صورتحساب الکترونیکی مالیاتی چیست؟

صورتحساب الکترونیکی مالیاتی چیست؟

خلاصه از صورتحساب الکترونیکی مالیاتی چیست؟

صورتحساب الکترونیکی مالیاتی چیست؟

70 / 100

یکی از مهمترین اصطلاحاتی که ممکن است، در قانون سامانه ی مودیان با آن روبرو شده باشید، صورتحساب الکترونیکی مالیاتی می باشد. در واقع صورتحساب های مالیاتی بر اساس الگو و نوع صورتحساب به چند دسته ی مختلف تقسیم می شوند، در ادامه قصد داریم به بررسی این موارد بپردازیم.

در صورتی که شما جرو آن دسته از افراد می باشید، که با این نوع صورتحساب ها و کاربرد آن ها آشنایی لازم را ندارید، با ما همراه باشید، تا به شکل کوتاه به بررسی برخی از کاربردهای آن اشاره کنیم.

آشنایی با صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

بر اساس قانون مودیان و ترمینال های فروشگاهی، از زمانی که این قانون به مرحله ی اجرا در آمده است، همه ی صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی موظف هستند، که فاکتورهای فروش خود را به شکل صورتحساب الکترونیکی مالیاتی، به سامانه ی مودیان تحویل دهند. بر اساس متن این قانون صورتحساب های مالیاتی به این شکل معرفی شده اند.

این نوع صورتحساب ها دارای شماره های مالیاتی منحصر به فرد هستند، که درون آن ها اطلاعات مالیاتی مربوط به فرد حقیقی یا حقوقی درج شده است، این اطلاعات در حافظه مالیاتی فرد ثبت و ذخیره می شود.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم فاکتورهای فروشی که در گذشته صادر می شدند با صورتحساب الکترونیکی مالیاتی دو تفاوت اساسی دارند.

1-صورتحساب های مالیاتی که به صورت الکترونیکی صادر می شوند، دارای شماره های منحصر به فرد مالیاتی می باشند، سازمان مودیان این شماره ها را به صورت اختصاصی برای فاکتورها در نظر می گیرد. این در حالی است، که در گذشته وظیفه ی شماره گذاری این فاکتورها بر عهده ی خود مودیان بوده است.

2- تمامی صورتحساب الکترونیکی مالیاتی که صادر شده اند، به صورت ثبت شده در حافطه ی مالیاتی ذخیره می شوند. این در حالی است که در گذشته همه فاکتورها به شکل فرمتی که میان فروشنده و خریدار بود، صادر و رد بدل می شدند.

در حقیقت صورتحساب های الکترونیکی عملکردی شبیه به فاکتورهای قدیمی دارند، این صورتحساب ها همانطور که قبلا اشاره کردیم در انواع مختلفی وجود دارند، که افراد بر اساس نوع کسب و کاری که در آن فعالیت می کنند، یکی از انواع این صورتحساب الکترونیکی مالیاتی را که مطابق فعالیت آن ها است، به شکل هفتگی برای سامانه ی مودیان ارسال می نمایند.

 

آشنایی با صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

انواع صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

در گذشته پیش از اینکه قانون مربوط به پایانه های فروش و سامانه مودیان به تصویب قانون جدید بپردازد، سه نوع صورتحساب وجود داشت، که در آیین نامه ی ماده ی 95 قانون مالیاتی به شکل مستقیم تشریح شده بود.

با تصویب قانون جدید صورتحساب الکترونیکی مالیاتی چهار نوع صورتحساب تعریف شده، این صورتحساب ها در سه نوع هستد، که هر کدام حاوی اطلاعات خاصی می باشند. هر کدام از این صورتحساب ها اطلاعات خاص خود را دارند.

§         صورتحساب الکترونیکی مالیاتی نوع اول

در این نوع صورتحساب همه اطلاعات درج شده در آن مربوط به موضوع معامله، فروشنده، خریدار و شیوه ی تسویه ی آن می باشد. مطالب مندرج در این صورتحساب شامل موارد زیر می باشد:

  • شکل فروش به عنوان مثال می تواند پیمانکاری داخلی، حق العمل و …. باشد.
  • نوع خریدار یعنی فرایند خرید می تواند توسط فعال اقتصادی یا مصرف کننده ی نهایی انجام بگیرد.
  • تاریخ و زمان صدور باید در صورتحیساب درج شود.
  • برای هر دو طرف معامله در این سند اطلاعات هویتی لازم است.
  • لازم است مشخصات کالای مورد معامله، به همراه خدمات مانند شناسه فروش خدمات یا کالا، تعداد، مقدار و میزان تخفیفات
  • واحد سنجش
  • عوارض
  • مبلغ پرداخت شده به صورت نقدی، مقدار نسیه باقی مانده
  • عوارض

مواردی هستند که باید در صورتحساب نوع اول قید شود.

§         صورتحساب الکترونیکی مالیاتی نوع دوم

این مدل صورتحساب در حقیقت همان رسیدی است، که درگاه پرداخت الکترونیک، دستگاه کارتخوان به فرد تحویل می دهد. نکته ی مهم اینکه درگاه پرداخت یا دستگاه کارتخوان لازم است به عنوان پایانه فروش مودی در کارپوشه ی مودی به ثبت رسیده باشد.

این نوع صورتحساب در مقایسه با دو نمونه دیگر کمترین اطلاعات را در اختیار مودیان قرار می دهد. یعنی تنها نام فروشنده بر روی این صورتحساب درج می شود، بقیه اطلاعات وجود ندارد.

صورتحساب نوع دوم بدون الگو می باشد، بنابراین در این نوع صورتحساب برای خریداران مالیاتی لحاظ نمی گردد. دلیل این امر هم باید اسم مودی باید بر روی فاکتور نوشته شده باشد، مودی نباید جزو مودیان فاقد اعتبار مالیاتی باشد. مودی باید بر اساس قوانین پایانه های فروشگاهی و سیستم مودیان از حدی که به عنوان مجاز اعلام شده تخطی نکرده باشد.

   صورتحساب الکترونیکی مالیاتی نوع دوم

§         صورتحساب غیرالکترونیکی

در ادامه صورتحساب الکترونیکی مالیاتی قصد داریم به صورت حساب های غیرالکترونیکی اشاره کنیم. این مدل از صورتحساب ها تقریبا شباهت زیادی به فاکتورهای رسمی دارد. این مدل از صورتحساب ها شباهت زیادی به فاکتورهای رسمی دارند، که تا به حال به وسیله مودیان مالیاتی صادر شده، تحت اختیار خریداران قرار می گرفت.

از زمانی که طرح قانون پایانه های فروشگاهی به اجرا در آمد، این مدل صورتحساب به عنوان صورتحساب های شمس شناخته شد، در برخی موارد که مودیان بنا بر دلایلی نظیر آتش سوزی و حوادث دیگر امکان صدور فاکتور برای آن ها وجود نداشته باشد، از این مدل صورتحساب ها استفاده می شود. این صورتحساب ها باید توسط شرکت های قابل اعتماد صادر گردد.

سخن پایانی

صورتحساب الکترونیکی مالیاتی به نوعی از صورتحساب های اطلاق می شود، که در هنگام معامله با شخص ثالث صادر می شوند. صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی بر اساس ماده 169 ملزم به صادر کردن این نوع از صورتحساب ها می باشند.

به شکلی که لازم است برای فعالیت های خود از شماره های اقتصادی منحصر به فرد استفاده کنند. علاوه بر این لازم است برای انجام صحیح صورتحساب الکترونیکی مالیاتی فاکتورهای فروش را در سامانه ی مودیان به ثبت برسانید.

با توجه به پیچیدگی هایی که در زمینه انجام فرایند های مالیاتی و حقوقی وجود دارد، لازم است افراد در حین انجام این فعالیت ها، از افراد متخصص در این زمینه مشاوره های لازم را کسب کنند. گروه هخامنش به عنوان یکی از متخصصان در زمینه امور مالیاتی امکان ارائه مشاوره های لازم به افراد را ایجاد کرده است.

 

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *