نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی

نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی

خلاصه از نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی

نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی

82 / 100

نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی

اغلب صاحبانِ کسب و کارها می خواهند، بدانند؛ که نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی چیست! چرا که این دو فرد، نقش طلایی در ترقی و پیشرفت کسب و کارها ایفا می کنند. ولی شما باید در این حیطه به نکـاتی بســـیار توجه بنمایید. مثل اینکه برخی از مشاغل به وجودِ این دو عنصر نیاز چندانی نداشته و حضورشان به حالتِ پاره وقت کفایت می کند. ولی برخی دیگر از کسب و کارها گسترده بوده و بایست حضور حسابدار و مشاور مالیاتی به حالتِ دائمی و تمام وقت باشد.

بگذریم! ما در ادامه این نوشتارِ از خود در هخامنش با شما در رابطه با این موضوع به صورتِ مفصل و کامل صحبت خواهیم نمود. پس ما را همراهی کرده و به پاسخِ سوالات خود دَست یابید.

پیش از انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی به سوالات زیر پاسخ بدهید!

  • آیا در دنیای کسب و کار من حضور حسابدار یا مشاور مالیاتی الزامی است!
  • حسابدار و مشاور مالیاتی انتخابی از جانبِ من چه جایگاهی خواهد داشت؟
  • نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی چیست؟
  • میزان حقوق پرداختی بدان ها چقدر خواهد بود!

حتماً قبل از هرگونه اقدامی سوالات مطروحه را از خود پرسیده و با دقّت بدان ها جواب بدهید. برای مثال اگر که شما کسب و کاری را تازه راه انداخته باشید، نیز مسائل مالیاتی در آن مطرح نباشد، مسلماً حضور این شخص الزامی نخواهد بود. در واقع برای یک کاری که تازه راه اندازی شده حضور یک حسابدار با ده سال سابقه کار تنها هزینه ای گزاف بر روی دوش‌تان خواهد گذاشت. (قطعاً شما هم می دانید، میزان حقوق پرداختی به حسابدارانی با سابقه کار طولانی مدّت بالا خواهد بود.)

ولی اگر که کسب و کار شما بزرگ است، به نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی توجه کنید. زیرا با اکتفا به پیچیده شدنِ مسائل مالیاتی قطعاً حضور این شخص برای‌تان کار ساز خواهد بود. نیز شما را از پرداخت جریمه هایی سنگین به دولت وقت نجات می دهد.

 

پیش از انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی به سوالات زیر پاسخ بدهید!

چالش های پیش روی برای انتخاب یک حسابدار یا مشاور مالیاتی دانا!

شما باید خودتان آستین را بالا زده و در این مسیر پیش قدم شوید. زیرا در کشور ما یک مرجعی معتبر وجود ندارد، که حسابداری زبردست را به شما معرفی بنماید. البته ما در مجموعه خود یعنی هخامنش آمده ایم، تا چراغ راهی برایتان باشیم. پس تا پایان این نوشتار همراه ما بوده و با نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی همراه ما باشید.

مشکلات حسابداران یا مشاور مالیاتی چیست؟

آیا شما می دانید، که برای انتخاب یک حسابدار یا مشاور خوب بایست به چه ویژگی ها و معیارهایی توجه نمود؟ اغلب کارفرمایان به این نکات با تجربیات به دَست آمده در طول سالیان نگاه می اندازند. ولی در کل انتخابی درست و اصولی همانند بسیاری از تصمیمات در طولِ زندگی مشکل خواهد بود. شما باید در طولِ کار هوش و استعداد، نحوه عملکرد و… وی را بسنجید.

از سویی دیگر به عنوان یکی از نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی باید بگوییم؛ فردی با سطح مهارت بالا بالطبع انتظار دریافت میزانِ حقوق بیشتری را خواهد داشت. به همین خاطر هم می باشد، که اغلب حسابداران پیشنهاد کار با شرکت هایی را که حقوق بیشتری می دهند، را پذیرش می کنند.

پس توجه بنمایید، اگر که شما در مسیر انتخاب یک حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب قدمی درست بردارید، ادامه کار برای‌تان راحت تر پیش خواهد رفت. به گونه ای که شخص ثالث بر روی انجامِ دقیق کارها نظارت نموده و شما را از فراز و نشیب راه در امان می دارد.

بیشتر بخوانید: صدر فاکتور رسمی

چرا استخدام حسابدار خوب کاری سخت به نظر می رسد!

در زمینه نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب شاید که جواب به این سوال کمی سخت به نظر برسد. ولی با یک مثال ساده ما این مسئله را برای شما تشریح خواهیم کرد. تصور کنید، که شما قصد سفر به جنوب کشور را دارید.

انواعی از مسیرها پیشروی شما وجود خواهد داشت و شاید که با بسیاری از محدودیت ها مواجه بشوید. هزینه سفر، بودجه تان، حضور دوستان یا خانواده و… که تمامی اینها الزامات خاص خود را می طلبد. ولی چنانچه شما با وجودِ این فرضیات تصمیمی اشتباه بگیرید، در طولِ سفر با چالش هایی مواجه می شوید.

نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب هم در اینجاست، که معنا می یابد. شما نباید در طولِ کار با سختی یا چالش و نارضایتی رو به رو بشوید. پس حضور یک حسابداری مناسب و انتخابی درست از جانب شما قطعاً می‌ تواند، ادامه مسیر سفر در طولِ روزهای کاری را نه تنها دشوار نکند، بلکه لذّت بخش بنماید.

 

چرا استخدام حسابدار خوب کاری سخت به نظر می رسد!

با ویژگی های یک حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب آشنا شوید!

ما در قسمتِ فوقانی این مطلب از خود در هخامنش هم عنوان نمودیم. که تمامی مشاغل به یک نوعِ حسابدار در طولِ مسیر کاری خود نیاز نخواهند داشت. پس چه باید کرد؟ در واقع شما باید در انتخاب این فرد دانا به سطحِ کسب و کار خود توجه بنمایید‌. اینکه آیا به یک حسابدار یا مشاور با سابقه کاری چندین ساله نیازمند هستید، یا یک حسابدار کم سابقه هم می تواند، کار شما را راه بی اندازد!

این نیز از جمله نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب است! ما در ادامه به دیگر نکات هم اشاره خواهیم نمود، که قطعاً به شما در این راه کمک می کند. پس همچنان با ما همراه بوده و بر روی اطلاعات خود بی افزایید؛

·         مطمئن و قابل اعتماد باشد!

شما باید پیش از استخدام شخص نام برده به مطمئن و قابل اعتماد بودنِ او توجه کنید. اینکه در طول مسیر کاری‌اش سابقه بدی نداشته باشد و حداقل در یک مرکز مشغول به کار بوده نیز کارفرما از وی رضایت کامل داشته باشد.

·         اطلاعات شما را فاش نکند!

به عنوان نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی شما باید توجه بنمایید؛ این شخص اغلب به تمامی اطلاعات مهم و اصلی شرکت شما دسترسی خواهد داشت. پس باید شخصی متعهد از جانب شما انتخاب بشود. اینگونه امنیت کسب و کار شما حفظ شده و از نظر ذهنی خیال‌تان آسوده خواهد بود.

·         دانش کافی داشته باشد!

شما باید حسابدار یا مشاور مالیاتی را انتخاب کنید، که سابقه تحصیلی خود را به خوبی پشت سر گذاشته است. تمامی اصول و مبانی این علم را به خوبی سپری نموده و شناخت کافی نسبت به دانش حسابداری و مالیاتی داشته باشد.

·         درک لازم را نسبت به طبقه بندی حساب ها داشته باشد!

شما باید به عنوان نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی توجه بنمایید؛ وی نسبت به کدنویسی حسابداری تسلط کافی و حرفه ای را داشته باشد. وجودِ این ویژگی در بطنِ شخصِ انتخابی از جانبِ شما برای هر سطحِ از کسب و کار ضروری خواهد بود. چرا که پیامدهایی بسیار برای انواعی از کسب و کارها چه کوچک و چه بزرگ به همراه خواهد داشت.

·         هوش بسیار و نگرش لازم را فراموش نکنید!

ممکن است، ما در مسیر کسب و کار خود با موقعیت هایی عجیب و هولناک مواجه بشویم. به گونه ای که در رابطه با آنها هیچ گونه راه کاری در دِل کتاب ها یا جزوات وجود ندارد. اینجا خواهد بود، که نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی معنا می یابد.

چرا که یک حسابدار و یا مشاور مالیاتی باید با اکتفا به هوش و استعداد خود راه حلی درست را جویا شود. علاوه بر اینها رفتاری حرفه ای و به دور از خشونت داشته باشد. چرا که او با بخش های مختلف شرکت چون؛ واحدها، همکاران یا افراد ارتباط خواهد داشت.

 

·         علم پذیر بوده و آموزش ببیند!

به بیان یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب می رسیم. توجه بنمایید، که هریک از شرکت ها یا کسب و کارها مشتریان مختص به خود را دارد. راهی ویژه داشته و منبع درآمدش متفاوت است. درست است، شباهت هایی کلّی هم بین آنها وجود دارد. ولی یک حسابدار یا مشاور مالیاتی حاذق می‌باید تجارت را فرا گرفته باشد. با فراز و نشیب هایی که در این راه پیش رو خواهد بود، آشنا باشد.

چگونه می تواند، به مدیریت مالی شرکت کمک کند! چگونه می تواند، خیال کارفرما را از بابت مالیات آسوده کند؟ و…! پس باید شما به عنوان یک حسابدار روحیه یادگیری داشته و آموزش را سرلوحه کارتان کنید.

·         مدافع حقوق کارفرمای خود خواهد بود!

ضمن نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی به این مسئله هم توجه کنید! اینکه حسابداری دانا و آگاه می‌باید مدافع حقوق کارفرمای خود باشد‌. به یافته های قانونی توجه داشته و صورت های مالی را به خوبی تهیه کند.

·         به نرم افزارها تسلط کافی داشته باشد!

تمامی جوانب در دلِ نرم افزارهای حسابداری جای نمی گیرد. کارفرما به گزارش مدیریتی نیاز خواهد داشت. پس باید حسابدار یا مشاور مالیاتی نسبت به نرم افزارهایی چون اکسل و.‌‌.‌. تسلط کافی داشته باشد.

 

    به نرم افزارها تسلط کافی داشته باشد!

سخن آخر

دوستان عزیز ما در طول این مطلب از خود در هخامنش به بررسی جوانب گوناگون نکات مهم در انتخاب حسابدار یا مشاور مالیاتی خوب پرداختیم. اینکه شما به عنوان نکته نخست بایست به نوعِ کسب و کارتان توجه بنمایید. از سویی دیگر به سایر مسائل همانند؛ مطمئن و قابل اعتماد باشد، اطلاعات ‌تان را برملا نکند یا دانش لازم را داشته باشد، پرداختیم. البته نکاتی بسیار عنوان شد، که اگر این نوشتار را خوانده باشید، متوجه شده اید.

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *