مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

خلاصه از مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

74 / 100

مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

دولت وظیفه دارد، حقوق هریک از شهروندان ایرانی را تأمین کند. منظور ما از حقوق آن نیست، که به ذهن‌تان آمد. منظور ما امنیت و آرامش، خدمات شهری و روستایی، آموزش و پرورش یا خدمات رفاهی و… می باشد. برای آنکه دولت بتواند، به وظایفش عمل کند باید بودجه کافی را داشته باشد. مگر نه! حال این شهروندان هستند، که با پرداخت مالیات جیب دولت را پُر می کنند. حال مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

عجله نکنید، ما در ادامه این مطلب از هخامنش به تمامی سؤالات شما در این زمینه پاسخگوی خواهیم بود.

آیا می دانید، مودیان مالیاتی چه کسانی هستند؟

چندی پیش بود، که دولت منبع درآمد خود را نفت می دانست و همینطور هم بود! یعنی با صادرات نفت وظایف خود را در ارتباط با حقوق شهروندان ایفاء می کرد. حال چند سالی است، که دولت به سمت مالیات و دریافت آن از افراد سوق پیدا کرده است.

نیز این مردم بودند، که با ارائه داشتنِ اظهارنامه مالیاتی تأییدیه خودشان را از پرداخت مالیات اعلام نمودند. مودیان مالیاتی چه کسانی هستند این جمله سؤال اکثر شما دوستانِ عزیز است. حال ما در این قسمت به خوبی سؤالتان را پاسخ می دهیم.

افرادی که بنابر قانون بایستی جهتِ پرداخت مالیات اقدام کنند، مودیان مالیاتی نامیده می شوند. در کل اشخاصی که بنابر داشتنِ شغلی یا انجام معاملات تجاری به دولتِ وقت بدهکار باشند، یعنی آنها یک مودی مالیاتی هستند. آنها باید مدارک مربوط به نهاد مالیاتی را کامل نموده و در مؤعد مقرر برای آن سازمان بفرستند. در نهایت مبلغی که برای مالیات تعیین شده را بپردازند.

حال شما فهمیدید که مودیان مالیاتی چه کسانی هستند ولی در ارتباط با وظایف آنها چیزی نمی دانید، پس در ادامه این مطلب از هخامنش همچنان ما را همراهی کنید. ما به شما خواهیم گفت، که وظیفه این دَست از افراد چیست!

درباره وظایف مودیان مالیاتی بیشتر بدانید!

در کل این دَست از افراد مؤظف به پرداخت مالیات و ارزش افزوده می باشند. شما می توانید، برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر در این زمینه یعنی مسئولیت های مودی مالیاتی در ادامه این مطلب ما را همچنان همراهی کنید.

باید سَری به قانون بزنیم. یعنی فصل پنجم و بابت چهارم مربوطِ به قانون مالیات مستقیم! در این قسمت وظیفه این قبیل از افراد به شرح زیر آمده است؛

 • این دَست از افراد وظیفه دارند، اظهارنامه قانون مالیات مستقیم را در مؤعد مقرر تحویل بدهند. این مدّت زمان برای اشخاص حقیقی طی سه ماه (90) روز بعد از پایان سال مالی است. حال برای اشخاص حقوقی طی چهار ماه (120) روز بعد از پایان سال مالی می با‌شد. (منظور ما از پایان سال مالی آخرای خرداد ماه و آخرای تیر ماه است.) آنها باید اظهارنامه را به تفکیک و اخذ کد رهگیری تحویل بدهند.

پس این موضوع به دور از این که مودیان مالیاتی چه کسانی هستند از اهمیت شایانی برخوردار است.

 • چنانچه که شما دارای چندین محل برای سکونت خود می باشید، باید یکی را انتخاب و به عنوان محل اصلی خود به اداره مالیات گزارش بدهید. اگر که شما چنین کاری را انجام ندهید، اداره مالیات هریک از آن محل سکونت ها را می تواند، به عنوان محل اصلی شما اعلام کند.

 

 • این دَست از افراد باید اسناد و مدارک مالی خود را که مرتبط به ماده (181) قانون مالیات مستقیم است، را جهتِ تجزیه و تحلیل در اختیار مأموران اداره مالیات بگذارند. در غیر این صورت شما جریمه شده یا از معافیت مالیاتی طی سال مالی آینده محروم می شوید.

حال که شما متوجه ‌شدید، مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟ در ادامه در ارتباط با جریمه مربوط به عدم پرداخت مالیات با شما صحبت خواهیم کرد. بهتر است، همچنان در طول این مطلب با ما همراه باشید.

 

درباره وظایف مودیان مالیاتی بیشتر بدانید!

اگر مودی مالیاتی به وظایف خود توجه نکند، چه می شود!

حال اگر که خودِ شما مودی عزیز به وظایفی که برعهده‌تان است، توجه ننمایید، چه خواهد شد؟ بلی، دوستان در این هنگام بنابر قوانین و مقررات موجود سازمان مربوطه امکانِ جریمه کردنِ شما را دارد. ولی چه جرایمی می تواند، ما را در خطر جریمه شدن قرار بدهد! ما در قسمت زیر به این جرایم پرداخته ایم؛

 • حال که شما فهمیدید، مودیان مالیاتی چه کسانی هستند! باید بدانید؛ عدم توجه به فرستادنِ اظهارنامه (چه تاریخ ثبت نام بوده و چه شناسانی یا بعد از این مؤرخ ها) شما را مشمول پرداخت جریمه مالی می کند. یعنی به اندازه پنجاه درصد مالیاتی که قرار است، پرداخت بشود جریمه می شوید.

 

 • البته اگر که شما قیمت ها را به درستی در صورتحساب وارد نکنید، معادل یک برابر مالیاتی که بایست پرداخت کنید، جریمه می شوید.

اظهارنامه مودیان مالیاتی چه زمانی باید ارائه بشود؟

برای آنکه شما بتوانید، اظهارنامه مودیان مالیاتی را ارسال کنید، بایستی در سامانه مودیان ثبت نام نمایید. شما باید اظهارنامه خودتان را درون این سامانه کامل کنید. البته جهتِ ارسال این اظهارنامه ها برای شما مدّت زمانی مشخص را در نظر گرفته اند.

پس شما که فهمیدید مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟ اظهارنامه خود را که بایست پرداخت نمایید، در زمانِ مشخص شده به تفکیک و اخذ کد رهگیری به واسطه سامانه و نرم افزار الکتریکی بفرستید. زمان تعیین شده برای شما دوستانِ حقیقی سه ماه بعد از پایان سال شمسی یا همان روزهای آخر خرداد است. حال برای شما دوستانِ حقوقی چهار ماه بعد از پایان سال شمسی یا همان روزهای آخر تیر ماه است.

تمامی اطلاعات مالی داخل این اظهارنامه ها قید می شود. در واقع هدف از دریافت این اظهارنامه ها توسطِ دولت و سازمان مربوطه آسان کردنِ روند محاسبه و پرداخت نمودنِ مبلغ مالیات است. پس شما با ارائه اظهارنامه مالیاتی به دولت وقت مالیات متعلق به خودتان را پرداخت کرده و وظیفه‌تان را به انجام می رسانید.

اکنون شما کاملاً متوجه شده اید، که مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند! درست است‌؟ علاوه بر اینها در ارتباط با زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کردید. اگر که شما دوست دارید، در ارتباط با نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی بیشتر بدانید! در ادامه این مطلب بازهم همراه‌مان باشید.

 

اظهارنامه مودیان مالیاتی چه زمانی باید ارائه بشود؟

چگونه اظهارنامه مالیاتی را در سامانه مودیان به ثبت رسانیم!

ما در این قسمت از مطلب خود به صورت خلاصه وار چگونگی ثبت اظهارنامه مالیاتی را در سامانه مودیان آورده ایم. پس برای کسبِ اطلاعاتِ بیشتر ادامه این متن را مطالعه بنمایید؛

 • اوّلین کاری که شما باید انجام بدهید، ورود به سامانه مودیان است. پس برای انجام این کار نشانی tax.gov.ir را در مرورگر اینترنت خود وارد کنید. اکنون یک صفحه اصلی مقابل دیدگان شما باز می شود. شما باید در این صفحه برروی عبارت (ورود به سامانه) کلیک بنمایید.

 

 • حال که می دانید، مودیان مالیاتی چه کسانی هستند در این صفحه نام کاربری و رمز عبور را درج بنمایید. البته برای ورود به مرحله بعد باید کد امنیتی نمایش داده شده را هم در کادر مربوطه بنویسید. بعد از آن که اطلاعات درخواستی را به صورت کامل درج نمودید، عبارت (ورود) را انتخاب بنمایید.

 

 • بعد از آنکه به سامانه وارد شدید، از بینابین فهرست موجود گزینه (ثبت اظهارنامه) را پیدا کنید.

 

 • سپس لازم است، نوع اظهارنامه‌تان را مشخص بنمایید. البته توجه داشته باشید، که انواعی مختلف از اظهارنامه ها وجود دارد. پس باید طی این مرحله نوعِ اظهارنامه خودتان را انتخاب بنمایید.

 

 • حال و بعد از درک اینکه مودیان مالیاتی چه کسانی هستند! شما باید اطلاعات مربوط به اظهارنامه‌تان را کامل بنمایید. این اطلاعات می تواند، دربرگیرنده مواردی مختلف باشد. مثل؛ اطلاعات شخصی شما یا درآمد و هزینه ها و…! پس با دقّت کافی فرم را تکمیل نموده و اطلاعات درخواستی را پُر کنید.

 

 • بعد از آنکه اطلاعات خواسته شده را کامل کردید، باید اطمینان حاصل فرمایید، که تمامی اطلاعات وارده درست است. بعد از مطمئن شدنِ شما از درستی اطلاعات درج شده کلمه (تأیید و ارسال) را انتخاب کنید.

 

 • سپس به دلیل تأیید از جانب شما برای درستی اطلاعات به صفحه ای دیگر برای پرداخت مالیات می روید. حال زمان پرداخت مبلغ مالیات رسیده است. اکنون شما باید یکی از روش های پرداخت را انتخاب نموده و اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، را کامل کنید.

اکنون ‌شما به صورت کامل متوجه شدید، که مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند و همچنین طریقه ثبت اظهارنامه چگونه است. البته شما باید در آخر رسیدی که از ثبت اظهارنامه سامانه در اختیارتان قرار می دهد، به خوبی محافظت کنید.

سخن آخر

دوستانِ عزیز ما در طول این مطلب از خود به بررسی اینکه مودیان مالیاتی چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟ پرداختیم. همانطور که خواندید، مودیان مالیاتی یعنی کسانی که بنابر داشتنِ شغلی یا فعالیت تجاری مؤظف به پرداخت مالیات می باشند. البته ما در ادامه طریقه ثبت اظهارنامه مالیاتی را هم به صورت خلاصه وار آوردیم.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در طول این مطلب از هخامنش برای شما مفید و موثر بوده باشد. البته در صورت وجودِ سؤالات بیشتر شما می توانید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *