می شوید، اقدام کنید. چرا که نه! ولی ما به شما پیشنهاد می کنیم، قبل از آن با یک مشاور زبردست در این زمینه مشورت نموده و سؤالات خود را بپرسید.

·         معافیت مالیاتی بنابر درآمد مشخص

بنابر بخشنامه ای که از جانب مالیات حقوق و شغل دوم بازنشستگان ارائه شده، قسمتی از دریافتی آنها که به عنوان مستمری و بدون انجام دادنِ کاری برایشان پرداخت می شود، مشمول پرداخت مالیات نیست. حال اگر که آنها در شغل هایی دیگر مشغول باشند و به واسطه آن درآمدی مشخص اخذ بنمایند، مالیات حقوق و شغل دوم بازنشستگی چون مالیات حقوق افراد عادی برای آن ها وضع خواهد شد.

·         معافیت مالیاتی خرید خانه

افراد بازنشسته یا کسانی که گواهی مربوط به عدم درآمد را دارند، بنابر شرایط معیشتی خاص امکانِ استفاده از امتیاز معافیت مالیاتی خانه را خواهند داشت. پس حقوق و شغل دوم بازنشستگان می تواند، مشمول معافیت مالیاتی شود. البته این بخشودگی مالیاتی می تواند، به صورت کلّی تعیین بشود. گاهاً هم مقدار آن به واسطه ی شورای وزیران به حالتِ جزئی و برای مواردی ویژه مشخص می گردد.

·         معافیت مالیاتی سرمایه گذاری

بنابر آنچه از جانبِ قانون مالیات مستقیم تعیین شده است، سودِ ناشی از سرمایه گذاری مشمول پرداخت مالیات خواهد بود. البته یک استثنا در این زمینه وجود دارد! آنهم این است، که مگر سرمایه گذاری شما در مکان هایی خاص صورت بگیرد. مثلاً سرمایه گذاری از جانب شما در پروژه مربوط به مناطق محروم صورت بگیرد. این گونه حقوق و شغل دوم بازنشستگان شامل پرداخت مالیات نخواهد بود.

 

درباره معافیت مالیاتی شغل دوم بازنشستگان بیشتر بدانید!

آیا برگشت مالیات حقوق بازنشستگان امکان پذیر است؟

گاهاً شما دوستان عزیز متوجه برخی از مسائل می شوید. مثلاً این که محاسبه مالیات حقوق بازنشستگی برای شما به گونه ای کاملاً نادرست انجام شده است! یعنی از شما مالیاتی بیش از مقدار معین دریافت بشود. اصلاً احساس نگرانی به دِل خود راه ندهید. چرا که به این هنگام امکانِ باز پس گرفته آن مبلغ اضافه بر سامان وجود دارد.

البته شما به این هنگام باید مدارک مورد نیاز را تحویل بدهید. اگر که از قوانین موجود در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، از مشاوران حاضر کمک بگیرید. قطعاً آنها می توانند، به خوبی شما را در این زمینه همراهی کنند و به سؤالات شما به خوبی پاسخ بدهند.

سخن آخر

دوستانِ عزیز ما در طول این مطلب از خود به مالیات مشمول حقوق و شغل دوم بازنشستگان پرداختیم. اکنون شما می دانید، که حقوق شما یعنی همان مستمری‌تان مشمول مالیات نیست. ولی اگر که شما دارای شغل دوم باشید، بنابر قانون و مقررات موجود در این زمینه بایستی مالیات مقرر را پرداخت بنمایید. البته امکان دارد، شما در این زمینه مشمول معافیت مالیاتی باشید!

اميدواريم که اطلاعات ارائه شده در این مطلب از هخامنش برای شما مفید و موثر بوده باشد. البته در صورت وجودِ سؤالات بیشتر شما می توانید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *