مالیات بر ارث سهام چقدر است؟

مالیات بر ارث سهام چقدر است؟

خلاصه از مالیات بر ارث سهام چقدر است؟

مالیات بر ارث سهام چقدر است؟

72 / 100

مالیات بر ارث سهام یکی از راه های اصلی درآمد زایی ملت ها است. سهام متوفی سوخت نمی شود، بلکه به اولاد یا خانواده او بر می گردد. وارثان برای دریافت این حق می بایست در ابتدا به پرداخت مالیات آن بپردازند.

مالیات ارث سهام، هزینه ای بالاجبار است، که فرد اجازه پا پس کشیدن از پرداخت آن را ندارد. اگر خواهان دریافت سهام پدر، مادر یا خانواده خود هستید، تنها با پرداخت مالیات ارث اجازه مالکیت یا فروش آن به شما تعلق می گیرد.

در ادامه چگونگی پرداخت مالیات ارث سهام و معافیت های آن را توضیح می دهیم، با ما همراه شوید.

 مالیات بر ارث سهام چیست؟

مالیات بر ارث سهام یک نوع مالیات است، که بر میزان ارث بردن سهام یک شرکت از فرد متوفی تحمیل می‌ شود. این نوع هزینه های مالیاتی در بسیاری از کشور ها وجود دارد. هدف اصلی آن افزایش درآمد های دولت و تعادل بخشیدن به توزیع درآمد ها است.

تعیین میزان مالیات ارث سهام به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله آن ها؛ قوانین مالیاتی کشور، میزان مالیات بر درآمد عادی، نسبت سهامی دریافتی وارث و میزان ارزش سهام در زمان وفات و… است.

بسیاری از کشور ها مالیات بر ارث سهام را به عنوان یک منبع درآمد مهم در نظر می ‌گیرند. میزان هزینه های مالیاتی در کشور های توسعه یافته بالا است. برخی از ملت ها از معافیت ‌های مالیاتی برای ارث بردن سهام استفاده می‌ کنند. میزان مالیات آن ها بسیار ناچیز و قابل قبول می باشد.

یکی از روش ‌های متداول برای تعیین میزان مالیات ارث سهام، استفاده از سیستم درصدی است. میزان مالیات ارث سهام به تناسب مستقیم با ارزش سهام در زمان وفات است. هرچه ارزش سهام بیشتر باشد، میزان هزینه مالیات آن نیز بیشتر خواهد بود.

در برخی کشور ها، مالیات بر ارث سهام به عنوان یک نوع مالیات پشتوانه مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این گونه کشور ها، این سری مالیات ها جزء مالیات جانبی به شمار می روند. دولت در کنار مالیات بر درآمد عادی و مالیات بر ارزش افزوده از وارثان طلب می کند‌.

با وجود این که مالیات ارث سهام منبعی قابل توجه برای درآمد دولت می باشد، اما مخالفان بسیاری داشته دارد. برخی از دلایل این مخالفت می تواند شامل؛ نیاز به حفظ اموال خانوادگی، تحریک از دست رفتن سرمایه و توسعه اقتصادی و کاهش توزیع عادلانه درآمد ها می باشد.

 

 مالیات بر ارث سهام چیست؟

درصد مالیات بر ارث سهام را چگونه به دست بیاوریم؟

محاسبه درصد مالیات بر ارث سهام بستگی به قوانین مالیاتی ملت ها و سیستم مالیاتی آن ها دارد. کشور ها و دولت مردان با دریافت این هزینه از مردم، راهی برای آبادانی و ایجاد رفاه بیشتر فراهم می سازند. در اینجا، چند مرحله کلی برای محاسبه درصد این هزینه مالیاتی شرح می ‌دهیم؛

 • دریافت اطلاعات: ابتدا باید اطلاعات مهمی درباره ارزش سهام، نسبت سهامی دریافتی وارث و سیستم مالیاتی کشور مورد نظر به دست آورید.
 • مشخص کردن درصد مالیات: بر اساس قوانین مالیاتی کشور، باید مشخص کنید، که درصد مالیات ارث سهام چقدر است. برخی کشور ها از جدول مالیاتی بهره می برند. بر اساس مبلغ ارث و درصدی که وارث دریافت می ‌کند، شخص یا وارثان باید مالیات بپردازند.

در برخی ملت ها، مالیات بر ارث مختص سهام به صورت پیوسته است و با افزایش مبلغ ارث، درصد مالیات نیز افزایش می ‌یابد.

 • محاسبه مالیات: پس از مشخص شدن درصد مالیات، باید مبلغ مالیات را محاسبه کنید. برای این منظور، ارزش سهام را در نسبت سهام دریافتی وارث ضرب ‌کنید و سپس این هزینه را در درصد مالیات ضرب نمایید. در نهایت، مبلغ مالیات بر ارث سهام را بدست خواهید آورد.
 • در نظر گرفتن معافیت ‌ها و استثناء ها: در برخی کشور ها، معافیت ‌ها و استثناء ها برای مالیات سهام وجود دارد. در سیستم های مالیاتی، این شاخصه باعث کاهش نرخ مالیات می شود.

موارد فوق تنها یک راهنمای کلی است. محاسبه مالیات ارث سهام های خصوصی، سرمایه گذاری و سپرده در هر کشور به شیوه خاصی پیش می رود. با استفاده از منابع مالیاتی رسمی یا مشاوران مالیاتی محلی، برای دریافت اطلاعات دقیق تر و مشاوره حرفه ‌ای تماس بگیرید.

 

درصد مالیات بر ارث سهام را چگونه به دست بیاوریم؟

معافیت های مربوط به مالیات بر ارث سهام‌

معافیت‌ ها و استثناء های مربوط به مالیات بر ارث سهام در ملت های مختلف، متفاوت می باشند.روش ارزیابی و بررسی این گونه از هزینه های مالیات بسته به قوانین و سیستم مالیاتی مشخص می شود . موارد زیر برخی از معافیت‌ های معمول در این زمینه آرا ذکر می کند؛

 • معافیت مربوط به ارث بردن سهام خانوادگی: برخی کشور ها، برای تشویق و حفظ اموال خانوادگی، معافیتی برای ارث بردن سهام خانوادگی ارائه می‌ ‌دهند. این به معنای عدم تحمیل مالیات بر سهام است، که به صورت مستقیم از متوفی به فرد دیگری انتقال می ‌یابد.
 • معافیت مربوط به ارث بردن سهام در شرکت‌ های کوچک: برخی کشور ها برای حمایت از شرکت ‌های کوچک و کارآفرینان، معافیتی برای مالیات ارث سهام در شرکت ‌های کوچک اجرا می کنند. این به معنای کاهش یا عدم تحمیل هزینه های مالیاتی سنگین برای تعویض مالکیت سهام است.
 • معافیت مربوط به ارث بردن سهام در بخش‌ های خاص اقتصادی: برخی کشورها، برای تشویق سرمایه‌ گذاری در بخش‌ های خاص اقتصادی، معافیتی برای مالیات بر ارث سهام در این بخش ‌ها طراحی می کنند. بدین ترتیب هزینه فروش یا جا به جایی سهام در بخش فناوری، صادرات یا صنایع استراتژیک کاهش می یابد.
 • معافیت مربوط به سهام ‌های مشاع: در برخی موارد، اگر سهام مورثان از نوع سهام‌ های مشاع باشد، که در اختیار چندین فرد می باشد، سازمان دارایی معافیتی برای این سری از هزینه ها ترتیب داده است.‌
 • معافیت مربوط به سهام‌ های ارث بردن شده در مناطق خاص: در برخی کشور ها، برای تشویق سرمایه‌ گذاری در مناطق خاص مانند؛ مناطق دور افتاده، استثنایی برای پرداخت مالیات ارائه خواهد شد.
 • و…

معافیت‌ها و استثناء های مالیات بر ارث سهام در هر کشور متفاوت است. بسته به شرایط مالیاتی و اقتصادی هر کشور، نرخ آن تعیین می شود. برای شناخت دقیق ‌تر و کامل ‌تر این شاخصه مالیاتی، از منابع مالیاتی رسمی یا مشاوران مالیاتی محلی پرس و جو کنید.

عوامل تاثیر گذار بر درصد مالیات بر ارث سهام

مالیات بر ارث سهام، سهم قابل توجهی در افزایش درآمد دولت ها دارد. این سری هزینه ها، برای باز خرید سهام لازم است‌. شما نمی توانید با نادیده گرفتن آن، نسبت به جا به جایی سند مالکیت سهام اقدام نمایید.

دولت زمانی این فرآیند را به رسمیت می شناسد، که هزینه مالیات آن پرداخت شود. تعیین درصد مالیات ارث سهام به چندین عامل بستگی دارد، که در زیر به توضیح آن‌ ها می ‌پردازیم؛

 • سیستم مالیاتی کشور: هر کشور دارای سیستم مالیاتی خود است و درصد مالیات بر ارث سهام بنابر این مولفه وضع می گردد. اکثرا ملت ها از سیستم مالیاتی پیوسته استفاده می‌ کنند، که با افزایش مبلغ ارث، درصد مالیات نیز افزایش می‌ یابد. برخی دیگر با کمک جدول مالیاتی، میزان دقیق این هزینه را تعیین می کنند.
 • مبلغ وارث ‌ها: معمولاً درصد مالیات ارث سهام با افزایش مبلغ ارث رابطه مستقیم دارد. میزان آن بر اساس مبلغ سهام‌ های وارث تعیین می‌ شود. درصد مالیات در برخی کشور ها به صورت پیوسته افزایش یابد و در برخی دیگر به صورت درصدی از مبلغ ارث محاسبه می گردد.
 • نسبت سهامی که وارث دریافت می ‌کند: نسبتی که وارث از سهام‌ ها دریافت می ‌کند، تأثیر قابل توجهی در مالیات بر ارث سهام دارد. اگر وارث نسبت بالایی از سهام را دریافت کند، درصد مالیات آن به نسبت دیگر افراد بیشتر است.
 • و…

عوامل تاثیر گذار بر درصد مالیات بر ارث سهام

سخن پایانی

مالیات بر ارث سهام، یکی از مهم ترین هزینه ها پیش روی سرمایه گذاران است. آنان برای دریافت سهم خود از والدین می بایست در ابتدا هزینه مالیات آن را پرداخت نمایند. اگر به دنبال محاسبه دقیق این هزینه هستید، کارشناسان ما در موسسه هخامنش آماده پاسخگویی هستند. با مراجعه به وب سایت، در طول ساعات کاری از کارشناسان مشاوره دریافت کنید. همچنین پاسخ سوالات خود را بیابید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *