صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری

صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری

خلاصه از صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری

صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری

81 / 100

صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری

یکی از مواردی که باید تمامی پیمانکاران و حسابداران از آن آگاه باشند، مالیات قرارداد پیمانکاری است. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند قرارداد پیمانکاری به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در این قرارداد کارفرما پروژه خود را به دست فرد دیگری می سپارد و تمامی موارد همچون مدت زمان اتمام پروژه و مبلغ را در قرارداد ذکر می کند.

لذا باید توجه داشته باشید نرخ مالیات قرارداد پیمانکاری با توجه به مبلغ ذکر شده در قرارداد تعیین می گردد. حال اگر می خواهید با صفر تا صد این نوع مالیات آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را با دقت مورد بررسیتان قرار دهید.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم مالیات قرارداد پیمانکاری را برایتان شرح دهیم باید شما را با ماهیت پروژه های پیمانکاری به خوبی آشنا نماییم.

در این قراردادها کارفرما می تواند صفر تا صد انجام پروژه های خود را به اشخاص حقیقی و حقوقی بسپارد که به این افراد پیمانکار یا مقاطعه کار گفته می شود. توجه داشته باشید پروژه های پیمانکاری در امور مختلف همچون ساختمانی، عمرانی، حمل و نقل، تدارک کالا، خدمات مشاوره، برنامه نویسی و… انجام می گردد.

 

قرارداد پیمانکاری چیست؟

بررسی انواع مالیات قرارداد پیمانکاری

باید توجه داشته باشید مالیات های پیمانکاری از انواع مختلفی برخوردار است که مهمترین آنها عبارتند از:

·         مالیات مقطوع پیمانکاری

یکی از مهم ترین مالیات های پیمانکاری می توان به مالیات مقطوع پیمانکاری اشاره کرد که آن را با نام های دیگری همچون مالیات تکلیفی یاد می کنند. در این نوع مالیات مسئولیت پرداخت مبلغ به عهده پیمانکاران نخواهد بود و کارفرما باید میزان مالیات قرارداد پیمانکاری را از حساب پیمانکار کم کرده و به دولت پرداخت نماید.

توجه داشته باشید تنها کارفرمایان موظف به انجام این کار نیستند، بلکه سازمان شهرداری، سازمان های دولتی و موسسات عام المنفعه خصوصی می توانند مسئولیت پرداخت مالیات مقطوع پیمانکاری را بر عهده بگیرند.

از دیگر موضوعاتی که باید آن را حائز اهمیتتان قرار دهید انتقال پروژه از سمت پیمانکار به شخص دیگر است. در این صورت پیمانکار موظف به پرداخت مالیات نخواهد بود و کارفرماهای پیمانکاران خارجی می بایست این اقدام را انجام دهند و مالیات را به نرخ ۴ درصد به دولت بپردازند. توجه داشته باشید در صورتی مالیات های پیمانکاری مقطوع محسوب می شوند که مبلغ آنها بیشتر از ۱۰ میلیون ریال تخمین زده شود.

·         مالیات بر درامد پیمانکاری

از دیگر انواع مالیات قرارداد پیمانکاری می توان به مالیات بر درآمد پیمانکاری اشاره کرد که شرکت ها موظف به پرداخت آن هستند. برای پرداخت این نوع مالیات باید تمامی درآمد پیمانکار از روش های مختلف همچون بررسی دفاتر مالی و تشخیص علی الرأس محاسبه شود که این اقدام توسط اداره امور مالیات انجام می گردد.

بیشتر بخوانید

اگر می خواهید با معافیت های پرداخت مالیات قرارداد پیمانکاری آشنا شوید به شما توصیه می کنیم تا در ادامه مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسی خود قرار دهید.

در چه صورتی شرکت پیمانکاری از پرداخت مالیات معاف است؟

همانطور که می دانید، مالیات در کشور ما از انواع مختلفی برخوردار است که تمامی آنها در شرایط خاصی برای بعضی از شرکت ها و افراد معاف می شود. در بسیاری از مواقع ممکن است کارفرما خرید و تهیه لوازم را به عهده پیمانکار بگذارد، در این صورت فرد می تواند مبلغ این خریدها را از مالیات کم کند یا به اصطلاح دیگر از پرداخت آن معاف شود.

نحوه پرداخت مالیات صورت وضعیت پیمانکاران

همانطور که چندی قبل برایتان شرح دادیم پرداخت مالیات قرارداد پیمانکاری به عهده کارفرما است. در این قرارداد پیمانکار باید صورت وضعیت را به کارفرما تحویل دهد و کارفرما تا یک ماه پس از تحویل صورت حساب موظف به پرداخت مالیات خود خواهد بود.

در بسیاری از مواقع پیش می آید که کارفرما مالیات را پرداخت نمی کند در این صورت پیمانکار می تواند به شکایت از او بپردازد و فرد باید ۱۰ درصد از مالیاتی که پرداخت نکرده را به عنوان جریمه به دولت پرداخت نماید.

بررسی قوانین وزارت کار برای پیمانکار ها

حال که با مالیات قرارداد پیمانکاری به خوبی آشنا شده اید و می دانید کارفرما باید این مالیات را پرداخت کند، باید از قوانین وزارت کار برای پیمانکارها هم آگاه باشید. دقت داشته باشید اگر کارفرما و پیمانکار رابطه مستقیم کاری نداشته باشند کارفرما به هیچ وجه موظف به بیمه کردن پیمانکار نخواهد بود.

حال در صورتی که دو طرف رابطه کاری مستقیم و محکمی با یکدیگر داشته باشند، کارفرما باید ۵ درصد از مبلغ پیمان را به عنوان حق بیمه دریافت کند. هنگامی که از این قوانین به خوبی آگاه باشید، می توانید پروژه ها و پیمان های خود را به راحتی و بدون مشکلات قانونی به اتمام برسانید.

به همین خاطر پیشنهاد می شود تا قبل از شروع پروژه های پیمانکاری تمامی قوانین مربوط به این کار را مورد بررسی و مطالعه تان قرار دهید.

 

بررسی قوانین وزارت کار برای پیمانکار ها

بررسی گواهی نامه مالیات بر ارزش افزوده پیمانکار ها

دقت داشته باشید تمامی پیمانکارها باید به دریافت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. چرا که در غیر این صورت قادر به ثبت مالیات قرارداد پیمانکاری در صورت وضعیت نخواهند بود‌. دقت داشته باشید اگر گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده توسط پیمانکار دریافت نشود، بسیاری از امور اداری به مشکل خواهد خورد و در بسیاری از مواقع دولت فرد را به عنوان یک مجرم مالیاتی معرفی می کند و جریمه های سنگینی را به او تعلق می دهد.

سخن پایانی

همانطور که تا به این قسمت از مقاله هخامنش متوجه شده اید، مالیات قرارداد پیمانکاری باید توسط کارفرما پرداخت شود و پیمانکار وظیفه ای از این بابت ندارد. اما در عوض پیمانکارها باید گواهی نامه ارزش افزوده را برای خود دریافت نمایند.

به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کامل و جامع با صفر تا صد مالیات قرارداد پیمانکاری آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف نمایید و با آگاهی کامل پروژه های پیمانکاری خود را به اتمام برسانید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *