چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟

چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟

خلاصه از چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟

چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟

72 / 100

در چند سال اخیر شاهد افزایش فرار مالیاتی توسط بسیاری از افراد یا شرکت‌ ها بوده‌ایم، که از نظر دولت این مشکل یک معضل بزرگ به حساب می‌ آید.

برخی از افراد به دنبال راه‌ هایی برای دور زدن قانون و عدم پرداخت مالیات هستند. در صورتی که شرکت‌ ها و سازمان‌ های بزرگ این کار را انجام دهند، در طولانی مدت می‌ تواند مشکلات زیادی برای دولت به دلیل کمبود بودجه به وجود بیاید.

ممکن است بسیاری از افراد متوجه اهمیت پرداخت مالیات نباشند و برای آن ها همواره این سوال ایجاد شود، که چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ برای اینکه از پاسخ این سوال اطلاع پیدا کنید، بهتر است، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی فرار مالیاتی به زبان ساده

اگر بخواهیم، به زبان ساده برای شما در مورد فرار مالیاتی صحبت کرده و بگوییم چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ باید بگوییم، به هرگونه تلاش غیرقانونی یک شخص یا کسب و کار به جهت خودداری از پرداخت مالیات، فرار مالیاتی گفته می‌ شود.

این کار می‌ تواند، به هر شیوه‌ای انجام شده و فرد با کارهای مختلفی که انجام می‌ دهد، از پرداخت مالیات خودداری می‌ کند.

به عبارتی هر شخص حقیقی یا حقوقی که مکلف به پرداخت مالیات بوده و از این کار خودداری می‌ کند، به عنوان یک شخص خطا کار در نظر گرفته می‌ شود، که قصد دارد دستورات قانون را نادیده بگیرد.

البته در مبحث اینکه چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ عدم پرداخت آن فقط مورد بررسی قرار نمی‌ گیرد و ممکن است برخی از افراد راهکارهایی را به کار ببرند، که میزان مالیات پرداختی مشخص شده را کمتر کنند.

مثلاً میزان درآمد خود یا شرکت را کمتر از حد واقعی نشان داده، یا به هر روشی اطلاعات دروغ در اختیار دولت قرار می‌ دهند، که این افراد نیز جزء اشخاص فرار از مالیاتی هستند.

چرا برخی از افراد مرتکب جرم فرار از مالیات می‌ شوند؟

موضوعی که درباره چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ باید به صورت دقیق و تخصصی بررسی شود این است، که چرا اصلاً یکسری از افراد مرتکب این جرم می‌ شوند؟ در ادامه مهم ترین دلایل را به صورت خلاصه به شما معرفی می‌ کنیم:

 • جا نیفتادن فرهنگ مالیاتی و اینکه برخی از افراد تصور می‌ کنند مالیات نوعی زور و تحمیل از طرف دولت است.
 • عدم ارائه خوداظهاری توسط برخی از افراد به جهت نداشتن ضمانت اجرایی
 • عدم وجود سیستم نظارتی جامع روی ثبت اطلاعات
 • تاخیر در وصول مالیات
 • به وجود آمدن یکسری قوانین مالیاتی جهت ایجاد معافیت‌ های گسترده

پس از اینکه متوجه شدید چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ و بعد از علت ایجاد این امر بهتر است بدانید در حال حاضر یک سامانه گزارش برای جرایم فرار مالیاتی ارائه شده است، که به وسیله آن افراد می‌ توانند اقدام به ارائه گزارش در مورد اشخاصی کنند، که از ارائه مالیات فرار کرده و تمایلی به پرداخت مالیات ندارند.

بیشتر بخوانید

چرا برخی از افراد مرتکب جرم فرار از مالیات می‌ شوند؟

مجازات فرار مالیاتی چیست؟

طبق قانون و مواد 199 و 200، تمام افراد یا سازمان‌ هایی که از پرداخت مالیات خودداری کرده یا روش‌هایی برای کاهش آن به کار ببرند، علاوه بر پرداخت مالیات اصلی مشمول ۲۰ درصد جریمه می‌ شوند.

البته مقدار جریمه می‌ تواند متفاوت باشد، اما موضوعی که اهمیت دارد، این است پرداخت جریمه برای تمام افراد یا سازمان‌ ها وجود دارد و اشخاصی که مالیات خود را پرداخت نمی‌ کنند، یا به دنبال مخفی کردن حقوق و درآمد خود هستند، مجرم شناخته شده و باید در کمترین زمان علاوه بر پرداخت مالیات اصلی، جریمه آن را نیز پرداخت کنند.

این افراد اگر باز هم از این کار خودداری کنند، دولت اقدام به کم کردن این پول از حساب آن ها و ارائه یکسری جریمه‌ های دیگر مانند

 • عدم ارائه برخی خدمات دولتی به آن ها
 • پیگرد کیفری
 • سه ماه تا یک سال حبس
 • ممنوع الخروج کردن

می‌ کند. در نتیجه پس از اینکه متوجه شدید، چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ باید میزان مجازات آن را نیز در نظر گرفته و از آن اطلاع دقیق داشته باشید.

مجازات فرار از پرداخت مالیات شامل چه اقداماتی می‌ شود؟

اگر همواره این سوال برای شما پیش می‌ آید که چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ یا کدام اقدامات هستند که باعث می‌ شوند فرد به عنوان یک مجرم یا خاطی شناخته شود؟ می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دستکاری ترازنامه
 • پنهان کردن فعالیت‌ های اقتصادی یا میزان درآمد خود
 • پنهان کردن دیتاهای مالی و عدم ارائه صحیح و صادقانه آن به ماموران امور مالیاتی و کارشناسان
 • دستکاری کردن حساب‌ های سازمان و شرکت
 • عدم ارائه به موقع اظهارنامه یا ترازنامه‌ های مالیاتی
 • عدم پرداخت میزان مالیات مشخص شده در مهلت قانونی
 • استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به نفع خود
 • جعل قراردادها به منظور کاهش یا حذف مالیات

موارد ذکر شده جزء مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین اقداماتی هستند، که افراد انجام داده و در صورت مشخص شدن، مجازات و جریمه شامل حال آنها می‌ شود.

مجازات فرار از پرداخت مالیات شامل چه اقداماتی می‌ شود؟

سخن پایانی

در این مقاله برای شما توضیح دادیم، که چه زمانی مرتکب جرم فرار از مالیات میشویم؟ و عواقب آن چیست. همواره استفاده، از بهترین صورت‌ های مالی و اظهارنامه‌ های تخصصی می‌ تواند، از ایجاد مشکلات مختلف جلوگیری کند.

در صورتی که نیاز به خرید فاکتور رسمی یا اظهارنامه‌ های مالیاتی دارید، می‌ توانید محصول مورد نظر خود را از سایت فاکتور هخامنش تهیه کنید.

سایت ما یکی از قدیمی‌ ترین و معتبرترین فروشندگان و تولید کنندگان فاکتورهای رسمی است، که اقدام به پذیرش سفارشات بر اساس سلیقه و نیاز شما کرده و بهترین فاکتورها یا اظهارنامه‌ها را در تعداد مختلف آماده و در کمترین زمان در اختیار شما قرار می‌ دهد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *