بهای تمام شده در حسابداری چیست

بهای تمام شده در حسابداری چیست

خلاصه از بهای تمام شده در حسابداری چیست

بهای تمام شده در حسابداری چیست

87 / 100

درباره بهای تمام شده در حسابداری باید بگوییم این یک موضوع انکارناپذیر در این زمینه می باشد. با استفاده از این اصل در حسابداری برای مدیران این امکان را به وجود می آورد که در تصمیم گیری های مرتبط با توجه به افزایش تورم و عدم ثبات اقتصادی بتوانند به استفاده ی بهینه از منابع پرداخته و سودآوری را افزایش دهند. با توجه به اهمیت این موضوع قصد داریم،در این مطلب به بررسی  حسابداری بهای تمام شده چیست؟ بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع همراه ما باشید.

هدف بهای تمام شده در حسابداری چیست

همانطور که می دانید حسابداری بهای تمام شده با یک نوع از حسابداری است، که با هدف نگاه به هزینه های سازمانی عملکرد مالی آن ها را مورد ردیابی قرار می دهد. این فرایند شامل تجزیه و تحلیل هزینه ها، روند تولید، فسمسمات مدیریتی و زنجیره ی تامین و موارد دیگر می شود. بهای تمام شده در حسابداری به سازمان ها این امکان را می دهد تا بتوانند موقعیت هایی که امکان تشخیص هزینه ها وجود دارد، در عین حال می توانند کارایی را افزایش دهند را شناسایی کنند.

یکی دیگر از کارکردهای حسابداری بهای تمام شده امکان اندازه گیری سود آوری می باشد. در این فرایند سودآوری شرکت با هزینه های واقعی در کسب و کار مقایسه کرده و به وسیله ی میزانی که به عنوان بودجه در نظر گرفته اند را تعیین می کنند. در حقیقت بهای تمام شده در حسابداری به عنوان قسمت بسیار مهمی از فعالیت های مالی در سازمان ها شناخته می شود. به این دلیل که به وسیله سیستم ثبت دقیق امکان تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد مالی را فراهم می آورد.

انواع مختلف هزینه‌های مربوط به حسابداری بهای تمام شده چیست؟

پنج شکل اصلی در بهای تمام شده حسابداری مورد توجه قرار دارند، که در ادامه به توضیح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید

انواع مختلف هزینه‌های مربوط به حسابداری بهای تمام شده چیست؟

§         هزینه های مستقیم

همانطور که از نام آن مشخص است، این بخش به عنوان ساده ترین هزینه ها که قابل شناسایی هستند، معرفی می شوند. این هطینه مربوط به یک محصول یا خدمات خاص می باشد. هزینه های مستقیم مواردی نظیر نیروی کار، مواد اولیه، کمسیون های پرداخت شده به نمایندگان فروش را در بر می گیرد. علاوه بر این هزینه های دیگری مانند لوازم بسته بندی، حمل و نقل و سایر ابزارهایی که برای ارائه ی خدمات و تولید یک محصول به کار می رود، را به عنوان هزینه های مستقیم در نظر می گیرند.

§         هزینه های غیرمستقیم

یکی دیگر از موارد که در بهای تمام شده در حسابداری حائز اهمیت است، هزینه های غیرمستقیم می باشد، معمولا این هزینه ها را به عنوان هزینه ی سربار معرفی می کنند. به این دلیل که امکان اختصاص آن ها به هیچ واحد تولیدی و عملیات خاصی وجود ندارد. اما وجود آن ها برای خدمات ارائه شده و تولید محصولات  به وسیله س سازمان ها الزامی می باشد.

معمولا این هزینه ها شامل هزینه های اداری مانند مزایای کارمندان، حق بیمه، هزینه های حرفه ای که برای خدمات حقوقی یا حسابداری پرداخت می شود، هزینه های دیگر مانند استهلاک سازمان و آب و برق و …. را در بر می گیرد.

§         هزینه های ثابت

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در بهای تمام شده در حسابداری هزینه های ثابت می باشد. این هزینه ها بدون اینکه به میزان تولید توجه ای داشته باشند، در یک دوره ی مشخص به شکل ثابت باقی می مانند. به عنوان نمونه برخی از این نمونه ها شامل پرداخت وام، اجاره ی محل کسب و کار و تجارت، حقوق کارمندانی که هزینه های ساعتی اضافه کاری را دریافت نمی کنند می شود.

§         هزینه های متغیر

هزینه های متغیر را معمولا بر اساس مقدار تولیدی در یک مدت زمان مشخص برآورد می کنند. این هزینه ها اغلب زمانی که کالاها و خدمات بیشتری ارائه گردد، افزایش پیدا می کنند. به عنوان مثال بهای تمام شده در حسابداری در این موارد شامل حقوق پرداخت شده به کارمندان در هر ساعت کار انجام شده و مواد خامی که در فرایند تولید استفاده می گردد باشد. این موارد می تواند بر اساس تقاضای مشتریان برای ارائه خدمات یا خرید کالا در هر ماه از سال یا به صورت سال به سال به شکل متغیر باشد.

§         هزینه های سربار

هزینه های سربار در بهای تمام شده در حسابداری به مواردی اطلاق می شود، که به شکل مستقیم به فرایند تولید انتساب پیدا نمی کنند. اما این هزینه ها همچنان برای عملیات تولیدمحصول و خدمات الزامی می باشد، هزینه های متغیر و ثابت را در بر می گیرد. این هزینه ها معمولا زمانی که بازده افزایش پیدا می کند، بیشتر می شوند. به این دلیل که امکان دارد، منابع اضافه مثل امکانات مورد نیاز برای توسعه و پرسنل را در بر بگیرد.

 

مزایای انجام بهای تمام شده در حسابداری چیست؟

همانطور که می دانید این نوع حسابداری به صورت تخصصی با روش های خاصی انجام می گیرد، که مزیت های مختلفی را به دنبال دارد.

با استفاده از بهای تمام شده در حسابداری سازمان ها می توانند هزینه های واقعی را شناسایی کرده و به مقایسه ی آن با هزینه های استاندارد بپردازند. مدیریت سازمان ها بر اساس این فرایند توانایی این را خواهند داشت، که هنگامی که تفاوت قابل توجهی بین این موارد مشاهده کنند، اقدام به انجام کارهای اصلاحی نمایند. این فرایند باعث می شود که بهبود سودآوری و کنترل هزینه ها کمک زیادی شود.

با استفاده از این نوع حسابداری می توانید به تعیین نقطه ی سر به سر کمک زیادی کنند، به این ترتیب مدیریت توانایی شناسایی فعالیت های سود آور و زیان بار را خواهد داشت.

مزایای انجام بهای تمام شده در حسابداری چیست؟
مزایای انجام بهای تمام شده در حسابداری چیست؟

سخن پایانی

بهای تمام شده در حسابداری یک فرایند بسیار پیچیده و تخصصی است، که باید توسط افراد حرفه ای و متخصص انجام بگیرد. این نوع حسابداری به روش های مختلفی انجام می گیرد. همانطور که در ابتدای امر اشاره کردیم این سیستم می تواند به آنالیز بهای تمام شده ی محصولات و خدمات بپردازد، از این طریق نتایج مختلفی را در اختیار سازمان ها قرار دهد.

برای انجام این فرایند نیاز به افراد متخصص و ماهر در این زمینه وجود دارد، می توانید با مراجعه به تیم هخامنش اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *