مالیات داروخانه

مالیات داروخانه

خلاصه از مالیات داروخانه

مالیات داروخانه

86 / 100

در چند ساعت اخیر مبحث مالیات داروخانه یکی از مهم‌ ترین بحث‌ های مطرح شده در رسانه‌ ها بوده است و همواره برای افرادی که در این حوزه فعالیت می‌ کنند، این سوال ایجاد می‌ شود، که آیا آن ها موظف به پرداخت مالیات هستند یا خیر؟

به عبارتی می‌ توانیم بگوییم مالیات یکی از مهم‌ ترین هزینه‌ های اجتماعی است، که اکثر افراد شاغل موظف به پرداخت آن هستند. اما آیا این قانون برای مشاغل داروخانه نیز صدق می‌ کند و اگر آن ها موظف به پرداخت مالیات هستند مقدار و میزان آن چقدر است؟

در ادامه بیشتر در مورد مالیات داروخانه برای شما صحبت کرده و اطلاعات مهم را در اختیار شما خوانندگان محترم قرار می‌ دهیم.

آیا داروخانه‌ ها نیز مکلف به پرداخت مالیات هستند؟

طبق ماده ۱ قانون‌ های مستقیم همه اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور ایران کسب درآمد می‌ کنند مشمول پرداخت مالیات هستند. پس نتیجه می‌ گیریم داروخانه‌ ها که به صورت حقیقی یا حقوقی فعالیت می‌ کنند موظف به پرداخت مالیات هستند.

یعنی آن ها باید در آخر سال اقدام به محاسبه درآمدها و هزینه‌ های خود کرده و پس از محاسبه میزان مالیات، اقدام به پرداخت آن کنند.

در مورد مالیات داروخانه باید بگوییم، به برخی از اقلامی که داخل داروخانه‌ ها وجود دارد مالیات تعلق نمی‌ گیرد اما با این حال طبق قانون به بیشتر آن ها مالیات تعلق می گیرد. به همین دلیل نیاز است، در آخر سال هزینه‌ های موجود را از درآمدها کم کرده و سپس سود عملیاتی مورد نظر را در نرخ مالیات مقرر ضرب کنند و پس از آن بر اساس میزان نرخی که اداره مالیات تعیین کرده است، مالیات مشخص شده را پرداخت کنند.

آیا داروخانه‌ ها نیز مکلف به پرداخت مالیات هستند؟

میزان و نرخ مالیات داروخانه چقدر است؟

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد مالیات داروخانه باید بدانید این است، که نرخ مالیات برای داروخانه‌ ها بر اساس ماده ۱۳۱ در قانون مالیات‌ های مستقیم تعیین می‌ شود. اما در صورتی که آن ها به صورت حقوقی فعالیت کنند مالیات آن ها بر اساس ماده ۱۰۵ تعیین می‌ گردد.

طبق ماده ۱۳۱، نرخ مالیات برای داروخانه‌ ها به صورت پلکانی زیاد می‌ شود؛ اما طبق ماده ۱۰۵ به نزدیک به ۲۵ درصد سود یا یک چهارم آن مالیات تعلق می‌ گیرد. به همین دلیل برای تعیین میزان و درصد دقیق مالیات داروخانه نیاز است، تا شما در ابتدا نوع کار خود که حقیقی یا حقوقی است، را مشخص کرده و سپس میزان مالیات آن را محاسبه کنید.

علاوه بر محاسبه میزان و نرخ مالیات برای داروخانه‌ ها باید ارزش افزوده آن ها نیز محاسبه شود. در نظر داشته باشید داروهای ضروری یا داروهایی که تولید داخل هستند، از محاسبه ارزش افزوده معاف می‌ شوند، اما در صورتی که دارو از خارج از کشور وارد شود و مشابه آن نیز در ایران تولید شود، مشمول ارزش افزوده می‌ شود.

تعهدات مالی داروخانه‌ها کدام است؟

در مورد تکالیف و تعهدات مالی مالیات داروخانه باید بگوییم که داروخانه‌ هایی که به شکل حقوقی فعالیت می‌ کنند تکالیف مالیاتی زیر بر عهده آن ها قرار دارد:

  • پلمپ دفاتر قانونی
  • ارسال اظهارنامه عملکرد
  • ارسال لیست مالیات حقوق
  • ارسال صورت معاملات فصلی

اما برای داروخانه‌ هایی که در گروه دوم و سوم قرار می‌ گیرند تکالیف مالیاتی کمتری در نظر گرفته می‌ شود و تکالیف این افراد فقط شامل ارسال اظهارنامه عملکرد و ارسال کردن لیست مالیات است. همچنین گروه دوم و سوم موظف به ارائه گزارشات خرید و فروش محصولات خود به صورت سالیانه و ماهانه نیز هستند.

بیشتر بخوانید

مراحل ثبت نام داروخانه‌ ها در سازمان مالیاتی کشور

برای پرداخت مالیات داروخانه شما باید در ابتدا در سازمان مالیاتی کشور https://www.intamedia.ir/  ثبت نام کرده، تا پس از تشکیل صفحه شخصی بتوانید، در آخر سال میزان مالیات مشخص شده را پرداخت کنید. در مورد مراحل ثبت نام باید بگوییم، که در ابتدا باید به سایت مالیاتی کشور بروید و فرایند ثبت نام که شامل

  • پیش ثبت نام
  • ثبت نام نهایی

است را تکمیل کنید. به این منظور باید در ابتدا اطلاعات خود را کامل کرده و پس از تایید اطلاعات و دریافت کد ۱۰ رقمی توسط سازمان اطلاعاتی مالیاتی، ثبت نام شما تکمیل می‌ شود. توجه داشته باشید، در صورتی که اطلاعات شما تایید شود باید نام کاربری و کلمه عبور برای شما صادر شود که این اطلاعات از طریق پیامک به شماره موبایل ثبت شده در سایت مالیاتی ارسال می‌ شود.

توجه داشته باشید همه اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی باید در سایت سازمان مالیاتی به طور درست و بدون غلط یا تقلب وارد شود تا پس از آن مشکلی برای فرد ایجاد نشود.

 آیا داروخانه‌ ها باید برای تعیین میزان مالیات از دستگاه پوز استفاده کنند؟

در حال حاضر داروخانه‌ ها نیز همانند پزشکان موظف و استفاده از پایانه‌ های فروشگاهی یا دستگاه پوز هستند. داروخانه‌ ها باید حساب متصل به دستگاه را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند و بر اساس تراکنش‌ هایی که دستگاه انجام شده است مالیات حساب شده را پرداخت کنند.

مالیات داروخانه برای دستگاه پوز به این صورت است، که اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند اطلاعات دستگاه را به پرونده مالیاتی خود الصاق کنند و اگر این کار را انجام ندهند دستگاه پوز آن ها توسط بانک مرکزی قطع می‌ شود.

در چند سال اخیر دیده شده است، که با داروخانه‌ هایی که از دستگاه پوز استفاده نمی‌ کنند برخورد شده و این افراد باید برای مشخص کردن میزان درآمد تقریبی خود از دستگاه‌ های کارتخوان استفاده کنند.

 آیا داروخانه‌ ها باید برای تعیین میزان مالیات از دستگاه پوز استفاده کنند؟

سخن پایانی

در این قسمت برای شما در مورد مالیات داروخانه صحبت کردیم و همانطور که متوجه شدید داروخانه‌ ها نیز موظف به پرداخت مالیات هستند. برای تهیه فاکتور رسمی جهت وارد کردن اطلاعات مالیاتی داروخانه‌ ها و یا خرید اظهار نامه‌ های مالیاتی مورد تایید سامانه مودیان، می‌ توانید بهترین و متنوع‌ ترین مدل‌ های فاکتورهای رسمی را از سایت فاکتور هخامنش سفارش دهید.

مجموعه ما تاکنون اقدام به طراحی و عرضه تعداد زیادی از فاکتورهای رسمی برای شرکت‌ های بازرگانی و تولیدی و بسیاری از ارگان‌ ها و مراکز دولتی و خصوصی کرده است.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *