راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران

راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران

خلاصه از راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران

راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران

80 / 100

یکی از موضوعات مهمی که امروزه اکثر مودیان مالیاتی خواهان اطلاع از آن هستند راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران است. این موارد شامل پر کردن، یا تنظیم اظهارنامه و زمان مناسب ارائه آن است.

به طور کلی کسب اطلاعات ضروری و لازم در مورد اظهارنامه از ایجاد مشکلاتی مانند جریمه شدن یا به وجود آمدن یکسری مشکلات حقوقی برای افراد جلوگیری می‌ کند. پس از اینکه کارشناس، مالیات شما را محاسبه کرد نیاز است تا در زمان مشخص شده آن را پرداخت کنید، تا جزو مودیان خوش حساب شناخته شوید. در این قسمت برای شما در مورد راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران صحبت می‌ کنید.

معرفی اظهارنامه مالیاتی به زبان ساده

به زبان ساده و برای اینکه اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند می‌ توانیم بگوییم اظهارنامه مالیاتی یک کارنامه مالی یک ساله است، که افراد حقیقی یا شرکت‌ هایی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید به صورت سالیانه جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی تقدیم کنند.

در اظهارنامه‌ های مالیاتی انواع رویدادهای مالی به همراه مدارک قانونی درج شده و میزان و نرخ مالیات شما بر اساس آن محاسبه می‌ شود. در زمان معرفی سامانه مالیاتی نیاز است، تا هیچ گونه تخلف یا تقلبی در آن صورت نگیرد، در غیر این صورت شما مرتکب تخلف شده‌اید و ممکن است مشکلات فراوانی برای شما در این مسیر ایجاد شود.

توجه داشته باشید ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مشخص شده و بدون هیچگونه کم و کاستی دارای امتیازات زیادی است و شما را در لیست افراد خوش حساب قرار می‌ دهد. پس یکی از مهم‌ ترین نکات در مورد راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران اطلاع از نحوه و چگونگی ارائه آن است.

معرفی اظهارنامه مالیاتی به زبان ساده

چگونگی ارائه اظهارنامه مالیاتی

در زمان‌ های گذشته نیاز بود تا افراد به صورت دستی اقدام به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود کنند که این موضوع می‌ توانست باعث ایجاد خطاهایی شود. اما امروزه این روش منسوخ شده و به کمک سامانه و سازمان امور مالیاتی افراد می‌ توانند، در کمترین زمان و بدون ایجاد هرگونه خطا یا مشکل اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم کنند.

در حوزه مطالعه راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران شما باید با نحوه ارائه آن به خوبی آشنا شوید. در ادامه چگونگی ارائه اظهارنامه مالیاتی را برای شما توضیح می‌ دهیم:

 1. در مرحله اول باید در سایت www.tax.gov.ir ثبت نام کرده و بعد از اینکه اطلاعات شما تایید شد یک پرونده مالیاتی برای شما تشکیل شده و در نهایت برایتان یک کد اقتصادی تعیین می‌ گردد.
 2. پس از آن در صورتی که ثبت نام شما بدون مشکل انجام شده باشد، یک نام کاربری و رمز عبور برای شما صادر می‌ شود.
 3. پس از دریافت رمز عبور و نام کاربری باید به سایت بازگشته و اقدام به دریافت و نصب نرم‌ افزار اظهارنامه مالیاتی کنید.
 4. در مرحله بعد نیاز است، تا راهنمای تکمیل اظهارنامه مالیاتی را مطالعه کرده و نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری را که دریافت کرده‌ اید، در نرم‌ افزار مورد نظر وارد نمایید.
 5. در این قسمت نیاز است، تا همه اطلاعات خواسته شده مثل ترازنامه سود، زیان و اطلاعات حسابداری را در اظهارنامه وارد کنید. سپس در صورت وجود اختلاف در ترازنامه نیاز است، تا آن را رفع نمایید.
 6. در مرحله آخر نیز باید اظهارنامه را بررسی کرده و گزارش فصلی را به اداره امور مالیات تطبیق دهید.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ارائه فاکتور رسمی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تا چه زمانی است؟

یکی از مواردی که در مورد راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران باید در نظر داشته باشید مهلت ارائه اظهارنامه است. به طور کلی طبق قانون، سال مالیاتی یک سال شمسی کامل است، که از اول فروردین شروع شده و در پایان اسفند نیز تمام می‌ شود.

در حال حاضر آخرین مهلت ارسال اظهار نامه مالیاتی تا پایان تیر ماه است و در این زمان شما باید اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم کنید. علاوه بر این در صورتی که سال مالیاتی در یک شرکت یا سازمان با سال مالیاتی رسمی کشور مطابقت نداشته باشد سال مالی آن شرکت را ملاک تعیین زمان پرداخت مالیات قرار می‌ دهند.

پس همواره این موضوع را در مبحث راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران در نظر داشته باشید.

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تا چه زمانی است؟

چند نکته مهم که در مورد راهنمایی اظهارنامه مالیاتی در ایران باید بدانید

چند نکته مهم در مورد اظهارنامه مالیاتی در کشور ایران وجود دارد که نیاز است آن ها را بدانید، این نکات عبارتند از:

 • توجه داشته باشید نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی به صورت آنلاین و از طریق سایت انجام می‌ شود.
 • حتماً اظهارنامه مالیاتی را در زمان مقرر ارسال کنید.
 • کتمان و پنهان کردن برخی از موارد مانند میزان دقیق درآمد می‌ تواند جریمه‌ های سنگینی برای شما ایجاد کند.
 • از دیگر موارد مهم در مورد راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران این است، که در صورتی که تجربه کافی در پر کردن اظهارنامه مالیاتی ندارید و در این مسیر برای شما سوال ایجاد شده است بهتر است، از افرادی که تجربه بیشتری دارند کمک بگیرید.
 • توجه داشته باشید امکان ویرایش اظهارنامه مالیاتی ارسال شده وجود ندارد و به همین دلیل قبل از ارسال چندین بار آن را بررسی کرده، تا از صحت اطلاعات وارد شده و درستی اعداد مطمئن شوید.

سخن پایانی

در این مقاله برای شما در مورد راهنمای کامل اظهارنامه مالیاتی در ایران صحبت کردیم. توجه داشته باشید پرداخت مالیات یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای حقوق و درآمد هستند باید پرداخت کنند.

اما در برخی مواقع نیاز به خرید فاکتورهای رسمی و اظهارنامه‌ های مالیاتی است. به همین دلیل شما می‌ توانید انواع فاکتور و اظهارنامه های مالیاتی مورد تایید سامانه مودیان را از سایت فاکتور هخامنش سفارش دهید.

مجموعه ما به دلیل داشتن بیش از ۱۷ سال تجربه افتخار خدمت رسانی به مجموعه‌ های اقتصادی، شرکت‌ ها و اشخاص حقیقی را داشته و می‌ تواند، بر اساس کسب و کار شما انواع فاکتورها را تنظیم و در کمترین زمان در اختیار شما قرار دهد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *