راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران

سازمان امور مالیاتی تسهیلات و تشویق هایی برای مودیان در نظر گرفته است در ادامه قصد داریم با استفاده از زبان ساده به بررسی راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران ...
خلاصه از راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران

81 / 100

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران

سازمان امور مالیاتی تسهیلات و تشویق هایی برای مودیان در نظر گرفته است. افرادی که به عنوان مشمولین مالیاتی شناخته می شوند. می توانند با استفاده از ماده های قانونی از این تسهیلات استفاده کنند. در ادامه قصد داریم با استفاده از زبان ساده به بررسی راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران بپردازیم. برای آشنایی با این تبصره ها و قوانین با ما همراه باشید.

تسهیلات مربوط به اشخاص حقیقی صاحب کسب‌وکار در قانون جدید سامانه مودیان

اولین گزینه ای که در راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران مطرح می شود، اشخاصی که به عنوان گروه اول در تسهیلات سامانه مودیان مطرح می شوند اشخاص حقیقی هستند که با عنوان صاحبان کسب و کار شناخته می شوند. مهمترین ضرورت برای برخورداری از این نوع تسهیلات این است که صاحبان کسب و کار باید با سامانه مودیان آشنا باشند و بدانند که چه افرادی مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

برای این دسته از مشمولین مالیات در نظر گرفته می شود در رابطه با قانون پایانه های فروشگاهی می باشد. سامانه مودیان درباره این نوع تسهیلات در راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران می گوید صاحبان کسب و کار که در 5 سال ابتدایی بعد از استقرار قانون جدید که در سامانه مودیان اعلام شده فروش خود را به وسیله پایانه های فروشگاهی و خرید محصولات، خدمات را به وسیله ی واحدهای اقتصادی که عضو این سامانه هستند انجام می دهند. از پاداش همکاری برخوردار می شوند.

تسهیلات مربوط به اشخاص حقیقی صاحب کسب‌وکار در قانون جدید سامانه مودیان

تکلیف افرادی که مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نیستند، چه می ‌شود؟

تسهیلات مالیاتی برای افرادی که به عنوان صاحب کسب و کار شناخته می شوند اما مشمول این قانون نمی باشند، نیز تسهیلاتی را در نظر گرفته است. زمانی که مودی مورد نظر مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی گردد، می تواند به شکل حداکثری 50 درصد از مالیات عملکردی را که در همان سال وجود دارد را کسر کند.

قانون تسهیل سامانه مودیان

در ادامه راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران باید این مطلب اشاره کنیم، مطمئنا شما نیز این روزها به شکل مکرر با عنوان تسهیل مالیاتی روبرو می شوید. نام کامل این موضوع لایحه ی اجرای تکالیف مودیان می باشد، که از آن برای اجرای قانون پایانه های فروش و سامانه ی مودیان استفاده می گردد.

این لایحه از قدمت چندانی برخوردار نیست و در 16 آذر سال 1402 به تصویب رسیده است. بر اساس این قانون قسمتی از موارد قانونی که در زمینه پایانه های فروشگاهی وجد داشته است مورد اصلاح قرار گرفته است.

قانون تسهیل سامانه مودیان

تسهیلات قانون سامانه مودیان برای مصرف‌کنندگان نهایی؛ برگشت مالیات بر ارزش افزوده به حساب

دومین دسته که بر اساس راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران مشمول دریافت تصهیلات می شوند، مصرف کنندگان نهایی می باشند. بر اساس تعریفی که سازمان امور مالیاتی در رابطه با مصرف کنندگان نهایی مطرح می کند این افراد اشخاص حقیقی هستند که کالاها و خدمات را برای مصرف روزانه ی خود خریداری کرده و آن را به افراد دیگر نمی فروشند.

بر اساس قانون تسهیلات سامانه مودیان اشخاص حقوقی یا مصرف کننده نهایی که خرید مایحتاج خود را به وسیله پایانه های فروشگاهی انجام می دهند که پرداخت آن به وسیله شبکه پرداخت بانکی انجام می دهد که شامل قانون تسهیلات و مشوق می گردند.

به این شکل که از میان 10 عدد صورتحساب الکترونیکی که به وسیله ی پایانه های فروشگاهی صادر می گردد، به صورت قرعه کشی یکی از آن ها انتخاب می شود. این فرد به عنوان برنده است و دو برابر هزینه ای که در هنگام خرید به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است به حساب او واریز می شود.

بیشتر بخوانید: فاکتور رسمی

تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای مشمولان قانون ارزش افزوده

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران درباره سومین و آخرین گروهی که مشمول این قانون می شود می گوید، این گروه افرادی هستند که مشمول مالیات بر ارزش افزوده می باشند. بر اساس ماده 21 قانون جدید که در سامانه مودیان مالیاتی اعلام شده است که افرادی مشمول مالیات زمانی که به عنوان مودی در سامانه ثبت نام می کنند این سامانه می تواند در ازای ثبت نام به او پاداشی را اختصاص بدهد.

این پاداش به صورت که بدهی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده که له سال 1396 و پیش از آن ارتباط دارد را براساس پیشنهاداتی که از سوی سازمان مورد تایید وزیر دارایی و اقتصاد قرار گرفته است را می توانند به مقدار 3 سال تحت تعلیق قرار دهند.

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران می گوید مودیان می توانند برای دسترسی به این پاداش بعد از مشاهده ی فراخوان نسبت به ثبت نام، تحویل مدارک گزارشس های مورد نیاز در نخستین فرصت اقدام نمایند. بازرگانان و تاجران می توانند در سامانه امور مالیاتی مودیان ثبت نام کرده و از مزایای آن جهت تسهیل سازی در امر تجارت و بازرگانی کمک بگیرند.

هنگامی که مودیان در دوره ی تعلیق و دوران محکومیت مرتکب خطا یا تخلفی شوند هیات حل اختلافلات مالیاتی آن ها را موظف می داند تخلفات انجام گرفته در این موقعیت تحت مواد قانون 9 قرار می گیرد. بر اساس این قانون افراد ملزم هستند که جریمه تعلیق شده را به شکل کامل یا به صورت بخشی از آن ها باید پرداخت گردد.

البته این فرایند بر اساس رای هیات ناظر خواهد بود. پس از اینکه مهلت مذکور منقضی اعلام شد در صورتی که تخلقات مذکور در ماده 9 پس از بررسی انجام نگرفته باشد جریمه های مالیاتی که برای افراد تعیین شده است شامل بخشودگی می شوند.

راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران درباره این تخلفات به شرح زیر توضیح می دهد:

مودی می تواند درآمد یا فعالیت اقتصادی خود را کتمان کند.

بابت فروش کالا و خدمات صورتحساب الکترونیکی صادر نگردد. برای ثبت کبلغ مربوط به صورتحساب ها کم اظهاری یا بیش اظهاری داشته است.

تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای مشمولان قانون ارزش افزوده

سخن پایانی

در این مطلب به شکل اجمالی به بررسی راهنمای کامل برای استفاده از تسهیلات مالیاتی در ایران پرداختیم. با توجه به پیچیدگی های این موضوع می توانید از شرکت های انجام امور مالیاتی نظیر گروه هخامنش کمک بگیرید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *