حسابداری شرکت های بازرگانی

حسابداری شرکت های بازرگانی

خلاصه از حسابداری شرکت های بازرگانی

حسابداری شرکت های بازرگانی

70 / 100

در حال حاضر شرکت‌ های بازرگانی اقدام به انجام فعالیت‌ های مهم و حساس می‌کنند. این فعالیت ها می‌ تواند جنبه های مختلفی داشته باشد و البته درآمد زیادی نیز برای این شرکت‌ ها به همراه دارد.

به همین دلیل بهره‌ مندی از حسابداری در شرکت‌ های بازرگانی از موارد مهمی است، که وجود آن در این شرکت‌ ها می‌ تواند سبب بررسی و محاسبه دقیق سود و زیان شرکت‌ ها شود.

در حال حاضر بهره‌ مندی از حسابداری شرکت‌ های بازرگانی می‌ تواند، در دوره‌ های مالی مختلف اهمیت داشته باشد و به مشخص شدن سود و زیان، کمک فراوانی می‌ کند.

در این مقاله اقدام به بررسی حسابداری شرکت‌ های بازرگانی برای شما کرده و اطلاعات مهم را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌ دهیم.

 

معرفی حسابداری بازرگانی به زبان ساده

در صورتی که بخواهیم، به زبان ساده در مورد حسابداری شرکت‌ های بازرگانی صحبت کنیم باید بگوییم برای تعیین دقیق سود به دست آمده، در شرکت‌ های بازرگانی و پیشگیری از هرگونه تقلب، استفاده از حسابداری در این زمینه اهمیت دارد.

با کمک میزان سود و زیان حاصل از تجارت‌ های مختلف، وضعیت نهایی شرکت‌ های بازرگانی تعیین می‌ شود. در حال حاضر حسابدار در شرکت‌ های بازرگانی می‌ تواند اقدام به بررسی و ایجاد نظم در حساب‌ های شرکت کرده و به میزان دارایی و میزان بدهی آنها را در دوره‌ های زمانی مختلف، مشخص کند.

در نظر داشته باشید حسابداری شرکت‌ های بازرگانی در تمامی زمینه ها دخیل بوده و حتی اقدام به محاسبه قیمت تمام شده کالاها و تجهیزات مختلف می‌ کند. امروز شرکت‌ های بازرگانی جهت انجام کارهای حسابداری از یک یا چند حسابدار بازرگانی متخصص و باتجربه کمک می‌ گیرند.

این حسابداران به دلیل داشتن تجربه کاری می‌ توانند، به راحتی تمامی زمینه‌ ها را در شرکت‌ های بازرگانی بررسی کرده و گزارش آن را به صورت ماهیانه یا سالیانه تقدیم مدیران یا سازمان‌ های دولتی جهت تعیین مالیات کنند.

بیشتر بخوانید

 

وظایف حسابداران بازرگانی

موضوع مهمی که در مبحث حسابداری شرکت‌ های بازرگانی باید بررسی شود، وظایف حسابداران بازرگانی است. برخی از این وظایف عمومی بوده و برخی دیگر نیز تخصصی هستند و نیاز به مهارت بالایی دارند. در ادامه این قسمت اصلی‌ ترین وظایف حسابداران بازرگانی را به شما معرفی می‌ کنیم:

 • آماده سازی صورت‌ های سود و زیان
 • آماده سازی صورت‌ های گردش نقدینگی
 • محاسبه میزان ارزش افزوده
 • محاسبه میزان سوددهی شرکت
 • آماده سازی ترازهای مالی جهت بررسی میزان بدهی و دارایی
 • آماده سازی صورت‌ های مالی که شامل اطلاعاتی مانند دارایی‌ ها و شرایط آنها است.

علاوه بر موارد ذکر شده، داشتن مهارت‌ هایی مانند آشنایی با انواع مکاتبات اداری، آشنایی با قوانین بیمه، آشنایی با چگونگی انجام امور بانکی و… از برخی مهم‌ ترین مهارت‌ هایی است، که حسابداران بازرگانی باید از آن برخوردار باشند.

وظایف حسابداران بازرگانی

چگونگی اجرای حسابداری در شرکت‌ های بازرگانی

از جمله موضوعات مهمی که در حوزه حسابداری شرکت‌ های بازرگانی باید آن را در نظر داشته باشید، نحوه اجرای چرخه این حسابداری در سازمان‌ های بازرگانی می‌ باشد. برای اینکه حسابداران بتوانند، در شرکت‌ های بازرگانی اقدام به ثبت و نگهداری اطلاعات حسابداری کنند، نیاز است، تا یک چرخه خاص را طی کنند؛ این چرخه شامل مراحل زیر است:

 1. آماده سازی صورت حساب‌ های سود و زیان
 2. آماده سازی ترازنامه
 3. ایجاد صورت مناسب برای بررسی گردش وجوه نقد
 4. آماده سازی صورت سود و زیان به صورت جامع
 5. بررسی یادداشت‌ های پیوست

 

تفاوت میان حسابداری بازرگانی و حسابداری دولتی

ممکن است تاکنون نام حسابداری دولتی را زیاد شنیده باشید و بخواهید از تفاوت میان حسابداری بازرگانی و حسابداری دولتی آگاه شوید. در ادامه این قسمت مهم‌ ترین تفاوت‌ های حسابداری شرکت‌ های بازرگانی را با حسابداری مجموعه‌ های دولتی به شما توضیح می‌ دهیم:

 • معمولاً در حسابداری دولتی به جای سرمایه از حساب مازاد استفاده می‌ کنند.
 • اهدافی که در شرکت‌ ها و سازمان‌ های بازرگانی انجام می‌ شود تفاوت‌ های زیادی با حسابداری و سازمان‌ های دولتی دارد.
 • حسابداری دولتی بر اساس قانون بودجه است؛ به عبارتی حسابداری دولتی اقدام به اولویت قرار دادن قانون می‌ کند.
 • در حسابداری بازرگانی در ابتدا دارایی‌ های خریداری شده را به عنوان بهای تمام شده شناخته و پس از مدتی این دارایی‌ ها به عنوان هزینه در نظر گرفته می‌ شوند. در صورتی که در حسابداری دولتی، هزینه‌ های ثابت به عنوان هزینه‌ ها قرار داده می‌ شوند.

انواع صورت مالی در حسابداری بازرگانی

در نظر گرفتن انواع صورت‌ های مالی در حسابداری شرکت‌ های بازرگانی اهمیت بسیار بالایی دارد. در حال حاضر پرکاربردترین نوع صورت‌ های مالی را می‌ توانیم ترازنامه و صورت سود و زیان معرفی کنیم، که در ادامه آنها را به اختصار برای شما توضیح می‌ دهیم:

 

انواع صورت مالی در حسابداری بازرگانی

1. ترازنامه

ترازنامه را می‌ توانیم نوعی وضعیت مالی معرفی کنیم که یک گزارش کلی از دارایی‌ ها، بدهی‌ ها و سرمایه شرکت ارائه می‌ دهد. ترتیب طبقات در ترازنامه حسابداری بازرگانی به صورت زیر است:

 • دارایی جاری
 • دارایی‌ های غیر جاری
 • بدهی‌ های جاری
 • بدهی‌ های بلند مدت

موضوعی که همواره در مورد شرکت‌ های تجاری اهمیت پیدا می‌ کند، بررسی ترازنامه با دقت تمام و ارائه گزارش آن است.

2. صورت‌ سود و زیان

در شرکت‌ های بازرگانی صورت مالی خاصی تحت عنوان صورت‌ های سود و زیان وجود دارد، که تمامی فعالیت های مالی را طبقه بندی کرده و درآمد ها و هزینه ها را در مقابل هم قرار می دهد. نتیجه این صورت می توان سود و یا زیان عملیاتی باشد، که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید حتما این صورت مهم ارائه گردد.

سخن پایانی

حسابداری شرکت‌ های بازرگانی از جمله موارد مهم و حیاتی است که باید به آن پرداخت شود. به منظور انجام حسابداری در سازمان‌ های بازرگانی یا سازمان‌های دولتی، نیاز به تهیه انواع صورت‌ های مالی و فاکتورهای رسمی است.

به این منظور می‌ توانید فاکتورها و صورت‌ های مورد نظر خود را از فاکتور هخامنش خریداری کنید. مجموعه ما با داشتن بیش از ۱۷ سال سابقه درخشان و کسب رضایت بسیاری از خریداران، توانسته است اقدام به صدور فاکتورهای رسمی مختلف برای سازمان‌ ها، شرکت‌ ها و مراکز خصوصی و دولتی فراوان کند.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *