کدینگ در حسابداری چیست؟

کدینگ در حسابداری چیست؟

خلاصه از کدینگ در حسابداری چیست؟

کدینگ در حسابداری چیست؟

79 / 100

همانطور که می دانید رویدادهای مالی که در فرایند حسابداری وجود دارند، به صورت متعدد و متنوعی هستند. بنابراین سازمان ها باید این رویدادها را دسته بندی کنند. این امر باعث می شود که بی نظمی که ناشی از تعداد بالا و تنوع بالایی از حجم اطلاعات می باشد، با استفاده از کدینگ در حسابداری می توانید عملیات های مالی را به بهترین وجه ممکن دسته بندی کنید. در ادامه این امکان را خواهید داشت که به کد گذاری سطوح فرعی و اصلی بپردازید. برای آشنایی بیشتر با این فرایند همراه ما باشید.

هدف از کدینگ در حسابداری چیست؟

نکته ی مهم این است که هر کسب و کاری به کدینگ در حسابداری نیاز دارد، این فرایند باید با اهداف زیر انجام بگیرد.

  • در وهله ی اول انجام این فرایند باعث استاندارد سازی، هماهنگی عملیات های مالی می شود، که لازم است بر اساس یک الگوی مشخص انجام می گیرد.
  • انجام کدینگ حسابداری موجب می شود، که سرعت عمل و دقت برای ثبت فرآیند های مالی بالا برود و خطای انسانی به میزان زیادی کاهش پیدا کند.
  • انجام کدینگ حسابداری باعث می شود که حسابداران فرایند حسابگیری را به سادگی انجام دهند.

نکات مهم در مورد کدینگ حسابداری

همانطور که می دانید کدینگ در حسابداری به عنوان یک موضوع تخصصی به شمار می رود. این عملیات لازم است توسط افراد ماهر و باتجربه انجام بگیرد.

نکته ی دیگری که در رابطه با کدینگ حسابداری وجود دارد، این است که بسیاری از مشکلات مربوط به بحش مالی و حسابداری را که در واحدهای اقتصادی وجود دارد، به شکل ریشه ای برطرف می کند. در برخی موارد نیز انجام این فرایند باعث جلوگیری از ایجاد این مشکلات می شود. اما نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که سیستم کدینگ باید از طراحی صحیحی برخوردار باشد.

انواع کدینگ حسابداری

کدینگ در حسابداری به شیوه های مختلفی انجام می شود، که در ادامه به چند نمونه از رایجترین این موارد می پردازیم.

انواع کدینگ حسابداری

§         کدینگ حفظی (بر اساس حروف اول حساب‌ها)

یکی از آسان ترین روش های کدینگ بدین صورت است، که نام حساب ها را ساده کرده و خلاصه کنیم. در حقیقت به نوعی مختصر نویسی را در این روش کدینگ اجرا می نماییم. در این روش کدگذاری حرف اول واژه ها برداشته سده و کنار هم قرار می گیرد، به عنوان نمونه اگر بخواهیم بنویسیم حساب های دریافتنی با کد«ح-د» نشان می دهیم.

§         کدینگ منتوالی یا پیوسته

این روش از کدینگ کاربرد زیادی داشته، که البته نام دبگری دارد و به آن به سریالی نیز معرفی می گویند. در این روش یک سری اعداد بر اساس اصول خاصی به صورت متوالی و همین طور پشت سر هم بکار می روند و حسابی را معرفی می کنند.

§         کدینگ سلسله مراتبی

این نوع کدینگ فوق العاده بوده و در حال حاضر اکثر نرم افزار های حسابداری از آن برای تنظیم و مديريت حساب ها استفاده می کنند. روش سلسله مراتبی سبب شده تا مدیریت و دسته بندی حساب ها با نظم و ترتیب خاصی انجام شود. هر نوع حسابی را می توان در این روش کد گذاری نمود و بدون محدودیت ارقام و داده ها را طبقه بندی کرد.

§         کدینگ توده ای

از دیگر روش های کدینگ حسابداری که توانسته توجه زیادی را به سمت خود جلب کند، روش توده ای است، کد ها در این روش برای تمامی حستب ها استفاده نمی شوند و به شکلی اختصاصی بکار می روند. این روش بیشتر خاص یک دوره مالی بوده و جامع نمی باشد.

§         کدینگ وجهی

کدینگ وجهی از جمله روش های شناخته شده و جذاب است، در این روش اعداد در طی یک قرارداد و یا به نحوی یک استاندارد به حسابی تعلق دارند. در این روش هر عدد یک حساب خاص را معرفی می نماید و حتی بر اساس این کد گذاری می توان زیر مجموعه های آن را نیز شناخت.

بیشتر بخوانید

کاربرد سیستم کدینگ در حسابداری

در سیستم های مختلف حسابداری برای اینکه شناسایی حساب ها بهتر و ساده تر انجام بگیرد، از کدینگ استفاده می کنند. سیستم کدینگ حسابداری را در امور جسابداری شرکت ها امکان تسریع در امور را به وجود می آورد. این کدها را به گونه ای مشخص می کنند، که بر اساس آن خدمات و اقلام کالاهایی که از قابلیت نقد شوندگی برخوردار هستند، در راس این کدها قرار بگیرند. نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم، این است که زمانی که فرایند نقد شوندگی دچار سختی و پیچیدگی شود، به دنبال آن کددهی هم پیچیدگی بیشتری خواهد داشت.

در حقیقت کدینگ در حسابداری به فرایندی اطلاق می شود، که موضوعات و عنوانهایی مه مربوط به فعالیت های حسابداری که در یک شرکت وجود دارند، بر اساس موضوعات و عناوین دسته بندی و مرتب سازی می شوند. در صورتی که تعداد این حساب ها زیاد باشد، حسابرسان تصمیم می گیرند، که رویدادهای مالی شرکت ها را به قسمت های جزئی تری تقسیم بندی کنند، تا به این ترتیب ساختار دسته بندی یا ترتیب رویدادهای مالی شرکت شبیه به درخت یا هرم طراحی شود.

در این شیوه از کدینگ در حسابداری هر کدام از شاخه های درخت دارای یک سرگروه هستند، که در قسمت های بعدی آن با یک حساب کلی، حساب های معین و حساب های تفضیلی روبرو خواهید شد. این حساب ها هر کدام به ترتیب قرار می گیرند.

بنابراین در کدینگ حسابداری خیلی خوب می توانیم حساب ها را به سر فصل های مختلف و همین طور چندین زیر مجموعه طبقه بندی کنیم. سپس به راحتی آن ها را برای افراد متقاضی و ذی نفع در این زمینه توضیح دهید. فراموش نکنید که کدینگ در حسابداری مهمترین کاری که انجام می دهد، ایجاد نظم و ترتیب در رویدادهای مالی و اطلاعات یک شرکت می باشد.

کاربرد سیستم کدینگ در حسابداری

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بررسی نکات مهم برای کدینگ در حسابداری بردازیم. با توجه به اهمیت این موضوع و کدگذاری حساب های شرکت ها براساس نظم و ترتیب اطلاعات ثبت شده لازم است، این فرایند توسط افراد متخصص و حرفه ای در زمینه ی حسابداری انجام بپذیرد. این امر باعث ایجاد اعتبار در مستندات سازمان های مختلف می شود.

با توجه به تخصصی بودن موضوع کدینگ حسابداری برای انجام این فرایند لازم است، که به افراد و گروه های متخصص مانند تیم هخامنش مراجعه کنید، تا بهترین عملکرد ممکن را دریافت نمایید.

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *