قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن

قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن

خلاصه از قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن

قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن

81 / 100

بر اساس یکی از قوانین جدید سازمان مالیاتی، همه افرادی که از پایانه های فروش اعم از دستگاه های کارتخوان، درگاه پرداخت و …. به عنوان مودیان مالیاتی شناخته می شوند. این افراد موظف هستند که مالیات پرداخت کنند. این قانون با عنوان قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن شناخته می شود.

سامانه مودیان پایانه های فروشگاهی در صورت عدم آشنایی با شیوه ی ثبت نام ممکن است مشکلاتی برای شما پیش بیاید. این سامانه با توجه به ساختار سیستماتیک خود، فرایند پرداخت مالیات جهت پایانه های فروش را تسهیل می نماید.

پایانه های فروشگاهی چیست؟

بعد از اینکه قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن در پاییز 1398 به تصویب رسید، سازمان مالیاتی کشورمکلف به راه اندازی یک سامانه مجزا برای مودیان مالیاتی شد. با وجود این سامانه به میزان زیادی امکان فرار مالیاتی و فعالیت در بازار سیاه کاهش پیدا کرد، این امر موجب شده که نظام مالیاتی کشور به صورت یکپارچه شود.

مهمترین هدف ایجاد سامانه مودیان مالیاتی، به وجود آوردن یک مسیر مشخص جهت ایجاد عدالت مالیاتی می باشد. دومین دلیل و هدف از ایجاد این سازمان هدایت، نظارت و کنترل همه مشمولین پرداخت مالیات به کمک این سیستم می باشد. در واقع مهمترین علت تصویب قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن همین امر می باشد، در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 

پایانه های فروشگاهی چیست؟

قانون پایانه های فروشگاهی چیست؟

بر مبنای قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن همه ی افرادی، که از درگاه های بانکی، دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند، همچنین افرادی که دستگاه کارتخوان با نام آن ها ثبت شده باشد، حتی اگر از این دستگاه استفاده نکنند، مشمول این قانون می شوند. این افراد با عنوان مودیان مالیاتی شناخته می شود، وظیفه دارند در سامانه مودیان مالیاتی نام خود را ثبت کنند.

همانطور که می دانید قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن طیف گسترده ای از، افراد جامعه را در بر می گیرد. به همین دلیل سازمان مالیات کشور برای اجرای و نظارت بر قانون زیر مجموعه های مجزایی را در نظر گرفته است. مرکزی که وظیفه دارد به تنظیم قوانین و مقررات مربوط به سامانه ی فروشگاه ها بپردازد، با عنوان سامانه مودیان مالیاتی شناخته می شود. مهمترین وظیفه ای که این مرکز بر عهده دارد، کنترل و نظارت بر قوانین مربوط به قوانین پایانه های فروشگاهی به همراه سامانه مودیان می باشد.

راهنمای پایانه های فروشگاهی

بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن همه مشاغل خرد، که به شکل مستقیم با مصرف کنندگان نهایی در ارتباط هستند، موظف هستند که از پایانه های فروشگاهی استفاده نمایند. در کنار این الزام پایانه های فروش اشخاص ملزم هستند، که با سامانه مودیان فروشگاهی در ارتباط بوده و عضو آن شوند.

بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن در بند 1 هر مدل دستگاه پرداخت الکترونیکی، که از قابلیت اتصال به درگاه های پرداخت کشور برخوردار باشند، همچنین امکان صدور صورتحساب یبه صورت الکترونیکی را داشته باشد، به عنوان یک پایانه ی فروشگاهی به شمار می رود. اصلی ترین پایانه های فروش در کشور شامل دستگاه های پوز یا کارتخوان، رایانه های شخصی، بانک های کشور، رایانه های شخصی می باشند.

 

راهنمای پایانه های فروشگاهی

مشمولین قانون پایانه‌های فروشگاهی چه کسانی هستند؟

قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن شامل کلیه اشخاص حقیقی می باشد، که در انواع کسب و کارهای صنفی و غیر صنفی فعالیت دارند. در صورتی که بخواهیم به شکل خاص مشمولین قانون استفاده از پایانه های فروشگاهی را معرفی کنیم. افرادی که در همه ی کسب و کارهای خرد فعالیت می کنند، به صورت مستقیم با مصرف کننده های نهایی در ارتباط هستند.

در فصل دوم قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن شرح وظایفی، این افراد در سامانه ی مودیان پرداخته است. وظایف قید شده به شرح ذیل می باشد.

  • همه ی افرادی که مشمول این قانون می شوند، بر اساس فرایند و ترتیبی که سازمان مالیات در سامانه ی مودیان مالیاتی اعلام کرده است، باید اقدام به ثبت نام کنند. مشمولان قانون فروشگاهی وظیفه دارند، که در کسب و کار خود از این پایانه ها استفاده کنند.
  • مودیان موظف هستند، که صورتحساب الکترونیکی خود را با استفاده از پایانه هایی صادر نمایند، که مجهز به حافظه مالیاتی، به همراه سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز باشند.
  • در صورتی که مودیان به قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن توجهی نکنند، اقدامبه ثبت نام نکرده، یا در ارائه ی مدارک مالیاتی تخلفی را مرتکب شوند، سازمان مالیاتی کشور آن ها را تحت پیگرد و جریمه قرار می دهد.
  • کسانی که به عنوان مصرف کننده نهایی شناخته نمی شوند، در صورتی که محصولی را به عنوان خریدار دریافت نمایند، لازم است به سامانه مودیان مالیات مراجعه کرده، سپس اطلاعات مربوط به معامله را، که توسط فروشنده ثبت شده است، مورد تایید قرار دهد.
  • زمانی که کارپوشه مودی صورتحساب الکترونیک درج گردد، لازم است که مودی طی 30 روز آینده آن را مورد تایید قرار دهد.
  • اشخاص تحت قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن باید اطلاعاتی را که شامل شماره یکتای درگاه بانکی، شماره یکتا حساب بانکی، به سازمان مودیان مالیاتی ابلاغ کند.
  • هر نوع تغییر در مالکیت، کسب و کار، اجاره واحد تجاری، باید در طول 10 روز حداکثر به وسیله ی کارپوشه مربوط به سازمان مودیان این تغییرات را گزارش دهند.
  • در صورتی که به دلیل منحل شدن یا تعطیلی مشاغل استفاده از پایانه فروشگاهی محدود می شود. در این موقعیت دیگر صاحبان مشاغل از پایانهها استفاده نمی کنند، مودیانوظیفه دارند در طول 10 روز مراتب امر را به کارپوشه تحویل دهند.

سخن پایانی

همانطور که می دانید مسائل حقوقی به عنوان یکی از پیچیده ترن موضوعات می باشد. در این مطلب تلاش کردیم به مواردی که در قانون پایانه های فروشگاهی و مشمولین آن مربوط است اشاره کنیم. در صورتی که مشکلی در این زمینه برای شما به وجود بیاید، لازم است که به مشاور حقوقی مراجعه کنید. گروه هخامنش به عنوان یکی از فعالان در حوزه ی مالیات شناخته می شود، می توانید از برای اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف از کارشناسان این مرکز مشاوره بگیرند، تا همه جوانب مورد بررسی قرار بگیرد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *