فاکتور هخامنش

فاکتور رسمی

فاکتور رسمی | صدور فاکتور رسمی ارزش افزوده شرکت تولیدی بازرگانی | خانم هخامنش ۰۹۱۲۳۷۵۸۹۱۵ | فاکتور سند تجاری است که فرد فروشنده با توجه به خرید صادر می کند.
خلاصه از فاکتور رسمی

فاکتور رسمی

44 / 100

فاکتور رسمی

 

معنی فاکتور در لغت ، سررسید و صورت حساب است

 

فاکتور هخامنش

 

فاکتور چیست ؟

 

درواقع فاکتور سند یا برگه ای تجاری است که فرد فروشنده با توجه به خریدی که انجام شده به خریدار صادر می کند.

فاکتور ها اطلاعات مهمی را درباره خرید صورت گرفته به خواننده منتقل می کنند ، این اطلاعات از قبیل نوع کالا ، قیمت کالا ، تاریخ خرید ، مشخصات فروشنده و همچنین خریدار می باشد.

به غیر از این مقادیر گفته شده ، فاکتور ها می توانند شامل تمامی توضیحات اضافه درباره خرید و فروش صورت گرفته باشد.

توضیجات اضافه در فاکتور می توانند به این صورت باشند که برای مثال وجه به چه صورتی پرداخته شده است و یا اینکه در چند مرحله انجام گرفته است.

یا به صورت مثال اگر فروشنده برای کالای فروخته شده گارانتی ای را در نظر دارد می تواند آن را مذکور کند.

فاکتور ها انواعی دارند که در قسمت پایین به تعریف و بررسی انواع فاکتور می پردازیم

فاکتور رسمی چیست ؟

فاکتور رسمی مدارکی است که توسط فروشنده به خریدار ارائه می‌شود و شامل جزئیات فروش، اطلاعات محصول، مبلغ کل، مالیات و سایر هزینه‌ها است. فاکتور رسمی علاوه بر اینکه به عنوان نوعی سند حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عنوان مدرکی برای اثبات خرید کالا یا خدمات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین فاکتور رسمی در بسیاری از کشورها الزامی است و براساس قوانین و مقررات مختلف، برخی اطلاعات خاص در آن باید وجود داشته باشد.

در این نوع دسته بندی فاکتور ها به انواع فاکتور رسمی و غیر رسمی تقسیم بندی می شوند.

فاکتور های رسمی معمولا در مشاغلی استفاده می شود که باید یک نسخه از فاکتور در  اختیار اداره امور مالیات قرار گرفته شود ،

این مشاغل مجبور هستند تا به محاسبه مالیات ارزش بر افزوده برای مشتریان بپردازند.

هر سندی که دارای مهر و امضاء باشد و به عنوان فاکتور در یک معامله، از طرف فروشنده به خریدار تحویل داده شود را “ فاکتور رسمی ” گویند.

مالیات بر ارزش افزوده، یکی از انواع مالیات غیرمستقیم و منابع درآمد دولت‌ها است. فرمول مالیات ارزش افزوده، بر اساس ارزش افزوده ایجاد شده در مراحل مختلف تولید یک کالا یا ارائه خدمت، تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به عهده مصرف کننده نهایی است. بر اساس آخرین قوانین مالیاتی سال 1401، محاسبه ارزش افزوده با استفاده از خوداظهاری مالیاتی در سامانه ارزش افزوده انجام می‌گردد.

تفاوت های اصلی فاکتور رسمی و غیر رسمی در چیست؟

فرمت، سایز کاغذ و شماره سریال گذاری در فاکتور رسمی مشخص است اما در فاکتور غیر رسمی می توان هر نوع مشخصات، رنگ، سایز کاغذ و … را به محتوا اضافه کرد.

فاکتور رسمی معمولا برای مشخص کردن مبادلات تجاری و ارائه آن به سازمان مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد اما فاکتور غیر رسمی اینگونه نیست.

فاکتور رسمی را معمولا در معاملات تجاری بین شرکت ها استفاده می کنند و برای مشتریانی که به جهت مصارف شخصی درخواست فاکتور کالا را دارند، فاکتور غیر رسمی صادر می شود.

فاکتور رسمی یا صادرشده توسط فروشنده، حاوی اطلاعات دقیق و کاملی از شرایط فروش و خدمات ارائه شده است و با نام و سربرگ فروشنده یا شرکت، به صورت رسمی صادر می‌شود. این فاکتور در قانون مالیاتی به عنوان مدرک معتبر برای ثبت مالیاتی از جمله مستندات مورد نیاز است.

در مقابل، فاکتور غیر رسمی یا معمولاً عرضه شده توسط فروشندگان کوچکتر، ممکن است حاوی اطلاعات ناقص یا نادرست باشد و بدون نام و سربرگ رسمی فروشنده صادر شود. این نوع فاکتور ممکن است به عنوان مدرک قابل قبول برای ثبت مالیاتی توسط مراجع مالیاتی مورد پذیرش قرار نگیرد.

فاکتور رسمی با غیر رسمی چه تفاوتی دارد ؟

 

فاکتور ارزش ا فزوده چیست؟

فاکتور ارزش افزوده (به انگلیسی: Value Added Tax یا VAT) یک مالیات مستقیم است که بر اساس ارزش افزوده به یک محصول یا خدمات اعمال می‌شود. به عبارت دیگر، فاکتور ارزش افزوده نشان دهنده مبلغی است که به عنوان مالیات بر ارزش اضافی محصول یا خدمات پرداخت می‌شود.

این مالیات در سلسله تأمین محصولات یا خدمات، از تولید کننده تا مصرف کننده نهایی، به شکل زنجیره‌ای اعمال می‌شود. در بسیاری از کشورها، فاکتور ارزش افزوده به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمدی برای دولت وارداتی است.


فاکتور رسمی

 
 
 

مطالب مفید:

 
 
 
پخش ویدیو

مقالات مرتبط :

مالیات بر ارث چیست

مالیات بر ارث چیست؟

مالیات بر ارث چیست؟ – مالیات بر ارث به عنوان یکی از مالیات های مستقیم شناخته می شود. این نوع از مالیات شباهت زیادی به مالیات بر دارایی دارد.

Read More »
محاسبه آنلاین مالیات استارتاپ ها

محاسبه آنلاین مالیات استارتاپ ها

محاسبه آنلاین مالیات استارتاپ ها – یکی از مشکلاتی که ممکن است دامنگیر استارتاپ ها شود عدم اطلاع از شرایط و ضوابط قانونی برای این نوع از کسب و کارهای نوین و نوپا باشد. مالیات استارتاپ ها را چگونه حساب می کنند؟ این پرسشی است که معمولا ازطرف صاحبان این شرکت ها مطرح می شود.

Read More »
جرائم قابل گذشت چیست؟

جرائم قابل گذشت چیست؟

88 / 100 قدرت گرفته توسط Rank Math SEO جرائم قابل گذشت چیست؟ اگر به دنبال یافتن پاسخ این ابهام هستید که جرائم قابل گذشت

Read More »
محاسبه آنلاین مالیات حق الوکاله

محاسبه آنلاین مالیات حق الوکاله

محاسبه آنلاین مالیات حق الوکاله – مالیات حق الوکاله را می‌ توانیم نوع رایجی از مالیات بر درآمد معرفی کنیم، که افرادی مانند وکلای دادگستری موظف به پرداخت آن هستند.

Read More »
درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *