بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

خلاصه از بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

75 / 100

بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

امروز هر علم و دانشی دارای اصول، قواعد و مفروضات مربوط به خود است، علم حسابداری نیز از این قاعده مستثنا نیست و همواره اصول یا مفروضات فراوانی برای آن در نظر گرفته می شود.

در علوم حسابداری یکسری مفروضات و اصول مهم وجود دارد، که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از ایجاد هرگونه مشکل برای حسابداران جلوگیری می کند.

به طور کلی می توانیم بگوییم اصول و مفروضات حسابداری یکسری قواعد و دستورالعمل های مهم ثابت هستند، که اغلب اشخاص فعال در حوزه مالی یا قانون گذاری، در طی زمان های طولانی، آن را تهیه تنظیم و ارائه کردند.

در این قسمت سعی داریم برای شما اقدام به بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری کرده و توضیحات بیشتری در این مورد در اختیار شما بگذاریم.

چرا اطلاع از مفروضات حسابداری مهم است؟

قبل از اینکه بخواهیم اقدام به بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری کنیم بهتر است برای شما توضیح دهیم، که چرا این اصول اصلاً مهم هستند؟

در حال حاضر ممکن است بسیاری از حسابداران تازه کار این مسئله را مهم تلقی نکرده و ارزش چندانی برای آن قائل نشوند، اما اطلاع از انواع مفروضات و اصول حسابداری همانند اطلاع از قوانین راهنمایی و رانندگی برای رانندگان از موارد مهم و حیاتی است.

توجه داشته باشید تمامی حسابداران با تجربه و ماهر جهت استخدام و پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر و پیشگیری از ایجاد مشکلات مختلف کاری باید انواع اصول و مفروضات حسابداری را به خوبی بلد باشند، تا پس از گذشت مدتی دچار خطا و سردرگمی نشوند.

البته این مفروضات در چند سال اخیر کمرنگ تر شده و ممکن است کمتر کسی به آن توجه کند، اما به دلیل اهمیت فراوانی که دارد هنوز هم شاهد بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری در شرکت ها و سازمان های مختلف هستیم.

 

معرفی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

همانطور که متوجه شدید حسابداری یکی از مباحث و علم های مهم است که بررسی همه جانبه آن از موارد مهم و حیاتی به حساب می آید. ما در این قسمت سعی داریم برای شما اقدام به بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری کرده و آن ها را به شما معرفی کنیم:

بیشتر بخوانید

معرفی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری

1. اصل تحقیق درآمد

مهم ترین اصل در مبحث حسابداری را می توانیم اصل تحقق درآمد معرفی کنیم. طبق این اصل درآمد تنها هنگامی می تواند تحقق پیدا کند، که شناسایی شود، به عبارتی اگر پولی دریافت شود یا نشود، آن درآمد نیاز است، تا شناسایی گردد. این روش شناسایی درآمد به صورت وصول، فروش، تکمیل کار و اقساط است.

2. اصل بهای تمام شده

در هنگام بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری می توانیم اصل بهای تمام شده را نیز معرفی کنیم. منظور از این اصل این است، که دارایی به دست آمده بر اساس بهای تمام شده تاریخی آن می باشد.

به عبارتی می توانیم بگوییم بهای تمام شده یک محصول یا کالا بر اساس نرخ روز محاسبه نمی شود و بهای آن نرخ کلی دارایی مورد نظر است. این اصل معمولاً در ترازنامه های آخر سال ذکر و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. اصل بهای تمام شده حقیقی است و قابلیت رسیدگی دارد، چنین ارزش واقعی دارایی ها را مشخص می کند.

3. اصل هزینه

این اصل را می توانیم نقطه مقابل درآمد معرفی کنیم و همانطور که از نام آنها مشخص است هنگام دریافت خدمات یا محصول شما باید اقدام به پرداخت هزینه آن کنید. در این اصل فرقی ندارد، که شما همان موقع هزینه را پرداخت کنید، یا چند روز بعد این کار را انجام دهید، به هر حال همه این ها جزء اصل هزینه هستند.

4. اصل تطابق هزینه و درآمد

یکی دیگر از مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری را می توانیم مربوط به اصل تطابق هزینه ها با درآمد معرفی کنیم. طبق این اصل همه داده ها در علم حسابداری هنگامی ثبت و تایید می شوند، که در فرایند خرید و فروش خدمات یا محصولاتی فروخته و در مقابل آن هزینه ای پرداخت شده باشد.

به این صورت، هنگامی درآمد به ثبت نهایی می رسد، که یک محصول یا کالا به فروش رفته باشد و تایید هزینه ها نیز در هنگام دریافت محصولات ثبت شده باشد.

5. اصل عینیت در حسابداری

اگر بخواهیم بیشتر به بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری بپردازیم می توانیم اصل عینیت را معرفی کنیم. استفاده از داده های عینی بسیار مهم است و در همه گزارشات حسابداری به جای استفاده از داده های ذهنی نیاز است، تا از داده های عینی استفاده شود.

6. اصل افشای کامل

طبق این اصل، حسابداران موظف هستند همه گزارشات، داده ها، رویدادهای مالی و…. را به طور کامل و بدون هیچ کم و کاستی و پنهان کردن ارائه داده و افشا کنند. این اصل نقش مهمی در پیشرفت پروژه و انجام تصمیم گیری های بهتر دارد.

7. اصل تفکیک شخصیت

در مبحث حسابداری همه کسب و کارها دارای یک هویت مستقل هستند، که بر اساس همین موضوع همه اطلاعات مالی و داده ها به طور مجزا بررسی می شوند.

 

اصل تفکیک شخصیت

8. اصل تداوم فعالیت

موضوع آخری که هنگام بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری اهمیت پیدا می کند، اصل تداوم فعالیت است. در این اصل به جای اینکه اقدام به بررسی هزینه ها و ثبت آن ها به صورت کلی و یکجا شود داده های مالی و اطلاعات را در چند دوره و مرحله طولانی مدت بررسی می کنند.

سخن پایانی

در این قسمت برای شما اقدام به بررسی مهم ترین اصول یا مفروضات حسابداری کردیم و ۸ مورد از مهم ترین آنها را توضیح دادیم. به دلیل اهمیت فراوانی که علم حسابداری و تنظیم صورت های مالی دارد، برای دریافت هرگونه فاکتورنامه یا مدارک و کاغذهای مربوط به حسابداری می توانید محصولات مورد نظر خود را از سایت فاکتور هخامنش خریداری کنید.

مجموعه ما دارای چندین سال سابقه درخشان در حوزه ارائه و فروش انواع فاکتورهای رسمی به شرکت های دولتی و خصوصی است و در این چند سال توانسته به خوبی نظر بسیاری از خریداران را به خود جلب کند.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *