ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی

ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی

خلاصه از ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی

ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی

ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی به تمامی این ارگان ها کمک می نماید تا، کلیه معاملات مهم تجاری خود را، به شیوه ای اصولی به انجام برسانند. فاکتور های رسمی در واقع یک تاییدیه کتبی معاملات تجاری می باشند.

با در دست داشتن یک فاکتور رسمی برای هر یک از معاملات تجاری و داد و ستدهای تجاری می توان از صحت معاملات انجام شده اطمینان کافی را، پیدا نمود. علاوه بر تمامی این موارد، از تحمیل جرایم سنگین مالیاتی توسط اداره دارایی پیشگیری به عمل می آید.

آماده ارائه کلیه خدمات فاکتور رسمی به تمامی مراکز و ارگانها و شرکت های خصوصی و دولتی

فاکتور رسمی چه نوع فاکتوری می باشد؟

وقتی صحبت از ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی به میان می آید؛ منظور فاکتورهای رسمی و تایید شده هستند. این فاکتورها بایستی مطابق اصول و قوانین اداره و سازمان مالیاتی کشور تهیه شده باشند.

این فاکتور که، از ویژگی‌ های ظاهری و نوشتاری به خصوص و ویژه ای برخوردار است؛ مبین واقعی بودن معامله تجاری بین دو طرف می‌ باشد. پس از هر دوره مالی بر اساس مقررات نظام مالی حاکم بر کشور تمامی مجموعه‌ های تجاری موظف به ارائه اظهارنامه‌ های مالی خود هستند.

به همین جهت بایستی تمامی این مجموعه‌ های تجاری از فاکتورهای رسمی معتبر برخوردار باشند تا، در نهایت هر دوره مالی فاکتورهای رسمی به سازمان دارایی ارائه شده و به بررسی راحت‌ تر و سریع‌ تر گردش‌ های مالی مجموعه‌ های تجاری کمک نمایند.

ارائه فاکتور رسمی نیز بر همین اساس صورت می گیرد. تمامی این مجموعه ها نیز موظف به ارائه دفاتر مالی به سازمان دارایی و امور مالیاتی کشور هستند. در نتیجه ارائه فاکتور های رسمی تا، حد فراوانی به صحت صورت های مالی این ارگان ها اثر می بخشد.

فاکتور رسمی چه نوع فاکتوری می باشد؟
#image_title

موارد کاربردی فاکتورهای رسمی فروش کجاست؟

موارد کاربردی فاکتورهای رسمی محدود به ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی نمی باشد. از این فاکتور های رسمی در سایر موقعیت های تجاری دیگر نیز می توان بهره گرفت. برای مثال می توان موارد کاربری زیر را، برای فاکتورهای رسمی ذکر کرد؛

 

  • بنگاه های اقتصادی کوچک: ارائه فاکتورهای رسمی ربطی به حجم فعالیت بنگاه اقتصادی نداشته و حتی بنگاه‌ های کوچک نیز بایستی در ازای هر خرید و فروشی فاکتور رسمی ارائه نمایند.
  • بنگاه های اقتصادی بزرگ: همانند بنگاه‌ های اقتصادی کوچک، بنگاه‌ های اقتصادی بزرگ نیز شامل مالیات می‌ شوند. بر همین اساس بایستی در ازای تمامی معاملات تجاری خود فاکتورهای رسمی داشته باشند. در غیر این صورت مشمول قانون جرایم خواهند شد.
  • فروش خدمات: لزوم ارائه فاکتور رسمی تنها منوط به خرید و فروش کالاهای فیزیکی نبوده و حتی برای دریافت و یا ارائه خدمات نیز بایستی بنگاه‌ ها اقدام به صدور فاکتور رسمی نمایند.

به طور کلی، ارائه فاکتور رسمی بر همین اساس صورت می گیرد و کلیه بنگاه های اقتصادی مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده موظف به ارائه و صدور فاکتور های رسمی می باشند.

نحوه تهیه فاکتور رسمی چگونه است؟

نحوه ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی و سایر بنگاه های اقتصادی با استفاده از نرم افزار های حسابداری امکان پذیر است. امروزه انواع نرم‌ افزار های حسابداری وجود دارند که، مجهز به سیستم طراحی و صدور فاکتورهای رسمی می‌ باشند.

انواع فاکتورهای رسمی شامل پیش فاکتور، فاکتور فروش، رسمی، حواله انبار، شخصی، فروشگاهی، فاکتور نمایشگاهی، فاکتور غیر رسمی و انواع حواله های انبارداری را، می توان از طریق این نرم افزار های حسابداری صادر نمود.

بیشتر بخوانید: حقوق مالکانه چیست 

مشخصات فاکتورهای رسمی مورد تایید اداره دارایی به چه ترتیبی می باشد؟

ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی باید به ترتیبی باشد که، مورد تایید سازمان مالیاتی کشور قرار گیرد. اداره دارایی برای تاییدیه فاکتورهای رسمی رعایت برخی موارد را بر روی این نوع فاکتورها الزامی نموده است.

اصلی‌ ترین موردی که، در چاپ فاکتورهای رسمی باید رعایت شود وجود یک شماره سریال به رنگ قرمز و حتی الامکان چاپ افست یا ملخی باشد. شماره سریالی که، به این روش بر روی فاکتورهای رسمی چاپ شود قابل تشخیص توسط ممیزی دارایی خواهد بود.

مورد دوم چاپ مشخصات دقیق و کامل خریدار و فروشنده بر روی فاکتور رسمی است. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی هر دو طرف، شماره اقتصادی و یا شناسه اقتصادی آن ها، آدرس، شماره تلفن و سایر مشخصات شناسایی آنان است.

شماره ثبت شرکت مورد دیگری است که، حتماً بایستی بر روی فاکتورهای رسمی چاپ و مدون شود. پس از ذکر نام و مشخصات کالا و یا خدمات ارائه شده نرخ هر واحد کالا جمع کل هر ردیف کالا، مشخصات کامل کالا و همچنین، جمع کلیه مبالغ فاکتور در ردیف نهایی لحاظ شود.

به هنگام ارائه فاکتور رسمی در صورت وجود هرگونه تخفیفی ابتدا تخفیف لحاظ شده و سپس اقدام به محاسبه مالیات و ارزش افزوده بر روی فاکتور می‌ گردد. محاسبه تخفیفات بایستی پیش از لحاظ کردن مالیات بر ارزش افزوده صورت گیرد.

مرحله آخر از صدور فاکتورهای رسمی مربوط به مرحله مهر و امضا نمودن فاکتور می‌ باشد. در این مرحله بایستی امضای هر دو طرف معامله پای فاکتور انجام شود و ممهور به مهر شخص فروشنده و یا ارائه دهنده خدمات صورت گیرد.

 

لزوم استفاده از فاکتورهای رسمی چه می باشد؟

لزوم ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی و همچنین، سایر مجموعه های تجاری به منظور دریافت تاییدیه سازمان امور مالیاتی بر تمامی گردش‌ های حساب این مجموعه‌ ها و همچنین، جلوگیری از مشمول جرایم سنگین مالیاتی شدن است.

بر همین اساس استفاده از فاکتورهای رسمی و ارائه آن ها به سازمان مالیاتی در پایان هر دوره مالی امری ضروری و الزامی است تا، بنگاه‌ های اقتصادی جزو مشمولین خوش حساب اداره دارایی به شمار روند.

لزوم استفاده از فاکتورهای رسمی چه می باشد؟
#image_title

کلام آخر

لزوم ارائه فاکتور رسمی به موسسات حمل و نقل موتوری و باربری زمینی و دریایی و هوایی و سایر مجموعه های اقتصادی را، می توان در شفاف سازی فعالیت های تجاری و گردش های مالی این مجموعه های اقتصادی یافت. بر اساس قوانین وضع شده توسط سازمان دارایی ارائه فاکتور رسمی الزامی است.

جهت پیشگیری از فرارهای مالیاتی و شفاف سازی منابع مالی کلیه کسب و کارها، پیشنهاد می شود صدور فاکتور های رسمی بنگاه های اقتصادی خود را، به مجموعه هخامنش بسپارید.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *