مالیات بر اجاره مغازه، از قانون تا معافیت

مالیات بر اجاره مغازه، از قانون تا معافیت

خلاصه از مالیات بر اجاره مغازه، از قانون تا معافیت

مالیات بر اجاره مغازه، از قانون تا معافیت

82 / 100

مالیات بر اجاره مغازه از جمله مالیات های مستقیمی می باشد که بر تمامی افراد صاحب املاک تجاری و اداری و همچنین مسکونی الزامی می باشد. تمامی این افراد بایستی جهت تامین هزینه های عمومی و خدمات شهروندی اقدام به پرداخت این مالیات تکلیفی نمایند.

قانون مالیات های اجاره مغازه ها و املاک تجاری جزو موارد بسیار خاص و پرکاربرد سازمان امور مالیاتی کشور می باشد. همین دلیل تمامی افراد صاحب املاک و مستلات تجاری بایستی کمابیش با این نوع قانون آشنایی کافی را داشته باشند. بر همین اساس اطلاعاتی در رابطه با این نوع مالیات در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

مالیات بر اجاره مغازه چیست؟

مالیات بر اجاره مغازه جزو مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی طبقه بندی می شود و بر کلیه شهروندان و مالکانی که صاحب ملک های تجاری و مغازه ها می باشند الزامی است. به طور کلی به میزان درآمدی که از اجاره دادن املاک تجاری نصیب صاحبان آنها می شود مبلغی به عنوان مالیات بایستی به حکومت پرداخت شود.

پیش از اخذ مالیات بر اجاره انواع مغازه های تجاری قانونگذار یا همان سازمان امور مالیاتی کشور بایستی نرخ مالیات و شرایط اجرا را از پیش تعیین نماید و به اطلاع عموم افراد برساند. لازم به ذکر است که برای مالیات بر اجاره مستغلات تجاری معافیت هایی نیز لحاظ شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

در محاسبه مالیات اجاره مغازه درآمد حاصل از اجاره از هزینه های انجام شده در رابطه با نگهداری و اجاره ملک کسر می شود تا مبلغ قابل پرداخت برای این نوع مالیات قابل محاسبه شود. هزینه های نگهداری مغازه همچون هزینه های تعمیرات، بیمه، مدیریت و سایر هزینه ها می باشد.

یکی از منابع عمده و عمومی تامین درآمد برای دولت ها مالیات بر درآمد اجاره مغازه و مستلات تجاری است. این گونه مالیات ها دارای قوانین مالیاتی بسیار مختلف و گسترده ای هستند؛ ولیکن تمامی این مالیات در نهایت برای تامین هزینه ها و خدمات عمومی از عموم مردم وصول می شود.

 

قانون مالیات های اجاره مغازه ها چیست؟

مالیات بر اجاره مغازه به موجب قانون عمومی مالیاتی کشور تهیه و ابلاغ شده است. به موجب این قانون ۷۵ درصد از کل اجاره دریافتی مشمول مالیات می شود. علاوه براین مورد، ۱۸ درصد از مبلغ ودیعه و یا پول پیش مغازه نیز شامل مالیات می گردد.

هرچند که درصد دقیق مالیات این نوع واگذاری املاک تجاری متفاوت بوده و ممکن است سال به سال دچار تغییر شود ولی کم حدود ۱۵ الی ۲۵ درصد قابل تعیین خواهد بود. بنا به تفاوت و تغییر در قانون مالیات می توانید جهت کسب اطلاعات دقیق تر به کارشناسان فعال در این حوزه مراجعه کنید.

قانون مالیات های اجاره مغازه ها چیست؟

مالیات اجاره مغازه به چه مغازه هایی تعلق می گیرد؟

مالیات بر اجاره مغازه بر تمامی مستلات و مغازه ها و همچنین املاک تجاری تعلق گرفته و کلیه افراد دارای هرگونه مستقلات تجاری موظف به پرداخت مالیات بر اجاره مغازه های خود هستند. این نوع درآمد یک نوع مالیات بر درآمد بر اساس درآمد حاصل شده از اجاره مغازه ها محسوب می شود.

مالیات اجاره مغازه ها و املاک تجاری عموماً بر عهده صاحبان ملک می باشد. اگرچه برخی از افراد می توانند که در قرارداد اجاره سالیانه مغازه های خود به توافق برسند که مالیات بر اجاره را افراد مستاجر بپردازند. در نهایت مالک موظف به پرداخت تمامی مبلغ مالیات بر اجاره می باشد.

به منظور محاسبه مالیات بر اجاره مغازه ها ابتدا میزان اجاره ماهانه را در عدد ۱۲ ضرب می کنند و سپس حاصل را در عدد ۷۵/٠ محاسبه می نمایند. عدد به دست آمده را پس از کسر درصد مشخص شده مالیات می توان به عنوان مالیات بر اساس درآمد سالانه از اجاره مغازه ها و یا املاک تجاری تعیین نمود.

مبلغ مالیات و نحوه محاسبه مالیات مغازه های سرقفلی کاملاً متفاوت است و به منظور اطلاع از مالیات سرقفلی می توانید با کارشناسان هخامنش تماس داشته باشید. نرخ مالیات اجاره مغازه ها برای افراد حقوقی همواره عددی نرخی ثابت بوده و حدود ۲۵ درصد می باشد.

 

قانون معافیت مالیات اجاره مغازه شامل چه کسانی است؟

مالیات بر اجاره مغازه شامل اشخاص حقیقی که، تنها درآمد آنها از طریق اجاره همین ملک تجاری است؛ نمی شود در واقع بر اساس قانون معافیت مالیاتی و ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم قانون به افراد دارای تک منبع درآمد از طریق اجاره ملک معافیت مالیاتی بخشیده است.

البته این معافیت مالیاتی دارای شرط و شروطی می باشد به عنوان مثال فرد بایستی اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم نماید و سر موعد مقرر به اداره امور مالیاتی ارائه دهد. پس از اذعان فرد مبنی بر اینکه هیچ درآمد دیگری ندارد سازمان مالیاتی وی را از پرداخت مالیات اجاره مغازه معاف می دارد.

البته معافیت مالیات بر اجاره مغازه تنها منوط به این فرد نبوده و افراد و اشخاص دیگری نیز می توانند بر اساس قانون مالیات های مستقیم نسبت به پرداخت مالیات های بر اجاره مغازه معاف باشند. در ادامه به چند مورد از قانون معافیت مالیاتی بر اجاره املاک تجاری اشاره شده است؛

 

  • صاحبان املاکی که ملک خود را به طور رایگان در اختیار ارگان هایی همچون شهرداری ها و یا دهیاری ها قرار داده اند. این گونه املاک از سوی سازمان مالیاتی کشور غیر اجاری تلقی می شوند.
  • در صورتی که فردی ملک تجاری خود را بفروشد و برای مدتی کمتر از ۶ ماه در ملک خود قرار داشته باشد و به فعالیت بپردازد در این صورت این ملک اجاره تلقی نشده و وی مشمول مالیات اجاره بر مغازه نخواهد بود.

لازم به ذکر است که تمامی افراد مشمول در این قوانین معافیت مالیاتی تنها در صورت ارائه اظهارنامه مالیاتی و دریافت تاییدیه از اداره امور مالیاتی مربوطه می توانند از این معافیت ها استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است این نوع معافیت ها هر ساله بر اساس قانون تصویبی بودجه کشور تعیین می گردند.

 

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره مغازه به چه صورت است؟

مالیات بر اجاره مغازه دارای شیوه محاسبه به خصوصی می باشد به این منظور ابتدا کل مبلغ اجاره سالانه مغازه باید به دست آید. تمامی اجاره های ماهیانه به مدت یک سال و همچنین ۱۸ درصد از مبلغ ودیعه مشمول قانون مالیات می باشند.

پس از به دست آوردن عدد مربوطه ۷۵ درصد از مبلغ کل اجاره سالانه شامل مالیات پرداختی خواهد بود. میزان ۲۵ درصد باقیمانده از این نسبت توسط اداره دارایی بابت هزینه ها و استهلاک مغازه معاف می شود.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره مغازه به چه صورت است؟

کلام پایانی

مالیات بر اجاره مغازه جزو قانون های مالیاتی بسیار پرکاربرد و مهم کشور می باشد که تمامی افراد دارای ملک و مستلات تجاری بایستی اطلاعات کافی در این رابطه داشته باشند. تنها در این صورت است که این افراد قادر خواهند بود تا از معافیت های مالیاتی این زمینه برخوردار باشند.

در صورت داشتن هرگونه ابهامی می توانید به مجموعه هخامنش مراجعه کنید و تمامی ابهام های خود را در این رابطه از کارشناسان این مجموعه به طور کامل رفع نمایید. کارشناسان مجموعه هخامنش در اسرع وقت به شما ارائه مشاوره خواهند نمود.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *