نحوه ثبت و میزان مالیات حق العمل کاری

نحوه ثبت و میزان مالیات حق العمل کاری

خلاصه از نحوه ثبت و میزان مالیات حق العمل کاری

نحوه ثبت و میزان مالیات حق العمل کاری

79 / 100

نحوه ثبت و میزان مالیات حق العمل کاری

با توجه به اینکه کسب و کارها در مقایسه با گذشته بسیار گسترده شده اند، امکان دارد واژه ها و مفاهیم جدیدی در این زمینه به گوش شما بخورد. امکان دارد شما تا به حال نام مالیات حق العمل کاری را نشنیده باشید، اما بدون اینکه بدانید بارها با آن برخورد داشته اید. حتی این امکان وجود دارد، که شما خودتان به عنوان یک حق العمل کار فعالیت کنید.

در ادامه قصد داریم شما را با میزان مالیات حق العمل کاری آشنا کنیم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع همراه ما باشید.

 

مالیات حق العمل کاری چیست؟

درباره ی میزان مالیات حق العمل کاری باید بگوییم، که در ماده ی 357 قانون تجارت درج شده که حق العمل کار به فردی اطلاق می شود، که بنام خود اما با حساب افراد دیگر یا همان آمر معاملاتی را انجام می دهد، در مقابل حق العملی را به عنوان دستمزد دریافت می نماید. در حقیقت فردی که به عنوان حق العمل کار فعالیت می کند، صاحب کالای ارائه شده نیست. بلکه تنها به حساب آمر این معامله را انجام داده است.

بنابراین مبلغ فروش متعلق به او نخواهد بود، این افراد تنها بر اساس توافقات انجام گرفته دستمزد خود را دریافت می کند. امروزه مشاهده می کنیم، که حق العمل کاری به عنوان یک امر مرسوم در جامعه رواج دارد. در ادامه میزان مالیات حق العمل کاری می توانیم برای نمونه به شرکت های اینترنتی اشاره کنیم، که به خرید و فروش واسطه ای مشغول هستند. در این موارد فرد با نام خود کالای دیگران را به فروش رسانده سپس حق العمل خود را دریافت می کند.

مالیات حق العمل کاری چیست؟

کالای امانی چیست؟

یکی از مهمترین مواردی که در زمینه میزان مالیات حق العمل کاری بسیار مهم است، کالای امانی می باشد. معمولا این کالا از طرف آمر یا صاحب اصلی کالا برای حق العمل کار ارسال می شود. کالای امانی را اغلب در انبار نگهداری می کنند، اما نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که شامل موجودی کالایی که نزد حق العمل کار است نمی گردد. این کالاها را تنها در حساب های انتظامی به ثبت می رسانند.

لازم است بدانید که همه ی مخارج مربوط به کالای امانی بر دوش آمر یا صاحب کالا می باشد. در ارتباط با پرداخت وجه حق العمل کاران هیچ گونه وظیفه ای در این زمینه ندارند. در صورتی که مجبور شوند مبلغی را پرداخت کنند، باید این مبلغ از طرف آمر پرداخت گردد.

بیشتر بخوانید

قانون میزان مالیات حق العمل کاری

در رابطه با قانون میزان مالیات حق العمل کاری باید بگوییم، که درباره ی این موضوع در راستای مالیات های مستقیم به همراه قانون مالیات بر ارزش افزوده از طریق نامه د /11894/230 در تاریخ 08/03/1398 این مسئله توضیح داده شده است. در این نامه اشاره شده است، در برخی موارد افرادی که به حق العمل کاری می پردازند، در برخی موارد موظف هستند، که مالیاتی را بپردازند.

آن ها موظف هستند بر اساس شرایط و شیوه نامه ی مخصوص که در این زمینه صادر شده است، به ثبت مالیات حق العمل کاری بپردازند. در صورتی که به این امر اقدام نکنند ملزم به پرداخت جریمه خواهند بود.

افراد برای آگاهی از میزان مالیات حق العمل کاری باید بدانند که بر اساس این نامه، احتیاجی نیست که آمر در فروش کالا در آیین نامه ماده 45 قانون مالیات های مستقیم حساب فروش را ارائه کند. به جای این امر باید صورتحساب موجود به وسیله ی فرد حق العمل کار در سیستم صورت معاملات فصلی به ثبت برسد.

درباره ی مالیات فصلی باید بگوییم یکی از انواع مالیات می باشد، که صاحبان بعضی از مشاغل موظف هستند، در دوره های سه ماه و به شکل فصلی خود اظهاری مالیاتی خود را ثبت کنند. در ادامه نیز اقدام به پرداخت مالیات متعلقه نمایند. یکی از گروه هایی که ملزم به ثبت صورتجساب مالیات فصلی هستند، حق العمل کاران می باشند.

مالیات حق العمل کاری چقدر است؟ نحوه محاسبه آن چگونه است؟

درباره قانون میزان مالیات حق العمل کاری باید بگوییم که بر اساس الزام و شیوه ی اجرای تکالیف مالیات بر ارزش افزوده فعالیت هایی که در قالب حق العمل کاری انجام می گیرد، با دیگر مشاغل و شرکت ها تفاوتی ندارد. نرخی که برای مبلغ حق العمل کاری صادر شده است 9 درصد می باشد.

زمانی که آمر یا صاحب کالا به عنوان مشمول نظام بر ارزش افزوده قرار نگیرد، این مالیات مشمول فرد حق العمل کار می گردد. در این موقعیت حق العمل کار نمی تواند از خریدار ماخذ کل ارزش کالا را به اضافه ی ارزش افزوده دریافت کنند. بلکه تنها می تواند از آمر بر اساس نسبت کمسیون دریافتی مبلغ مالیات و عوارض را دریافت نماید.

درباره نحوه ثبت و قانون میزان مالیات حق العمل کاری باید بگوییم، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، موظف هستند که اطلاعات خود را هر سه ماه یکبار در این سامانه به ثبت برسانند. افراد فرصت دارند تا صورت معاملات فصلی خود را تا 45 روز پس از پایان فصل ارسال نمایند. افراد پس از اینکه این موارد را به ثبت رساندند یک بار فرصت دارند تا اطلاعات درج شده را ویرایش کنند.

مالیات حق العمل کاری چقدر است؟ نحوه محاسبه آن چگونه است؟

سخن پایانی

در این مطاب به توضیح میزان مالیات حق العمل کاری پرداختیم. همانطور که قبلا اشاره کردیم معمولا حق العمل کاری زمانی انجام می گیرد، که آمر یا صاحب کالا تمایلی ندارد، نام خود را به عنوان مالک کالا فاش کند. بنابراین اقدام به انعقاد یک قرارداد بین خود و فرد حق العمل کار می کند.

در برخی موارد هم آمر به این دلیل از حق العمل کار کمک می گیرد، که در زمینه فروش کالای مورد نظر تخصصی ندارد. نکته ی مهمی که راجع به این فرایند وجود دارد، این است که حق العمل کاری به عنوان یک امر تخصصی شناخته می شود، آشنایی با قوانین مربوط به آن و مقدار مالیات اعلق گرفته به این حرفه نیز باید توسط افراد حرفه ای انجام بگیرد. در غیر این صورت ممکن است طرفین با مشکلاتی روبرو شود. می توانید برای آشنایی با موضوع حق العمل کاری و مباحث پیرامون آن با تیم تخصصی هخامنش مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *