نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

خلاصه از نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

86 / 100

یک وکیل باید چقدر مالیات بپردازد؟ آیا مالیات شامل همه ی وکلا می شود؟ آیا مالیاتی که بر حق الوکاله بر عهده ی موکل است یا وکیل؟ در صورتی که پس از انجام کارهای حقوقی این پرسش ها برای شما هم به وجود آمده است، لازم است با نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله در ادامه آشنا شوید.

باید پیش از اینکه به بررسی و محاسبه ی مالیات حق الوکاله بپردازیم، لازم است که درباره ی حق الوکاله بیشتر بدانیم. در ادامه قصد داریم به بررسی این موارد بپردازیم.

 

مالیات حق الوکاله چیست؟

پیش از اینکه به توضیح و نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله بپردازیم، باید به این موضوع دقت کنیم که حق الوکاله چیست؟ زمانی که وکلا به موکلان خود خدماتی را ارائه می کنند، لازم است که بر اساس نرخ مصوب هزینه ای را دریافت کنند. این هزینه با عنوان حق الوکاله شناخته می شود، این قرارداد بین موکل و وکیل منعقد می شود.

در برخی موارد امکان دارد برخی از کارهایی، که مربوط به دفاع است را خودش انجام می دهد. در برخی موارد می تواند از وکلا برای هیئت های حل اختلاف برای این مسئله کمک بگیرد. در این حالت لازم است حق تمبر را باطل نمایند. زمانی که افراد برای انجام این کار از کسی کمک بگیرند، باید در کنار پرداخت حق تمبر هزینه انجام این فرایند را نیز بپردازد.

در ادامه این مطلب به موضوع اصلی نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله می رسیم. همه ی افراد در جامعه لازم است، در ازای درآمدی که از کسب و کار به دست بیاید، مشمول مالیات می شوند، که وکلا نیز تحت تاثیر این قانون قرار می گیرند.

بر مبنای این قانون همه ی وکلا و افرادی که در محاکم مخصوص به فعالیت های مربوط به وکالت می پردازند، وظیفه دارند که در تنظیم وکالت نامه های خود حق الوکاله را قید کنند. سپس مقدار برابر با پنج درصد را به عنوان حق الوکاله در نظر می گیرند. علاوه بر این مالیات حق تمبر بر روی وکالت نامه الطاق و ابطال نمایند.

مالیات حق الوکاله چیست؟

آشنایی با نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

در ارتباط با نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله لازم است، بدانید مالیات مربوط به حق الوکاله بر اساس ماده ی 103 قانون مالیات های مستقیم انجام می گیرد. بر اساس این قانون اختلافاتی که درخواست مالی دارند، موظف هستند پنج درصد حق الوکاله را تحت عنوان مالیات حق الوکاله کسر کنند.

اختلافاتی که شامل درخواست های مالی نمی باشند، باید در دعاوی کیفری درخواست خود را بر مبنای ماده 103 قانون مالیات های مستقیم، به شکل حداقلی در هر مرحله 5 درصد حق الوکاله برای هر مرحله معین نماید.

معمولا نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله را در مراجع غیرقضایی انجام می دهند. در صورتی که این مبالغ به عوارض شهرداری مرتبط باشد، مبلغ حق الوکاله را به شکل زیر مشخص می کنند:

در صورتی که مبالغ تا یک میلیون تومان در نظر گرفته باشد، مابه التفاوت آن پنج درصد می شود.

مبالغی که تا سه میلیون تومان می باشند، مازاد آن نسبت به یک میلیون تومان و ما به التفاوت آن 4 درصد می باشد.

در صورتی که بیشتر از سه میلیون تومان باشد، ما به التفاوت آن برابر با سه درصد می باشد، علاوه بر مازاد سه درصدی که برای آن نسبت به 3 میلیون تومان محاسبه می شود، باید به مقدار 5 درصد را برای تمبر باطل می کنند.

در ادامه نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله باید بدانید، که این قانون در مورد وکلای دادگستری انجام نمی شود. اما افرادی که در مراجع مشخص به امر وکالت مشغول هستند، مشمول این قانون می شوند. این قانون در مورد افراد کارمندان و خانواده مودی، یعنی مادر، دختر، پسر، خواهر، بردار، همسر و نوادگان مودی صادق نمی باشد.

آشنایی با نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله

مجازات عدم پرداخت حق الوکاله

برای درک بیشتر موضوع نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله لازم است، بدانید همه ی افرادی که مشمول مالیات می گردند، موظف هستند که در زمان مشخص شده نسبت به مالیات تعیین شده اقدامات لازم را برای پرداخت مالیات انجام دهد. در صورتی که فرد در زمان معین نسبت به پرداخت مالیات در زمان معین اقدام نکند، علاوه بر مالیات لازم است مقداری را هم به عنوان جریمه بپردازد.

برای آشنایی با مجازاتی که برای فرار مالیاتی و عدم پرداخت مالیات توسط وکلا مشخص شده است، در قوانین 95 و 96 مربوط به قانون های مستقیم مالیاتی مستقیم قید شده است. بر اساس این قوانین در صورتی که یکی از وکلا در مدت زمان مقرر که تعیین شده، نسبت به تسلیم اظهارنامه ی مالیاتی خود به اداره ی مالیات اقدام نکند، مشمول پرداخت جریمه می باشد.

این جریمه در نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله باید 20 درصد مالیات تعیین شده باشد. در این شرایط بخش مالیاتی را که بعنوان علی الراس تعیین می کنند، وکلا موظف هستند که این میزان را به عنوان جریمه پرداخت نمایند. همانطور که در ابتدای امر اشاره کردیم وکلا در مقابل خدماتی که موکلان خود ارائه می دهند، مبالغی را به عنوان حق الوکاله دریافت می کنند.

آن ها موظف هستند بر اساس قوانین مطرح شده مقداری از دستمزد یا حق الوکاله را به عنوان مالیات به اداره ی مالیات بپردازند.

مجازات عدم پرداخت حق الوکاله

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به صورت اجمالی به موضوع نحوه محاسبه مالیات حق الوکاله اشاره کنیم. مقدار حق الوکاله ای که وکلا باید به عنوان مالیات به اداره ی مالیات کل کشور پرداخت کنند، 5 درصد از حق الوکاله می باشد. در صورتی که این مالیات به عوارض شهرداری مربوط باشد مسئله تفاوت می کند.

نکته ی مهمی که وجود دارد در ارتیاط با میزان حق الوکاله ممکن است، وکلا زمان مناسب برای پرداختن به این موضوع را نداشته باشند، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به گروه هخامنش مراجعه نمایید.

یکی از مواردی که وکلا باید به آن بپردازند، پرکردن اظهارنامه های مالیاتی می باشد. با توجه به اینکه این موضوع یک امر تخصصی است، وکلا باید از افرادی کمک بگیرند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند. پیش از انجام این فرایند می توانید از مشاوره های لازم، که توسط کارشناسان گروه هخامنش انجام می گیرد، استفاده نمایند.

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *