مالیات حساب های تجاری مشمول چه کسانی می شود؟

مالیات حساب های تجاری مشمول چه کسانی می شود؟

خلاصه از مالیات حساب های تجاری مشمول چه کسانی می شود؟

مالیات حساب های تجاری مشمول چه کسانی می شود؟

61 / 100

در چند سال اخیر شاهد افزایش فعالیت تجاری توسط برخی افراد بوده‌ایم و این اشخاص موظف به پرداخت مالیات تجاری بر اساس حرفه و میزان درآمد خود هستند.

به دلیل اینکه قوانین مالیاتی بسیار پیچیده است، در نتیجه شما در صورت داشتن، شرایط و حساب تجاری باید در ابتدا اطلاعات کافی در این زمینه به دست بیاورید، تا در زمان پرداخت مالیات‌ های تجاری با مشکل روبرو نشوید.

در ادامه بیشتر در مورد مالیات حساب های تجاری صحبت کرده و به شما می‌ گوییم چه افرادی و چگونه باید این مبلغ را پرداخت کنند.

معرفی مالیات حساب های تجاری بانکی به زبان ساده

قبل از پرداختن به مبحث اصلی بهتر است، در ابتدا بدانید اصلاً مالیات حساب های تجاری چیست؟ در این مورد باید بگوییم، که حساب تجاری یکی از مهمترین و شناخته شده‌ ترین انواع حساب‌ های سپرده بانکی است، که افراد معمولاً برای فعالیت‌ های تجاری خود از آن استفاده می‌ کنند.

علاوه بر این، حساب‌ هایی را تحت این عنوان می شناسیم، که که به کارتخوان متصل هستند. این امر بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص شده و می گوید، کت در صورتی که مجموعه حساب‌ های اشخاص حقیقی در یک ماه بیشتر از ۱۰۰ تراکنش واریز باشد و مبلغ این تراکنش‌ها نیز به بیشتر از ۳۵ میلیون تومان رسیده باشد، این حساب به عنوان یک حساب تجاری در نظر گرفته می‌ شود و فرد باید مالیات پرداخت کند.

چه افرادی مشمول پرداخت مالیات حساب های تجاری هستند؟

در رابطه با این موضوع که چه اشخاصی موظف به پرداخت مالیات حساب های تجاری هستند، باید بگوییم تمامی حساب‌ هایی که از خدمات ویژه بانکی بهره‌مند شده، یا حساب‌ هایی که مشکوک به انجام فعالیت‌ های تجاری هستند، باید مالیات تجاری خود را پرداخت کنند.

البته طبق قانون جدید از حساب‌ها و تراکنش‌ های غیرتجاری مالیات دریافت نمی‌ شود. در حال حاضر طبق دستورالعمل بانک مرکزی حساب‌ های سپرده بانکی برای اشخاص حقوقی به عنوان حساب تجاری محسوب شده و این افراد بر اساس مبلغ موجود در حساب خود باید مالیات پرداخت کنند.

توجه داشته باشید در صورتی که فردی به دلیل داشتن فعالیت‌ های زیاد غیر تجاری مانند داشتن موسسه خیریه، بورس یا صندوق وام خانگی تراکنش‌ های بیشتر از ۱۰۰ عدد در ماه داشته باشد، حساب‌ های این فرد غیر تجاری بوده و از پرداخت مالیات معاف است.

چه افرادی مشمول پرداخت مالیات حساب های تجاری هستند؟

مشوق‌های در نظر گرفته شده بانک مرکزی برای ایجاد حساب تجاری

بانک مرکزی یکسری شرایط و مشوق‌ هایی برای ایجاد حساب تجاری توسط اشخاص حقوقی و افرادی که اقدام به پرداخت مالیات حساب های تجاری خود به موقع می‌ کنند، در نظر گرفته است که در ادامه به توضیح آنها می‌ پردازیم:

 • اعطای یک دسته چک جدید در کمترین زمان به افراد، به شرطی که اقدام به بازگرداندن همه چک‌ های قبلی سر موعد کنند.
 • ارائه تخفیفات بانکی تا ۴۰ درصد در مورد کارمزد صدور انواع ضمانت‌ نامه، وصول بروات و حواله‌ ها
 • امکان بالا بردن، سقف برداشت غیرحضوری از حساب‌ های تجاری خود تا سقف ۵ میلیارد ریال به صورت روزانه
 • در اولویت قرار دادن، ضمانت افرادی که حساب تجاری در بانک دارند، به عنوان یک وثیقه قابل قبول
 • عدم ایجاد محدودیت‌ های مختلف در مورد حساب سپرده و افتتاح و نگهداری حساب‌ های تجاری

به مقدار مالیات حساب های تجاری چقدر است؟

به طور کلی می‌ توانیم بگوییم، نرخ مالیات حساب های تجاری به میزان فعالیت تجاری افراد و مقدار درآمد آنها بستگی دارد. برای مثال این رقم می‌ تواند، بر اساس مشاغل و صنف‌ های مختلف متفاوت باشد.

علاوه بر این، مقدار آن با مالیات در نظر گرفته شده برای دلالان و پزشکان متفاوت است. پس همانطور که مشاهده کردید، نمی‌ توانیم مقدار ثابتی برای مالیات حساب های تجاری در نظر بگیریم.

البته میزان رقم آن به صورت مرتب و سالیانه تغییر می‌ کند به همین دلیل هنگام پرداخت، با ورود به حساب شخصی می‌ توانید، مقدار دقیق آن را مشاهده کنید.

نحوه پرداخت مالیات حساب های تجاری به چه صورت است؟

پس از کسب اطلاعات لازم در مورد مالیات حساب های تجاری اکنون قصد داریم، در مورد نحوه پرداخت این مالیات برای شما صحبت کنیم.

پس از ارائه قانون پایانه های فروشگاهی، افراد موظف هستند، در زمان ارائه اظهارنامه اقدام به اعلام شماره شبای حساب تجاری خود کنند.

پس در صورتی که این کار را انجام ندهید، جریمه شده یا معافیت‌ های مالیاتی برای شما لغو می‌ شود. به منظور ثبت حساب‌های تجاری، نیاز است تا طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • در ابتدا باید به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کرده و کلمه عبور و کد ملی خود را وارد نمایید.
 • سپس یک کد یکبار مصرف روی گوشی شما ارسال می‌ شود، که باید آن را وارد نمایید.
 • پس از این مرحله وارد درگاه خدمات الکترونیک می‌ شوید، که باید اقدام به انتخاب پرونده مالیاتی مورد نظر کنید.
 • سپس پرونده‌ های پردرآمد را انتخاب و روی جزئیات پرونده کلیک نمایید، در مرحله بعد باید ورود و ویرایش را بزنید، تا به سامانه ثبت نام الکترونیک وارد شوید.
 • در این مرحله از قسمت چپ صفحه نمایش، ورود اطلاعات را انتخاب کنید.
 • به صفحه‌ای که وارد می‌ شوید، گزینه حساب‌ ها و مجوزها را انتخاب نمایید، در این قسمت در صورت تمایل می‌ توانید حساب‌ های قبلی را برای پرداخت مالیات حساب های تجاری ویرایش نمایید. همچنین این قابلیت وجود دارد که شماره حساب جدیدی به آن وارد کنید؛ علاوه بر این، در این قسمت می‌ توانید، اطلاعات شخصی خود را نیز ویرایش کنید.
 • در نهایت هنگام ورود به صفحه الصاق حساب‌ های بانکی باید شماره شبا را وارد یا ویرایش کنید، در این مرحله نتیجه استعلام مالکیت شماره شبا برای شما مشخص می‌ شود.

نحوه پرداخت مالیات حساب های تجاری به چه صورت است؟

سخن پایانی

در این مقاله در مورد مالیات حساب های تجاری صحبت کردیم و اطلاعات مهم و ضروری را در اختیار شما قرار دادیم. چنانچه برای تنظیم صورتحساب‌ های مالیاتی نیاز به خرید فاکتور رسمی در مدل‌ های متنوع و کیفیت بالا دارید، می‌ توانید این محصول را از سایت فاکتور هخامنش خریداری کنید.

مجموعه ما یکی از اولین و بزرگترین تولید کنندگان و ارائه دهندگان فاکتورهای رسمی برای شرکت‌ های بزرگ، اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان‌ ها و ارگان‌ های خصوصی و دولتی است.

این مجموعه به دلیل داشتن، بیش از ۱۷ سال سابقه درخشان می‌ تواند، بهترین فاکتورها را تنظیم و طراحی کرده و در اختیار شما قرار دهد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *