نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

خلاصه از نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

82 / 100

برای آن که شما بهتر نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 را درک کنید، باید بدانید؛ مالیات بر ارزش افزوده چیست! آیا در این باره اطلاعات کافی دارید؟ در واقع مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات های غیر مستقیم بوده که توسطِ دولت اعمال می شود. فرمول این نوع از مالیات ها بنابر ارزش افزوده به وجود آمده در فرآيند مختلف تولید مشخص خواهد شد.

البته جالب است، بدانید‌؛ نهایتاً پرداخت این نوع از مالیات برعهده مصرف کنندگان عزیز خواهد بود. البته در ارتباط با دارو و کالاهای پزشکی نگران نباشید. ولی چرا؟ مگر این دَست از کالاها مالیات بر ارزش افزوده ندارد! در ادامه این مطلب از هخامنش با ما همراه باشید، تا در این رابطه به خوبی با همدیگر صحبت کنیم.

از چه زمان هایی مالیات بر ارزش افزوده به وجود آمد‌!

در ماهِ اوّل فصلِ زمستان سالِ 1366 بود، که برای نخستین بار لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای اجراء به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. لایحه عرضه ‌شده در کمیسیون اقتصادی مجلس تفکیک شده و بررسی گردید. بعد از آن جهتِ جلبِ نظرات موافق و مخالف به صحن علنی مجلس شورای اسلامی وارد شد. در این هنگام بود، که بعد از تصویب شش ماده بنابر درخواست دولت وقت آن نیز برگشت خورد.

ما برای نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 این موضوع را بهتر بررسی خواهیم نمود. در سالِ 1370 برای باری دیگر این موضوع مطرح گردید. به گونه ای که بخش امور مالی صندوق بین المللی پول به منظور افزایش کارآیی دولت مالیات بر ارزش افزوده را روی کار آورد.

در آن روزها مطالعات و بررسی هایی بسیار در این زمینه صورت گرفت، اجرای این نوعِ از مالیات در سمینارها و جلساتی بسیار مطرح شد. نهاد امور اقتصادی و دارایی برای طرح ساماندهی و نظم بخشی به اقتصاد کشور سعی بر اصلاح برخی از امور داشت. به گونه ای که معافیت ها را حذف، عوارض را حذف و پایه مالیاتی را گسترش داد.

به دور از نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 از اوّل فصل پاییز سالِ 1387 آغاز گردید. البته مدّت زمان اجرای این نوع از مالیات پنج سال بوده و به صورت آزمایشی صورت گرفت. ولی از آنجا که به بهترین حالت ممکن پیش رفت، از اوّل سالِ 1393 نرخ مالیات از 6% به 9% رسید.

ما در قسمت زیر بعد از ارائه تعریفی از این نوع مالیات با شما در ارتباط با نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 صحبت می کنیم. پس بهتر است، تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید!

از چه زمان هایی مالیات بر ارزش افزوده به وجود آمد‌!

تعریف قانون از مالیات بر ارزش افزوده

بگذارید، کوتاه نگاهی به ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده داشته باشیم. باتوجه به آنچه که در طول این ماده آمده است؛

ارزش افزوده یعنی فرقِ میان ارزش کالا و خدمات ارائه شده با ارزش همان ها (کالا و خدمات) به دست آمده در یک بازه زمانی مشخص! ارزش افزوده به روند تولید کالا باز می گردد. پس تنها به کالا یا خدماتی خاص تعلق نخواهد گرفت. این نوع از مالیات به تمامی کالاها و خدمات اختصاص می یابد. مگر زمانی که چون‌؛ نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 از پرداختِ آن معاف شده باشد. (ما در ارتباط با این مسئله در ادامه متن بیشتر توضیح می دهیم.)

در واقع این نوع از مالیات در روند تولید کالاها یا خدمات از مکانِ تولید تا به فروش کالاها یا ارائه خدمات به مصرف کنندگان پایانی، گام به گام دریافت می شود. مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف کننده طراحی گردیده که مشتریان نهایی آن را به هنگام خرید پرداخت خواهند کرد. فروشندگان هم مؤظف به دریافت مالیات و نهایتاً پرداخت آن به دولت خواهند بود.

صدور فاکتور رسمی

آیا مالیات بر ارزش افزوده مزایا و معایبی دارد!

دوستانِ عزیز پیش از آن که با شما در ارتباط با نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 صحبت کنیم، مزایا و معایب این نوع از مالیات را بررسی خواهیم کرد. چون بسیاری از ابزارهای اقتصادی این قبیل از مالیات ها هم مزایا و معایبی را در دِل خود جای داده است.

ما ابتدا به مزایا سپس به معایب مالیات بر ارزش افزوده می پردازیم. لطفاً همچنان با ما همگام باشید؛

·         وسعت پایه مالیاتی کشور

مالیات بر ارزش افزوده یک کار بسیار مهم انجام خواهد داد. آنهم این است، که نقاطی از اقتصاد کشور که پوشش دادنِ آنها با دیگر روش های مالیاتی سخت است، را مدیریت می کند. مثلاً زمان هایی که اعمال مالیات بر فروش کارِ بسیار دشواری است!

آیا مالیات بر ارزش افزوده مزایا و معایبی دارد!

·
افزایش درآمد مالیاتی کشور

از آنجا که این نوع از مالیات، پایه مالیاتی را وسعت می بخشد درآمد کشور را افزایش خواهد داد. پس به دور از نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 درآمد دولت بیشتر می شود.

·         کاهش هزینه های دریافت مالیات

زمانی که در راستای اجرای این مالیات اقدام شد، گویا در مسیرِ مکانیزم خود اجرایی گام برداشته شد. به احتمال بسیار هزینه گردآوری مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سایر مالیات ها محدودتر است. همچنین با این روش دیگر شاهد فرار مالیاتی نخواهیم بود.

یکی از مهم ترین معایبی که مالیات‌ بر ارزش افزوده شامل می شود، هراس از افزایش لحظه به لحظه تورم است! به عبارتی آن نیز قیمت نهایی فروش را در مراحل متنوع دریافت مالیات بیشتر می کند. علاوه بر این ها اجرای این روش نیازمند تحقیقات علمی بسیاری است.

درباره نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

آیا برای شما هم این سؤال به وجود آمده است، که شغل شما از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد، یا خیر! بهتر است، کوتاه نگاهی به بند (ظ) قانون بودجه سالِ 1402 داشته باشیم. بنابر آنچه که در این بند قید شده است، داروهای ضروری و کالاهای مصرفی پزشکی که دارای نمونه های مشابه تولید داخلی نیستند! از پرداخت چنین مالیاتی معاف خواهند بود.

پس شما نیازی به محاسبه نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 نخواهید داشت، زیرا از پرداخت آن معاف هستید.

 

درباره نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402

سخن آخر

دوستان عزیز ما در طول این مطلب از هخامنش نرخ مالیات بر ارزش افزوده دارو و کالاهای پزشکی 1402 را بررسی نمودیم. همانطور که خواندید، مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات بوده که از مصرف کننده نهایی دریافت خواهد شد. البته در این میانه ها داروهای ضروری و کالاهای مصرفی پزشکی که دارای نمونه مشابه داخلی نبوده از پرداخت این نوع مالیات معاف خواهند بود.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در طول این مطلب از هخامنش برای شما مفید بوده باشد. البته شما دوستان عزیز در صورت وجودِ سؤالات بیشتر در این زمینه می توانید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *