سامانه مودیان مالیاتی و آموزش نحوه ثبت نام

سامانه مودیان مالیاتی و آموزش نحوه ثبت نام

خلاصه از سامانه مودیان مالیاتی و آموزش نحوه ثبت نام

سامانه مودیان مالیاتی و آموزش نحوه ثبت نام

84 / 100

سازمان امور مالیاتی در ایران به منظور ساماندهی بر مالیات و عملکرد مالی مودیان اقدام به تاسیس یک سامانه نموده است. مودیان می توانند از طریق این سامانه اقدام به تکمیل پرونده مالیاتی خود نموده تا از مزایای این سامانه بهره مند شوند.

سامانه مودیان مالیاتی جهت تسهیل روند پرداخت مالیات و نظارت بر روی پرونده مالیاتی راه اندازی شده است. از طریق این سامانه تمامی مودیان می توانند به عملکرد مالیاتی خود در طی سال های گذشته و پیش رو نظارت کاملی داشته باشند. در این مطلب در نظر داریم نحوه ثبت نام در این سامانه را به شما آموزش دهیم.

مراحل ثبت نام سامانه مودیان

ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی یک امر بسیار ساده و عاری از هرگونه دشواری می باشد. کلیه مراحل ثبت نام در این سامانه شامل سه گام و مرحله اصلی است. مودی از طریق انجام این سه مرحله می تواند به راحتی ثبت نام را انجام دهد.

ثبت نام در این سامانه شامل سه مرحله بوده که، مرحله اول مربوط به احراز هویت مودی می باشد. این مرحله از مهم ترین گام های ثبت نام در این سامانه می باشد که، از این طریق احراز هویت فرد متقاضی صورت می پذیرد. در ادامه با مراحل و نحوه ثبت نام در این سامانه آشنا می شویم.

 

مرحله اول؛ ثبت نام در نظام مالیاتی

مرحله اول از ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی می باشد. البته لازم به ذکر است به منظور مراجعه به این سامانه شما بایستی از قبل مراحل پیش ثبت نام مالیاتی را انجام داده باشید تا، دسترسی به کارپوشه مورد نظر برای شما فراهم شود.

پس از ورود به درگاه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی وارد کردن رمز و کد ملی می توانید وارد کارپوشه مالیاتی خود شوید. کاربر بایستی در این بخش از قسمت سربرگ دریافت اطلاعات کاربری ثبت نام در این نظام مالیاتی را کامل نماید.

برخی از مودیان مشمول پرداخت ارزش افزوده نیز می باشند که، پی ساز ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی بایستی حتما نسبت به ثبت نام ارزش افزوده اقدام کرده باشند. ثبت نام در سامانه ارزش افزوده جزو تکالیف مودیان مالیاتی بوده و حتما باید نسبت به انجام آن اقدام کنند.

 

مرحله دوم؛ اخذ گواهی امضای الکترونیکی

مرحله دوم از مراحل ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی به دریافت گواهی امضای الکترونیکی از مراکز صدور گواهی مربوطه اختصاص داده شده است. از آنجایی که دریافت گواهی امضای الکترونیکی برابر با امضای شخص حقیقی و حقوقی است؛ این مرحله از مهم ترین مراحل ثبت نام در این سامانه به شمار می رود.

به منظور اخذ امضای دیجیتال و یا الکترونیک وارد سامانه شده روی گزینه درخواست صدور گواهی امضای الکترونیک کلیک نمایید. پس از آن شما بایستی کلیه مراحل ثبت نام و احراز هویت در این سامانه را تکمیل کنید. پس از تکمیل این مراحل شما یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد.

پس از دریافت کد رهگیری بایستی به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید تا توکن امضای الکترونیکی خود را اخذ کنید. به وسیله توکن امضای الکترونیکی شما می توانید تمامی کارهای مالیاتی خود را انجام دهید. سامانه مودیان مالیاتی به شما امکان نظارت بر پرونده مالیاتی و سوابق خود را می دهد.

مرحله دوم؛ اخذ گواهی امضای الکترونیکی

مرحله سوم؛ دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

در این مرحله از ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی شما یک کد ۶ رقمی ویژه و منحصر به فرد تحت عنوان شناسه یکتای مالیاتی دریافت خواهید نمود. شما پس از دریافت شناسه یکتای مالیاتی در قسمت مربوط به همین بخش از کارپوشه سامانه مودیان باید وارد شده و کلید عمومی را وارد نمایید.

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی شما بایستی با در دست داشتن مدارک احراز هویت و همین شناسه به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه نمایید. در این مرحله شما توکن سامانه مودیان را دریافت خواهید نمود تا، آخرین پیش نیاز از ثبت نام سامانه مالیاتی مربوطه را، نیز تکمیل کنید.

صدور فاکتور رسمی

مرحله چهارم؛ دریافت شناسه کالاها و خدمات

این مرحله آخرین بخش از پیش نیاز ثبت نام در سامانه مودیان به شمار می رود. جهت دریافت شناسه عمومی کالاها و خدمات مودیان بایستی فایل اکسل مربوط به کالاها و خدمات را از طریق سایت سازمان امور مالیاتی دریافت کنند. این شناسه یک نوع کد منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید اگر شما اقدام به ارائه کالا و یا خدماتی می کنید که در این فایل ارائه نشده می توانید در سامانه جامع تجارت ایران ثبت نام کرده و نسبت به ایجاد شناسه کالا و خدمات مورد نظر خودتان اقدام کنید. شناسه یکتا شناسه کالا و خدمات جهت ارسال صورتحساب الکترونیکی مهم می باشند.

 

مرحله پنجم؛ تکمیل ثبت نام

مرحله آخر از ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی مرحله تکمیل ثبت نام است. این منظور شما بایستی وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی شوید. سپس بر روی دکمه ثبت نام کلیک کرده و مشخصات خود از قبیل کد ملی و شناسه ملی و کد تصویر امنیتی را وارد کنید.

پس از ورود به کارپوشه مخصوص شما در سامانه مودیان بایستی گزینه عضویت در سامانه مودیان و ایجاد کارپوشه را کلیک نمایید. در این قسمت یک پیامک حاوی نام کاربری و رمز ورود برای شماره تلفن شما ارسال خواهد شد. این شماره تلفن حتماً بایستی متعلق به شما و فرد مودی باشد.

در صورت ایجاد هرگونه مغایرت در شماره همراه ثبت شده در سامانه مودیان مالیاتی و شخص صاحب سیم کارت ثبت نام صورت نخواهد گرفت. سپس شما بایستی نام کاربری رمز عبور موقتی که به شماره تلفن همراه شما پیامک شده است را وارد کارپوشه سامانه مودیان نمایید.

در صورتی که کلیه این مراحل را به دقت و مرحله به مرحله پیش روید؛ اما پس از ورود به کارپوشه سامانه مودیان مالیاتی پرونده خود را مشاهده نکنید؛ به آن معنی است که یا ثبت نام ارزش افزوده و یا ثبت نام مالیاتی شما در سامانه تکمیل نشده است.

 

مرحله پنجم؛ تکمیل ثبت نام

کلام پایانی

سامانه مودیان مالیاتی یکی از سامانه های بسیار مهم برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی است که اقدام به انجام فعالیت اقتصادی و تجاری می کنند. در صورت ثبت نام در این سامانه می توانید نظارت کاملی بر پرونده مالیاتی خود داشته باشید.

مجموعه هخامنش یکی از مجموعه های فعال در زمینه ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی می باشد. در صورتی که در هر یک از مراحل این سامانه با مشکل مواجه شدید می توانید به کارشناسان هخامنش مراجعه کنید تا، کلیه مراحل ثبت نام و پیش ثبت نام در این سامانه را به طور اصولی پشت سر بگذرانید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *