امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران

امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران

بر اساس ماده قانونی که در قانون مالیات های مستقیم وجود دارد همه اشخاص حقوقی که در ایران فعالیت می کنند در ادامه قصد داریم به بررسی امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران بپردازیم:
خلاصه از امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران

امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران

82 / 100

امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران

بر اساس ماده قانونی که در قانون مالیات های مستقیم وجود دارد همه اشخاص حقوقی که در ایران فعالیت می کنند مشمول مالیات می شوند. این قانون شامل شرکت های خارجی که در ایران اقدام به سرمایه گذاری کرده اند نیز می شود. این شرکت ها موظف هستند که فعالیت های خود را مانند شرکت های ایرانی انجام داده و بر اساس قوانین کشور ایران انجام بدهند. در ادامه قصد داریم به بررسی امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران بپردازیم.

مالیات اشخاص خارجی

در ادامه موضوع امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران باید به این نکته اشاره کنیم که شرکت های خارجی که در داخل ایران اقامت دارند اگر صورتحساب های مالی خود را در تاریخی که مشخص شده است تسلیم سازمان امور مالیاتی نکنند مالیاتی که به آن ها تعلق می گیرد به شکل علی الراس خواهد بود.

بر اساس ماده ی 107 قانون های مالیاتی مستقیم که در در سال 1370 تصویب شده است دریافت مالیات از اشخاص حقوقی خارجی که در داخل ایران به فعالیت مشغول هستند یک امر قانونی به شمار می رود.

مالیات اشخاص خارجی
مالیات اشخاص خارجی

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی

درباره امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران باید بگوییم بر مبنای تبصره 2 در قانون 105 مربوط به مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی خارجی به همراه موسسه هایی که مقیم خارج از ایران هستند به جز کسانی که مشمول تبصره ی پنج از ماده 109 و 113 قانون مالیاتی می شوند مشمول این قانون می شوند.

آن ها موظف هستند که مالیات بر درامد فعالیت هایی که به صورت بهره برداری سرمایه در ایران انجام می دهند مشمول مالیات می شوند. این فعالیت ها می توانند به شکل مستقیم یا در قالب نمایندگی هایی مثل شعبات، کارگزاری و …. در ایران انجام بگیرد.

نمایندگان اشخاص به همراه موسسات مورد نظر که در ایران حضور دارند بر اساس درآمدهایی که به هر شکلی به حساب خود دریافت می کنند بر اساس قانون و مقرراتی که وجود دارد مشمول قانون مالیاتی می شوند.

در ادامه امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران زمانی که در ایران به تحصیل درآمد می پردازند باید از نظر بهره برداری سرمایه یا از طریق واگذاری امتیازات و دیگر حقوق مشمول مالیات مرتبط به این قانون می باشند.

بیشتر بخوانید: فاکتور رسمی

مالیات شرکت های خارجی

لازم است بدانید که روش های دریافت مالیات در همه دنیا متفاوت می باشد، به دلیل تاثیر زیادی که مالیات بر درآمد دولت ها دارد در کشورهای پیشرفته به این موضوع توجه زیادی می شود. اشخاص حقوقی که در خارج از ایران هستند و ملیت ایرانی دارند در زمان سرمایه گذاری در ایران مشمول مالیات می شوند.

امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران به شکل ثابت مشمول مالیات 25 درصدی می باشد. بر اساس مقررات مالیات های مستقیم همه ی شرکت هایی خارجی که در داخل ایران فعالیت دارند ملزم به پرداخت مالیات می باشند. این مالیات باید به سازمان امور مالیاتی در ایران پرداخت شود.

در صورتی که شرکت های مزبور از پرداخت مالیات سرباز بزنند مشمول جریمه های سنگین مالیاتی و پیگرد می شوند.

مالیات شرکت های خارجی

تکالیف شرکت های خارجی در رابطه با مالیات

در رابطه با امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران باید بگوییم که مالیات اشخاص خارجی به عنوان یکی از نگرانی های موسسات و شرکت هایی است در اصل خارجی می باشند و در ایران دارای نمایندگی هستند. همیشه این پرسش وجود دارد که این افراد باید چگونه باید وظایف خود را در قبال سازمان امور مالیاتی انجام دهند. تعرفه و نرخی که برای آن ها تعیین می شود بر چه مبنایی می باشد.

درباره ی مالیات اشخاص خارجی باید به این نکته اشاره کنیم که این قوانین بر اساس بند پنج قوانین مالیاتی مستقیم می باشد. در این بند اشاره شده که افراد غیرایرانی تفاوتی ندارد که حقیقی یا حقوقی باشند موظف هستند که مالیات درآمدهایی را که در ایران کسب می کنند را بپردازند. نرخ مالیاتی که برای این افراد می تواند در نظر گرفته شود بین 20 تا 40 درصد می باشد.

در ادامه بحث امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران باید بگوییم این شرکت ها در قالب موسسات سرمایه گذاری یا هر نوع فعالیت دیگری می توانند باشند ملزم هستند مانند شرکت های داخلی از دفاتر قانونی برخوردار باشند. این دفاتر باید با توجه به مدارک قانونی، آیین نامه ها و اسناد اط اطلاعات خود نگهداری کنند.

در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که پیمانکاران خدماتی باید دفاتری را که وجود دارند به زبان فارسی ترجمه کرده و آن را بر اساس قوانین تطبیق دهند. معمولا این شرکت ها برای انجام عملکرد صحیح از شرکت هایی که در زمینه خدمات مالیاتی کمک می گیرند استفاده می کنند.

درباره تصمیم گیری امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران برای نرخ مالیاتی باید بدانید که نرخ مشخص شده بر اساس مجموع وجوه دریافتی این شرکت ها در طی یک سال مالیاتی بین 20 تا 40 درصد برآورد خواهد شد.

آیین نامه اجرایی ماده 107 برای مالیات اشخاص خارجی

در این آیین نامه که در رابطه با مالیات مستقیم می باشد. یک دسته از اصطلاحاتی در این زمینه وجود دارد که در رابطه با مشمولین مالیاتی خارجی در ایران می باشد.

  • بر اساس این آیین نامه افراد حقیقی و حقوقی خارجی که در ایران فعالیت هایی دارند بر اساس درآمد خود مشمول مالیات می شوند.
  • افراد خارجی مقیم ایران حقیقی و حقوقی که در ایران فاقد فعالیت هستند باید مالیات مربوط به درآمد های حاصله را پرداخت نماید.
  • امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران شامل افراد حقیقی و حقوقی که در داخل ایران اقامت دارند و از امتیازات حقوقی خود بهره برداری کرده و آن را وگذار می کنند را مشمول مالیات می داند.

سخن پایانی

در این بخش به بررسی موضوع امور مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در ایران پرداختیم. با توجه به اینکه این موضوع بسیار مهم است و پیچیدگی های خاص خودش را دارند افراد می توانند برای انجام صحیح آن از شرکت هایی که در امور مالیاتی فعالیت می کنند نظیر گروه هخامنش کمک بگیرند.

کارشناسان ماهر و باتجربه می توانند شما را بر اساس آخرین قوانین امور مالیاتی در زمینه های مختلف راهنمایی های لازم را انجام دهند.

 

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *