اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir چیست؟

اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir چیست؟

خلاصه از اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir چیست؟

اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir چیست؟

74 / 100

در تمامی کشورها به منظور ایجاد یک سامانه جامع جهت بررسی عملکرد مودیان حقیقی و حقوقی یک سامانه مالیاتی برقرار می شود. کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده و سامانه مالیاتی جهت بررسی عملکرد تمامی مودیان ایران نهادینه شده است.

افراد از طریق ارائه اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir عملکرد یک دوره مالی خود را به سمع و نظر سازمان امور مالیاتی کشور می رسانند به این ترتیب تمامی فعالیت های اقتصادی افراد حقیقی و حقوقی توسط این سازمان به نظارت گذاشته می شود. بنا به اهمیت این سامانه در نظر داریم با اظهارنامه مالیاتی به طور ویژه آشنا شویم.

 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir یکی از مهمترین فعالیت هایی می باشد که تمامی معدیان حقیقی و حقوقی و فعال در زمینه اقتصادی در پایان هر دوره مالی نسبت به ارائه آن باید اقدام کنند. مودیان حقیقی و حقوقی در اظهارنامه مالیاتی اقدام به ثبت صورتحساب سود و زیان و عملکرد یک سال مالی خود می کنند.

در این اظهارنامه مالیاتی اقلام دیگری همچون هزینه ها و غیره قید شده است. فعالیت های یک دوره مالی افراد بایستی به طور دقیق در اظهارنامه قید شوند، در صورت عدم اعلام مبالغ واقعی کارشناسان اداره امور مالیاتی اقدام به محاسبه سود و زیان افراد می کنند.

در این صورت جرایمی تحت عناوین مختلف به این افراد که به منظور فرار مالیاتی اقدام به ارائه اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir نمی کنند اضافه می شود. به همین دلیل و به منظور پیشگیری از تحمل جرایم سنگین مالیاتی ارائه اظهارنامه یکی از گام های مهمی است که هر فرد معدی بر عهده دارد.

 

چه کسانی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند؟

مطابق ماده ٧٢ قانون امور مالیاتی برخی از افراد موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir می باشند. امروز ارائه اظهارنامه مالیاتی از طریق سامانه مودیان مالیاتی امکان پذیر بوده و کلیه مراحل آن به صورت کاملاً اینترنتی امکان پذیر است. در ادامه با افرادی که باید نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند آشنا می شویم؛

 

 • تمامی اشخاص حقیقی که، در کشور مشغول به انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری هستند و همچنین جزو مشمولین معافیت مالیاتی نباشند بایستی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.
 • تمامی اشخاص حقوقی که، در کشور مشغول به انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری هستند و همچنین جزو مشمولین معافیت مالیاتی نباشند بایستی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی gov.ir تمامی افراد حقیقی و حقوقی که خارج از ایران نیز فعالیت دارند الزامی می باشد.
 • تمامی افراد حقیقی و حقوقی که خارج از ایران زندگی می کنند ولیکن منبع درآمد آنها از داخل ایران است و در ایران به فعالیت اقتصادی می پردازند بایستی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.
 • تمامی افراد با ملیت خارجی که در ایران به فعالیت اقتصادی مشغول هستند نیز مشمول ارائه اظهارنامه های مالیاتی هستند.

 

چه کسانی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند؟

چه کسانی از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می باشند؟

ارائه اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir بر تمامی افراد الزامی نبوده و در این میان برخی ارگان ها و سازمان ها معاف است ارائه این نوع اظهارنامه مالیاتی می باشند. به منظور آشنایی بیشتر با برخی از این ارگان ها در ادامه به چند نمونه از این ارگان ها اشاره شده است؛

 

 • تمامی شهرداری ها و سازمان های زیر نظر شهرداری تمامی استان ها معاف از ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند.
 • برخی از سازمان ها و شرکت های دولتی وجود دارند که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند این سازمان ها نیز از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می باشند.
 • شرکت های تعاونی دانش آموزی از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
 • فعالان صنعت شیلات و کلیه افراد شاغل در این صنعت نیز می توانند اظهارنامه مالیاتی ارائه نکنند و مشمول جریمه نشوند.
 • صیادان نیز جزو گروه معاف از ارائه اظهارنامه های مالیاتی هستند.
 • وزارتخانه ها ارگان های دولتی بوده و الزامی نسبت به پرداخت و ارائه اظهارنامه مالیاتی نخواهند داشت.
 • موسسات دولتی در رده گروه های شغلی معاف از ارائه اظهارنامه مالیاتی رده بندی می شوند.

تمامی این ارگان ها و افراد حقیقی و حقوقی که در زمینه افزایش و بهینه سازی اقتصاد کشور فعالیت می کنند و به نوعی به تقویت زیرساخت ها کمک می کنند الزام به ارائه اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir ندارند. البته لازم به ذکر است که فعالیت تمامی این ارگان ها به گونه ای دیگر رصد می شود.

صدور فاکتور رسمی

 

انواع مختلف اظهارنامه های مالیاتی کدام است؟

به منظور تسریع و تسهیل در روند بررسی و اخذ مالیات بر درآمد اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir به چند دسته طبقه بندی می شود. این دسته بندی مطابق قانون امور مالیاتی سازمان مالیاتی دسته بندی و تعیین شده و به شرح زیر می باشد؛

 • اظهارنامه مالیات بر درآمد افراد حقوقی: این افراد مشمول ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم هستند و بایستی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد افراد حقوقی گروه اول: به موجب ماده ۹۵ قانون مالیاتی افراد مشمول در این گروه بایستی درآمدهای دقیق خود را در اظهارنامه مالیاتی اعلام کنند.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد افراد حقیقی گروه اول: افراد حقیقی گروه اول بایستی به موجب این نوع اظهارنامه مالیاتی درآمدهای دقیق خود را مشخص نمایند.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد افراد حقیقی گروه دوم: طبق ماده ۹۵ قانون مالیات مستقیم کشور افراد حقیقی که در گروه دوم طبقه بندی می شوند نیز ملزم به انجام و ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد یک سال اخیر خود می باشند.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد املاک ویژه افراد حقیقی: مطابق ماده ۵۷ و ماده ۸۰ قانون مالیات مستقیم تمامی افرادی که دارای املاک و مستغلات بوده بایستی نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی املاک خود بپردازند تا، نسبت به پرداخت مالیات املاک خود اقدام نمایند.
 • اظهارنامه مالیاتی انحلال شرکت ها: ارائه اظهارنامه مالیاتی gov.ir بر شرکت های در حال انحلال نیز ضروری است. شرکت های در حال انحلال نیز موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند تا نسبت به پرداخت مالیات عملکردهای پیشین خود اقدام کنند.

انواع مختلف اظهارنامه های مالیاتی کدام است؟

کلام پایانی

اظهارنامه مالیاتی tax.gov.ir جزو موارد ضروری بوده که تمامی اشخاص حقیقی حقوقی و فعالان اقتصادی در کشور بایستی نسبت به ارائه آن به سازمان امور مالیاتی مربوطه اقدام نمایند. در غیر این صورت متحمل جرایم سنگین فرار مالیاتی خواهند شد.

پیشنهاد می شود در صورتی که در گروه های مشمول ارائه اظهارنامه مالیاتی طبقه بندی می شوید؛ به منظور ارائه این اظهارنامه و عملکرد مالیاتی یک دوره مالی خود به کارشناسان هخامنش مراجعه کنید. کارشناسان هخامنش در زمینه ارائه اظهارنامه های مالیاتی سابقه طولانی دارند و با کسب اطلاعات اندکی اظهارنامه شما را ارائه می دهند.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *