ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن

ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن

خلاصه از ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن

ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن

صاحبان معادن نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در پایان هر سال مالی موظف به ارائه اظهارنامه‌ های دارایی به همراه فاکتورهای رسمی خود هستند. بر همین اساس ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است. تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

صاحبان معادن از جمله افرادی هستند که، بایستی نسبت به ارائه و صدور فاکتورهای رسمی به اداره دارایی اقدام نمایند، همان گونه که، مطلع هستید در پایان هر سال مالی، ارگان‌ ها، شرکت‌ ها و سایر مجموعه‌ های اقتصادی بایستی اقدام به ارائه صورت‌ های مالی خود به سازمان مالیاتی نمایند.

 

آماده ارائه کلیه خدمات فاکتور رسمی به تمامی مراکز و ارگانها و شرکت های خصوصی و دولتی

فاکتور های رسمی چه نوع فاکتور های هستند؟

پیش از اشاره به موضوع ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن بهتر است تا، با فاکتورهای رسمی اندک آشنایی کسب نماییم. فاکتور های رسمی یک نوع برگ تایید شده حاوی برخی اطلاعات مهم اقتصادی و تجاری بنگاه های اقتصادی می باشند.

در واقع ارائه فاکتورهای رسمی توسط ارگان ها و تجاری مختلف به سازمان امور مالیاتی یک امر ضروری و الزامی به شمار می رود و به این واسطه است که، سازمان دارایی قادر به رهگیری و پیگیری تک تک معاملات و واکنش‌های این مجموعه‌های تجاری خواهد بود.

در طی سالیان گذشته شاهد ارائه برخی از فاکتورهای تقلبی و غیر رسمی به سازمان امور مالیاتی از طرف مودیان بوده‌ ایم که، منجر به ایجاد تبعات قانونی و حتی پیگردهای قانونی برای این افراد شده است. به همین دلیل نیاز است تا کلیه بنگاه‌ های تجاری کوچک و بزرگ اقدام به صدور فاکتورهای رسمی نمایند.

برای مثال به هنگام انجام یک معامله واردات و یا صادرات کالا به خارج و یا درون از کشور نیاز است تا، اطلاعات کلیه این اقلام خرید و فروش شده درون یک برگ به نام فاکتور لحاظ شود. این فاکتور بایستی حاوی اطلاعات شناسایی اقتصادی بنگاه‌ها و یا اشخاص حقیقی و حقوقی نیز باشند.

از جمله اشخاص دیگری که، شامل ارائه فاکتورهای رسمی هستند اشخاص صاحبان معادن هستند. صاحبان معدن نیز بایستی اقدام به ارائه و صدور فاکتور رسمی به اداره دارایی نمایند. به همین علت شاهد ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن هستیم.

چند نوع فاکتور وجود دارد؟
#image_title

موارد لازم برای صدور فاکتور های رسمی چیست؟

بر اساس مواجهه اداره دارایی و سازمان مالیاتی کشور با صاحبان معادن برخی از قوانین و مقررات خاص جهت ارائه و صدور فاکتور های رسمی وضع شده اند. بر همین اساس برخی از شرکت ها اقدام به ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن می نمایند.

صدور فاکتور های رسمی برای صاحبان معادن همانند هر فاکتور رسمی دیگری، نیازمند چاپ و پرینت برخی از نکات و موارد مهم بر روی فاکتور است. برای مثال، نام و نام خانوادگی کامل شخص فروشنده و خریدار از اولین موارد مهم فاکتور رسمی هستند.

دومین مورد مهم جهت چاپ بر روی فاکتور رسمی، شماره فاکتور و تا یخ صدور آن است. شرح خدمات و یا کالای فروش رفته نیز، بخش مهم و اساسی دیگر در صدور فاکتور رسمی برای صاحبان معادن می باشد. در صدور تک تک این اجزای فاکتور، باید دقت به خرج داده شود تا، از وقوع هر گونه مشکلی پیشگیری شود.

همچنین، در ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن مبلغ فاکتور و جمع کل آن بر اساس واحد پول کشور باید درج شود. علاوه بر کلیه موارد ذکر شده در فوق، وجود برخی دیگر از اطلاعات مهم به هنگام صدور و ارائه فاکتور رسمی مهم می باشد.

به عنوان نمونه، شناسه ملی شرکت، فرد حقیقی یا حقوقی صاحب معادن از دیگر موارد مهمی است که، بایستی حتما بر روی فاکتور رسمی صاحبان معدن ثبت شود. در صورت داشتن هر گونه مالیات و یا عوارض، مبالغ مربوطه در ستون و بخش مورد نظر بایستی قید شود.

در نهایت کد اقتصادی مخصوص فرد صاحب معدن به هنگام ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن بایستی حتما بر روی این فاکتور رسمی درج و قید شود. تنها در این صورت است که، این فاکتور از رسمیت کافی در نزد اداره دارایی کشور برخوردار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: گروهبندی مشاغل مالیاتی در سال ۱۴۰۲

چند نوع فاکتور وجود دارد؟

در ادامه مبحث ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن، در نظر داریم تا، شما را با انواع فاکتورهای مهم آشنا نماییم. شاید متداول نرین انواع فاکتورها برای شما، فاکتور فروش باشد که، به هنگام مراجعه به فروشگاه های مختلف موجود در بازار و پس از خرید، از فروشنده دریافت می نمایید؛

  • فاکتور های فروش: هنگامی که، یک ارگان، فروشگاه و یا شرکت اقدام به فروش برخی از محصولات خود و یا ارائه خدمات به مشتریان می‌ نمایند، فاکتور فروشی را، به آنان ارائه می‌ دهد.
  • فاکتور های خرید: این فاکتور نیز همانند فاکتور فروش می‌ باشد. با این تفاوت که، به هنگام خرید کالا و یا دریافت خدمات از برخی افراد و ارگان‌ ها فاکتور خریدی را، دریافت می‌ نماییم. این فاکتور شامل اطلاعات مانند نام فروشنده، کالای خریداری شده، مبلغ جز و مبلغ کل آن است.
  • فاکتور های صادراتی: همانگونه که، از نام آن نیز پیدا است؛ این فاکتور مخصوص صادرات کالا به خارج از کشور می‌ باشد. پس از فروش کالاهای داخلی به کشورهای خارجی نوعی فاکتور صادر می‌ شود که، به زبان انگلیسی است.
  • فاکتور های برگشتی از فروش: به هنگام ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن، می توان بخشی را، به عنوان برگشت از فروش نیز در نظر گرفت. به هنگام برگشت و یا مرجوع نمودن کالا توسط مشتری جزيیات کامل برگشت و عودت کالا را، بایستی در فاکتورهای برگشت از فروش قید نمود.
  • فاکتور های تضمینی: صدور این فاکتور ها به منظور تضمین واریز وجه معامله است. در این فاکتور مبلغ مورد تضمین توسط فروشنده بر روی فاکتور درج می شود. در این حالت خریدار موظف به تسویه کامل قبل از دریافت کالا می باشد.
چند نوع فاکتور وجود دارد؟
#image_title

نحوه اطمینان یافتن از یک فاکتور رسمی چگونه است؟

پس از ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن و سایر اشخاص نیاز است تا، از رسمی بودن این نوع فاکتورها مطمئن شوید. به منظور اطمینان از رسمی بودن این فاکتور ها، باید به مواردی دقت نمایید. برای مثال، وجود مهر و امضای سالم و بدون خط خوردگی از جمله این موارد است.

در صورت وجود یک شماره سریال در فاکتور می توان از رسمی بودن آن اطمینان حاصل نمود. در غیر این صورت ممکن است فاکتور از اعتبار کافی برخوردار نباشد.

کلام پایانی

استفاده از فاکتورهای رسمی در صنعت تجارت باعث رهگیری بهتر و سریع تر معاملات گردیده و از ایجاد هر گونه مشکلات و تبعات قانونی برای شما جلوگیری به عمل می آورد و باعث حفظ حقوق قانونی شما و شرکت شما خواهد گردید.

در صورت نیاز به ارائه فاکتور رسمی به صاحبان معادن می توانید به مجموعه هخامنش مراجعه نمایید. این مجموعه دارای سابقه ای چندین ساله در زمینه ارائه و صدور انواع فاکتورهای رسمی و غیر رسمی برای تمامی ارگان ها می باشد.

درخواست مشاوره آنلاین

مشاوره تخصصی مطابق با نوع شغل و فعالیت شما توسط کارشناسان ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *